326

(1 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, snad vám docela rozumím, možná i natolik, abych odhadl, že se vám spíše než o schema jedná o tisk obrazce plošného spoje.

Užíváte-li verzi 4.40, zkuste prosím příkaz Files | Print | Options | Set White on Black.

Jelikož dále odhaduji, že vám asi půjde o domácí výrobu jednovrstvé desky, upozornil bych ještě na parametr Files | Print | Options | Holes = Unified, kterým místo otvorů se skutečným výsledným průměrem můžete získat jakési vodicí jamky pro hrot vrtáku.

327

(2 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, standardní postup je užít příkazu Library | Add File(s).  V případě, že se u některých užitých pouzder nedostanou na desku správné rozměry pájecích bodů, můžete si je pak z knihovního souboru přečíst příkazem Files | Read File Sections.

328

(5 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Na letošním Amperu bude návrhový systém Formica "k vidění" na stánku 3A6 jednoho z jeho prodejců, firmy Papouch s.r.o.

Po nějakou část doby trvání veletrhu (13. až 16. dubna 2010) zřejmě budu na výstavišti také.  Většinou sice asi ne přímo na tomto stánku, ale kdokoliv by si přál něco konsultovat přímo se mnou, může se tam po dohodě se mnou setkat.

Pořád se v tom asi neorientuji správně.  To "Schema" znamená přímo schematický editor, anebo teprve adresář, v němž ten editor je?  V druhém případě byste zřejmě měl soubor Layout.Cnf o patro blíže ke kořeni, než je třeba -- stačilo by jej tedy přesunout či nakopírovat do stejného adresáře, jako je Schema.exe.

Typicky to vypadá tak, že na disku máte adresář C:\Program Files\Formica4.40\Schema\ a v něm (mimo jiné někde) jsou soubory Schema.exe a Layout.Cnf (přičemž jejich přípony nemusejí být viditelné).  Pro úplnost bych však asi měl ještě zmínit, že existují pokusné verze Formiky, v nichž ten konfigurační soubor nemá (neviditelnou) příponu .Cnf, ale .f4k.

Pokud nejasnosti trvají, můžete mi také zatelefonovat na 272762440.

Dobrý den, chápu to správně, že sice vidíte vypsáno "Driver PLViewer.dll loaded", ale v adresáři vedle schematického editoru nevidíte Layout.Cnf (ani se skrytou příponou)?

Protože řada uživatelů dosud pracuje se staršími verzemi Formiky, exportovali jsme poslední podobu knihovny symbolů zpět do formátu verze 4.30, který je čitelný i ve verzi 4.2.  Uživatelé těchto verzí si ji mohou stáhnout v archivu Lib440-D(4_30).zip a připojit v menu Librarian; pro editaci ve starších verzích je však příliš veliká.

Knihovna symbolů může nahradit ty, které byly součástí instalačních sad uvedených starších verzí (a dokonce musí v případě, že by všechny knihovní soubory společně překračovaly kapacitu knihovního rejstříku).  Pokud uživatelé mají vlastní knihovní soubory s novými či upravenými symboly, mohou je jako obvykle do knihovny zařadit s nejvyšší prioritou.

Dobrý den, rozdíl zde nebyl v samotných programech, ale v jejich knihovnách.  Jak je uvedeno výše, součástky CMOS v knihovně dodávané s Formicou bohužel nemají nakresleny alternativy s viditelným napájením; s nimi by složitost vyšla v obou programech srovnatelná.

333

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Něco takového by se ostatně možná uplatnilo i v programu Layout:  klávesa Shift by mohla zahrnout i prvky a součástky, které nejsou v okénku celé.  Toto chování by se ale dostalo do konfliktu s dříve zvažovanou možností, že by užitím klávesy Shift bylo kopírované či přesouvané okénko uchopeno za střed.  Ledaže bychom se v první větě zajímali o stav klávesy při vložení prvního rohu okénka a v druhé u druhého.  Ale jestli by to vedlo k přehlednějšímu ovládání, to opravdu nevím -- každé přetěžování funkcí kláves má někde hranici.

