1

Téma: Pomalé vykreslování PCB ve WIN10

Dobrý den, jde nějak vyřešit pomalé vykreslování desky ve Win10, kde je layout v podstatě nepoužitelný?
Ve Win7 šlo navolit nějaké nastavení, kdy vykreslování bylo svižné, ale ve Win10 jsem takovou možnost neobjevil.
Podobné téma jsem zde nenašel, znamená to, že to ostatním funguje?
Děkuji

2 Naposledy upravil: Petr Horský (2018-01-29 22:16:46)

Re: Pomalé vykreslování PCB ve WIN10

HCONTROL napsal:

Dobrý den, jde nějak vyřešit pomalé vykreslování desky ve Win10, kde je layout v podstatě nepoužitelný?
Ve Win7 šlo navolit nějaké nastavení, kdy vykreslování bylo svižné, ale ve Win10 jsem takovou možnost neobjevil.
Podobné téma jsem zde nenašel, znamená to, že to ostatním funguje?
Děkuji

Dobrý den, Windows 10 zřejmě emulují původní grafické rozhraní GDI tak neblahým způsobem, že pro každou dílčí operaci (např. vykreselní jedné úsečky) přesouvají velký kus okolní bitmapy do grafické paměti.  Otázkou, zda toto lze vypnout, jsem se zatím nezabýval, a souhlasím, že vykreslování složitějších desek pod Win10 je ve verzi 4.40 neúnosně pomalé.

Řešením bylo přepsat grafiku tak, aby kreslila „skrz bitmapu“, kterou si udržuje sama.  To však je až ve verzi 4.41 a dalších (zmínka např. zde).  Chcete-li si novou rychlost kreslení vyzkoušet, můžete spustit třeba program LayoutD.exe z posledního buildu testovací verze www.formica.cz/files/Layout-441-p109-1111.zip (pozor, nejde o instalační sadu).


Aktualizován odkaz na testovací verzi.

3

Re: Pomalé vykreslování PCB ve WIN10

Petr Horský napsal:
HCONTROL napsal:

Dobrý den, jde nějak vyřešit pomalé vykreslování desky ve Win10, kde je layout v podstatě nepoužitelný?
Ve Win7 šlo navolit nějaké nastavení, kdy vykreslování bylo svižné, ale ve Win10 jsem takovou možnost neobjevil.
Podobné téma jsem zde nenašel, znamená to, že to ostatním funguje?
Děkuji

Dobrý den, Windows 10 zřejmě emulují původní grafické rozhraní GDI tak neblahým způsobem, že pro každou dílčí operaci (např. vykreselní jedné úsečky) přesouvají velký kus okolní bitmapy do grafické paměti.  Otázkou, zda toto lze vypnout, jsem se zatím nezabýval, a souhlasím, že vykreslování složitějších desek pod Win10 je ve verzi 4.40 neúnosně pomalé.

Řešením bylo přepsat grafiku tak, aby kreslila „skrz bitmapu“, kterou si udržuje sama.  To však je až ve verzi 4.41 a dalších (zmínka např. zde).  Chcete-li si novou rychlost kreslení vyzkoušet, můžete spustit třeba program LayoutD.exe z pondělního buildu testovací verze www.formica.cz/files/Layout-441-p109-1103.zip (pozor, nejde o instalační sadu).

Dobrý den, protože verze 4.41 je na standardní práci příliš omezená, vyřešil jsem problém pomalosti ve Win10 instalací viruálního PC (VirtualBox) s Win7 (stačí edice Starter) a Formicu pouštím v něm. A v této variantě vykresluje rychle, i když je to řešení "naokolo".
Bude v dohledné době možnost upgradu (chápu, že za peníze) na novější verzi?

4

Re: Pomalé vykreslování PCB ve WIN10

Krecmer napsal:

(...) protože verze 4.41 je na standardní práci příliš omezená (...)

Jen na vysvětlenou, omezení se tam objevuje tehdy, když v klíči není licence pro verzi 4.41 (nebo vyšší).

Krecmer napsal:

Bude v dohledné době možnost upgradu (chápu, že za peníze) na novější verzi?

No, ve skutečnosti taková možnost existuje už po nějakou dobu:  Těm uživatelům verze 4.40, kdo potřebovali některé z nových vlastností (typicky to bylo lepší rozlišení, nyní hlavně ona rychlost překreslování) jsme prodali upgrade na verzi 4.41/4.50 (za stejné ceny, jaké jsou v ceníku za upgrade z verze 4.30 na 4.40).