334

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Nakonec jsem zadávání rozteče pinů prostě zjemnil (stokrát -- ale není to kritické).  I nadále je možné zadat číslo bez desetinné tečky, a to pak bude interpretováno jako údaj v základních jednotkách.  Mělo by se to snad chovat konsistentně, s jedinou výjimkou (o níž vím) při čtení starého konfiguračního souboru.

Právě jsem Vám poslal odkaz na pokusnou verzi s touto úpravou.

335

(6 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, to rozhodně je dobrá připomínka, už jsem o tom také kdysi uvažoval.  Tedy, přesněji řečeno, uvažoval jsem o čemsi trochu jiném, totiž o zadávání celkové délky řady pinů.  (Při jejím umísování by se pak interpolovalo do stejného základního rastru, jinak to ostatně ani nejde.)

Druhotnou motivaci by takovéto řešení mělo v tom, že člověk občas narazí na katalogové listy, v nichž nominální rozteč sousedních pinů není vůbec uvedena, pouze její horní a dolní mez.  (Co si vzpomínám, stalo se mi to např. s integrovaným Graetzovým můstkem jakéhosi obskurního výrobce, a možná ještě jinde.)  V takovém případě člověk neví, jaké číslo tam má vlastně napsat, i pokud má k disposici neomezenou přesnost.

Podívám se, co by se z těchto dvou možností dalo naprogramovat lépe (zřejmě ta zvýšená přesnost, jinak bych tam asi musel implementovat vkládání obou možných hodnot, jak rozteče sousedních pinů, tak i celkové délky) a přidám do nějaké příští testovací verze.

336

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Možná bude vhodné udělat ještě jeden krok dále a zajímat se také o čitelnost písma, které se již slévá.  (Abychom to nějak napodobili, je vždy druhý obrázek v každé dvojici ukázek úmyslně trochu rozostřen.) 

http://www.formica.cz/files/forum/aes1.png
http://www.formica.cz/files/forum/aes2.png

http://www.formica.cz/files/forum/aes3.png
http://www.formica.cz/files/forum/aes4.png

Pozorný uživatel si možná všimne, že pro zlepšení čitelnosti je oproti původnímu fontu navíc upraven i řez písmene s.

337

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Zvýrazňování označených a částečně označených chybějících spojek jsem před chvilkou přidal do té pokusné verze, na niž jsem Vám posílal odkaz v pátek.  Musím říci, že dost pochybuji, že to takhle v textové formě bude k něčemu dobré, ale na druhé straně stačilo připsat jen pár řádek kódu, takže proč to nezkusit?  Případným dalším zájemcům mohu poslat stejný odkaz, ale základní dojem si asi lze vytvořit již z obrázku -- zřejmě ani není třeba vysvětlovat, co nově doplněné značky znamenají:

http://www.formica.cz/files/forum/missinglinks09.png

Ještě bych se však měl zastavit tady -- přesněji řečeno, měl jsem to udělat hned na počátku vlákna:

Tomáš Och napsal:

(...)  celistvost jednoho netu ma mnohem vyssi prioritu nez ty ostatni (...)  Bylo by to pohodlnejsi, nez prohlizet rozsahlou desku, jestli mi nekde neunikl nejaky oznaceny segment.

Možná jsem totiž příliš zdůrazňoval barvení netlistu.  Efektivnější bude označit konce všech chybějících spojek (Select | Select | Pads | Pins in Rats' Nest), pomocí uživatelské vlajky spočítat logický součin tohoto označení s piny na zmíněném netu (označenými v režimu Mark Net) a pak tyto piny najít na desce příkazem Jump To | First Marked / Next Marked.  Makra jsou k tomu ideální nástroj.

338

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, nevím, zda Vám rozumím správně, ale máte-li na mysli grafické zobrazení, takováto funkce v testovací verzi již je:  Je to barvení netlistu, pro něž stačí přesunout zvýraznění do některé z uživatelských vlajek.  (Lze snadno napsat docela jednoduché makro, které např. obarví chybějící spojky netu pod ukazatelem.)

Pokud Vám jde jen o počet, dovolím si upozornit na (opomíjený a někdy užitečný) příkaz Select | Select | Pads | Pins in Rats' Nest, kterým si můžete označit pájecí body, v nichž chybějící spojky končí, a z jejich počtu usuzovat na počet těchto spojek.  (Samozřejmě to není zcela jednoznačné:  Budou-li např. čtyři, nepoznáte z toho čísla, zda jde o dvě nezávislé spojky, anebo o tři související.)  Přejete-li si označení pinů omezit na jednotlivé označené nety, jde to docela elegantně udělat právě pomocí množinových operací a znovu oněch uživatelských vlajek -- opět se na to hodí jednoduché makro.

A nakonec ještě zmíním příkaz Netlist | View Links.  Ten ovšem vypisuje všechny chybějící spojky, nejen ty označené.  Měl jste snad na mysli vytvoření nějaké jeho varianty?

Napíšete-li si nějaká makra, budu rád, jestliže je zde zveřejníte.  Naopak je mohu napsat i sám, jakmile si ujasníme, co přesně požadujete.

Možná bych měl zmínit ještě pár jemností, na něž lze narazit v souvislostech s "ekvivalentními" piny (čímž rozumím vývody interně propojené v reálné součástce), diskutovanými v tomto vlákně.

Ve skutečnosti je jediný celkem dobře řešitelný případ ten, který zmiňuje Ing. Peroutka, totiž případ, kdy požadujeme, aby všechny ekvivalentní piny byly zapojeny.  Tam stačí, aby všechny piny byly uvedeny v *.pnl souboru, a program Layout ani nemusí vědět, že vlastně jsou v součástce již propojeny.  Požadavek může být vyjádřen ve schematu, za tu cenu, že v symbolu součástky budou všechny piny rozkresleny a vodič ve schematu je propojí.

K popisu této situace by mohla také existovat jakási zkratka, kdy jeden vývod zakreslený ve schematické značce by reprezentoval více čísle pinů.  Jenže -- spíše pro zajímavost a čistě teoreticky -- představme si případ, kdy tuto součástku chceme užít, aniž bychom takovýto "supervývod" zapojovali.  Samotné užití symbolu by však vedlo k tomu, že by *.pnl soubor obsahoval vzájemné propojení těchto ekvivalentních pinů (aniž by byly připojeny kamkoliv dál), což je oproti tomu, co jsme doopravdy chtěli, zjevně nadbytečné.

Opačný případ jsou (zde rovněž zmíněné) součástky, z jejichž ekvivalentních pinů stačí připojit jeden (ale hodilo by se jich zapojit i více).  Pro popis této situace neexistuje dnes ve struktuře netlistu nástroj, lze ji však popsat speciálním pouzdrem obsahujícím propojku v nevyužité vodivé vrstvě.

Jako příklad si zde často volívám starodávné pouzdro TO-3.  Na spoustě desek jej můžeme považovat za zapojené, připojíme-li alespoň jeden jeho upevňovací otvor, přitom by ale nebylo na škodu připojit oba, kdekoliv to lze pohodlně udělat.  Zřejmě však nechceme připustit, aby např. lineární stabilizátor v pouzdře TO-3 dělil zem na desce na dvě části.  Jinými slovy, ke zbytku netu lze připojit jeden či oba ekvivalentní vývody, ale v druhém případě musejí být na desce propojeny navzájem.  Nevím o návrhovém systému, který by takovouto jemnost uměl vyjádřit (čímž vůbec nechci tvrdit, že neexistuje) a ve Formice mne nenapadá žádný způsob, jak toto popsat v knihovnách.