Verze 4.50 se bude lišit nějakými dalšími detaily ve formátu souborů (půjde např. ukládat uživatelské vlajky, ale podstatnější změny se týkají popisu pájecích bodů).  Opět v ní nebude zpětná kompatibilita .pcb souborů, a to ani do verze 4.41 (i když ta by se dala celkem snadno přidat); to je i důvod, proč jsme verzi 4.41 zatím příliš nepropagovali.

5

Re: Pomalé vykreslování PCB ve WIN10

Dobrý den,
jaké budou změny týkajici se popisu pájecích bodů, jak avizujete pro verzi 4.50? Udržovat jednotné pájecí body (256 typů) pro všechny různé součástky je hodně nepřehledné, bude možné definovat jedinečné pájecí body vždy pro konkrétní součástku, což by tento problém vyřešilo?
Mám koupenou verzi 4.41, kdy předpokládáte, že bude k dispozici verze 4.50? Děkuji

6

Re: Pomalé vykreslování PCB ve WIN10

Dobrý den, verze 4.50 bude umět přebírat rozměry pájecích bodů z knihoven spolu s pouzdry.  Přesně vzato, rozměrů pájecích bodů unikátních pro jedno pouzdro by tedy šlo dosáhnout tak, že budete mít knihovní soubor s tímto jediným pouzdrem.  V praxi to sotva bude třeba, knihovna typicky bude moci obsahovat stovky pouzder, než se její tabulka rozměrů pájecích bodů zaplní.

Nakolik to bude přehlednější, je ovšem otázka, protože stejně velký pájecí bod se tak na různých deskách bude moci dostat na různé posice (tj. čísla logických typů) tabulky.  Na druhé straně si však tabulku rozměrů pájecích bodů bude program na každé desce automaticky udržovat sám, takže takovouto přehlednost bude uživatel potřebovat mnohem méně.  Navíc k lepší orientaci v tabulce přispívají nové možnosti jejího řazení (již ve verzi 4.41).

Konkrétní termín uvedení Layoutu verze 4.50 (ani např. nějakou jeho alfaverzi) dosud nemáme.

7

Re: Pomalé vykreslování PCB ve WIN10

Dobrý den pane Horský, děkuji za odpověd. Mě tak napadá, jestli by aspon prozatím nešel jednoduše rozšířit počet pájecích bodů z 256 např. na čtyřnásobek. Jestli to dřív bylo možná omezeno kvůli paměti, dnes jsou počítače přece jen úplně jinde. Současných 256 pájecích bodů se v případě SMD ještě navíc dělí 2 a při větším počtu by se v tom dal udělat i systém. Např. pro šířku pájecího bodu 0.2mm délky 0.2, 0.5, 0.8, 1.5, pak pro šířku 0.3mm délky 0.3, 0.5, 0.8, 1.5 atd, s tím že by to šlo dělat jemněji. Snažím se v tom u sebe udělat pořádek a v podstatě mám dost velký problém se vejít do počtu používaných pájecích bodů abych je měl jen v jednom obecném souboru pro všechny používané součástky a často to znamená nějaký kompromis. Něco jde vyřešit tak, že v definici součástky pin složím z jednoho pinu a několika plošek a ty pak propojím a funguje to docela dobře (např. pin s ploškou 2x5mm složím z jednoho pinu 1x2mm a pak dvou plošek 1x2mm, které jsou částečně vzájemně překryté), ale vždy to nejde.
Tak kdyby šel jednoduše rozšířit počet počet pájecích bodů, tak bych se za to každopádně přimlouval. Myslím, že by to řešilo současné omezení docela řešilo.

8

Re: Pomalé vykreslování PCB ve WIN10

Dobrý den, správně píšete, že počet SMD pájecích bodů je vlastně poloviční, resp. že v tabulce každý zabírá dvě místa, má-li jej být možno ozrcadlit na opačnou stranu desky.  To bohužel souvisí s jiným problémem, totiž s tím, jak jsou čísla pájecích bodů ukládána do souborů: číslo typu je tam kombinováno s jednobitovým příznakem rotace o 90°.  Ve verzi 4.50 lze (zde mohu psát v přítomném čase, tohle už je naprogramováno) pájecí body otáčet do osmi orientací, tzn. 0°, 90°, 180° a 270°, plus toto vše zrcadlené.  Zároveň tam myslím není nic, co by počet typů pájecích bodů limitovalo.

Asi bych mohl zvážit tento formát souborů uvolnit v nějaké meziverzi.

Jinak vyskládat si pájecí bod z více plošek je v SMD knihovnách běžná praxe.  Ta by s novou verzí mohla také zaniknout.