Ještě daleko lepší příklad je však ten nesmyslný symbol P-1720, který zmiňuje pan Vít.  Pro pohodlí čtenáře sem přidám jeho obrázek:
http://www.formica.cz/files/forum/P-1720.png
Pravděpodobně se, včetně očíslování vývodů, do knihovny kdysi dostal překreslením z katalogu GM bez nějakých bližších úvah.  Je to jen laciné tlačítko se dvěma páry ekvivalentních pinů uspořádaných zhruba do čtverce.  Piny jsou asi zdvojeny především pro dosažení lepší tuhosti.  Když ale chceme zapojit maticovou klávesnici na jednovrstvé desce, dvojice pinů můžeme s výhodou využít v roli drátových propojek, což je v naprostém protikladu k tomu, co jsem o odstavec výše napsal o pouzdře TO-3.

Jenomže totéž tlačítko mohu jindy chtít užít tak, že budu spínat bit nějakého vstupního portu na zem.  Kdybych tedy měl v knihovně popis vyjadřující požadavky z předchozího odstavce, užitím takového tlačítka na desce by ji Layout považoval za správně zapojenou i tehdy, kdy by rozdělilo celý zemní vodič na dvě části -- což bychom si s pravděpodobností blížící se jistotě nepřáli.  Jediným východiskem zde proto je kreslit symbol tlačítka právě tímto zdánlivě nesmyslným způsobem, a nechat na návrháři, a jej ve schematu propojí právě tak, jak potřebuje.

Takhle obšírně jsem se zde však rozepsal též z toho důvodu, že v pozadí je skryta celková koncepce Formiky -- udržovat vnitřní representaci schematu i desky co možná jednoduchou a dobře pochopitelnou, což návrháři dovolí popsat problém srozumitelně pro obě strany -- a zdálo se mi, že ekvivalentní piny jsou dobrý příklad dovolující ilustrovat, k jakým záludnostem se lze také snadno dostat, pokud se pokusíme základní nástroje rozšířit.

340

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Po několika e-mailových a telefonických konsultacích jsem v pokusné verzi raději nakonec udělal něco trochu jiného:  Spíše než bych rozšiřoval působení parametru Graphics | Items | Lines na nápisy, rozšířil jsem funkci parametru Graphics | Thresholds | Fine Font (px) tak, že jakmile se zapne hrubší font, šířka čáry bude automaticky 1px.

Vedle toho jsem v tomto fontu upravil řez číslic 6 a 9 tak, aby se méně slévaly a zároveň méně pletly s osmičkou:

http://www.formica.cz/files/forum/0to9-2.png

A když už jsem zasahoval do vzhledu fontů, změnil jsem i řez a a e v jemném fontu, opět ve snaze omezit slévání:

http://www.formica.cz/files/forum/a_to_h.png

Poslední v této souvislosti dosud provedená změna se týká čísel vývodů -- jakmile je k jejich vykreslení užit hrubší font, nebude nikdy škálován.  (Pokud tedy parametrem Graphics | Thresholds | Pin Numbers povolíte zobrazování čísel i v hodně malých měřítcích, čísla mohou vposledku vyjít větší než součástky.)

Případným zájemcům rád pošlu odkaz na pokusnou verzi.  Další připomínky, např. ke vzhledu jednotlivých písmen v jemném fontu, jsou jako vždy vítány.

341

(34 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobrý den, píšete-li, že pouzdro umíte vytvořit, pak už stačí jej pod odpovídajícím jménem vložit do nějakého knihovního souboru *.pcb (strukturou podobného těm knihovnám, které jste si nainstaloval spolu s Formicou) a tento knihovní soubor si připojit pomocí příkazu Library | Add File(s).  Samozřejmě se předpokládá, že ze schematu se na pouzdro odkazujete výše zmíněným jménem.

342

(3 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, takový parametr (který by byl obdobou Graphics | Items | Lines = Axes Only pro spojové čáry) v Layoutu skutečně není, ale nebyl by problém jej do nějaké testovací verze přidat (anebo rozšířit působnost toho uvedeného v závorce), pokud by se to ukázalo odůvodněné.

Můžete prosím uvést konkrétní hodnoty (tj. výšku znaků, šířku čáry a měřítko zobrazování), s nimiž jste narazil na potíže?  Současné řešení v zásadě předpokládá, že u rozumného poměru šířky čáry k výšce znaků (kdysi u písma kresleného šablonkou se např. požadovalo alespoň 1 : 7) se zobrazované čáry včas zredukují na 1px samy od sebe.  Na druhé straně, pokud však na desce chcete mít opravdu hodně malé nápisy, můžete narazit na technologické omezení v podobě nejužší vyrobitelné čáry, které pak asi musí dostat přednost před pohodlnou čitelností.

Dobrý večer, pro jistotu bych měl asi zdůraznit, že jakmile by se to udělalo takto:

Peroutka napsal:

(...) možnost, ve Schematiku zadat seznam do čísel vývodů, který se pak přenese i do souboru *.pnl a tedy Layoutu. (...)

Layout bude desku považovat za úplně zapojenou pouze v případě, že budou zapojeny všechny piny -- v současné syntaxi *.pnl souborů není nástroj, který by dovoloval popsat, že z nějaké množiny pinů stačí zapojit pouze jeden.  To tedy není ještě to, co pan Vít původně požadoval, ale také to ovšem není ve sporu s užitím speciálního pouzdra s předpropojenými piny.

Dobrý den, nejprve by myslím bylo třeba ujasnit, čeho si přejete dosáhnout.  Můžete totiž požadovat různé věci:  Na jedné straně byste mohl chtít, aby Layout považoval součástku za zapojenou až tehdy, jsou-li v plošném spoji připojeny všechny vnitřně propojené vývody, na druhé tehdy, je-li připojen alespoň jeden z nich.  (Speciální požadavky, jako např. připojit nejméně dva ze čtyř, raději zcela pomiňme.)

První případ lze asi nejlépe řešit symbolem ve schematu, který opravdu má všech osm vývodů, a je na návrháři, aby spoje nakreslil dle svého uvážení.  (Takové součástky myslím v knihovnách někde také máme, jen teď nemám kdy hledat příklad.)

Druhý případ lze vyřešit speciálním pouzdrem, v němž jsou interně spojené vývody součástky propojeny spojovou čarou na nějaké (neviditelné) vodivé vrstvě, kterou nebudete vyrábět.  Obdobný problém ostatně představují tzv. nulové odpory, diskutované zde: http://www.formica.cz/dotazy.html#l61 .

Osazovací program často obsahuje více součástek, než bude automat skutečně osazovat.  Program Layout ve verzi 4.40 do něj sice může přenést příznak, odlišující součástky, které jsou v okamžiku generování výstupu označené, pak ale vzniká otázka, jak (množinovými operacemi či jednu po druhé) označit ty správné.

Další problém existoval v programu Layout verze 4.2, který (pravděpodobně jen v několika svých releasech, ale neověřoval jsem si to) přesouval do pole Value součástky hodnotu Part Name ze schematického editoru.

Uživatel verze 4.2, jenž si -- jak vysvětluje v dále citovaném e-mailu -- přeje setrvat v anonymitě, mi pro ošetření obou problémů zaslal svoji utilitu:

http://www.formica.cz/files/forum/PartListMod.zip

Utiltku PartListMod, zdrojové texty, popis apod. použijte podle svého uvážení, jen ji nespojujte s mým jménem nebo jménem firmy. (Vznikla v rychlosti pro naší potřebu, takže zdrojové texty ani provedení nesplňují nároky, které bych si pro neanonymní zveřejnění kladl.) Na ukázku, nebo pro někoho v podobné situaci, ale jistě poslouží.

Ačkoliv program PartListMod asi nemá tu robustnost, kterou by jeho autor vyžadoval u svých profesionálních aplikací, oceňuji jeho zdrojový text jakožto ukázku, jak snadno lze programově zacházet se soubory generovanými Formicou.  (Stačí totiž předpokládat, že soubor byl zapsán přímo programem, a lze si ušetřit spoustu práce s jeho lexikální a syntaktickou analýzou, což jinak Formica dělá, aby mohla zpracovávat i soubory ve volném formátu vytvořené uživatelem.)  Proto jej zde s potěšením zveřejňuji nejen jako ošetření výše uvedených problémů, ale také jako vzor či inspiraci pro řešení obdobných situací.

Dále již následuje text e-mailu, který jsem spolu s programem dostal:

    Program Scheme správně vygeneruje netlist (*.pnl), tam je i hodnota. Při načítání do Layout (minimálně u verze 4.2) se však součástce na desce nepřiřadí do pole Value hodnota Value z netlistu, ale právě Part Name (viz obrázek). Nelze to nijak ovlivnit.

http://www.formica.cz/files/forum/PartListMod0.png

    Nikdy nám to nevadilo a výrobce s tím také neměl problém. Nyní jsme změnili výrobce a potřebovali jsme seznam součástek i s hodnotami. Při malém počtu součástek bych změny udělal ručně, ale současná deska jich obsahuje téměř 800, a to už je riziko chyby veliké.

    Udělal jsem na to takovou utilitku, se kterou jsem problém vyřešil. Je to napsáno opravdu v rychlosti za několik (nočních) hodin, proto se pod ní nepodepisuji :-)  Ale účel -- zdá se -- plní.

    Vyřešil jsem také druhý (častý) problém. Deska je navržena pro kompletní variantu. Kromě toho ji lze osadit i ve variantě jednodušší, kdy jsou některé součástky vynechány. Desku tedy navrhnu z plného schématu, pak schéma upravím (odstraním prvky, které v jednodušší verzi nejsou) a vygeneruji nový netlist. Pomocí utilitky pak z Part listu vynechám součástky, které nemají odpovídající referenci ve zjednodušeném netlistu.

    Více obrázky dole.

http://www.formica.cz/files/forum/PartListMod1.png

Otevřu netlist, který obsahuje seznam součástek, které budou osazeny (může být plný, nebo může obsahovat jen součástky pro danou verzi).
Otevřu part list vygenerovaný Layout 4.40 -- ten se hned zobrazí (druhý sloupec by měl obsahovat Value).

K zaškrtávacím políčkům: co bude zaškrtnuté, to se neobjeví v výsledném modifikovaném Part listu.

http://www.formica.cz/files/forum/PartListMod2.png

Tlačítkem Compare se porovná Part list s netlistem. Pokud v netlistu neexistuje daná reference, políčko se zaškrtne a řádek se zobrazí červeně.
Naváděcí značky v netlistu nebudou, ale jejich přesná poloha je výhodná -- proto u nich zaškrnutí ručně zruším.

http://www.formica.cz/files/forum/PartListMod3.png

Tlačítkem Replace se spustí nahrazování údajů Part listu -- pouze ve sloupci Value -- hodnotami z Netlistu (rozhodující je reference).
Nahrazovat lze s potvrzováním jednotlivých změn, nebo hromadně.

Nakonec ještě projdu seznam a zaškrtám položky, které se osazují manuálně, aby se neobjevily v seznamu pro automat.

Tlačítkem Save Part List se vygeneruje modifikovaný seznam, který obsahuje jen položky, které nejsou zaškrtnuté (t.j. jsou bílé).

Utilitku přikládám i se zdrojovými texty a s ukázkou použití, pokud by někdo narazil na podobný problém.

346

(34 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty ke schematickému editoru)

Dobrý večer, mohl byste mi prosím poslat schema, jak vypadalo před posledním kopírováním?

347

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Aha, už vám asi rozumím.  Problém je zřejmě v tom, že chcete vyrobit jednovrstvý plošný spoj, ale vodiče máte na horní straně desky (nejspíš tedy nejsou červené, ale modrozelené).  Jde-li o tento případ, nejlepší asi bude opravit desku tím, že zadáte Select | Select | All Elements a pak Edit | Change | Swap Layers.  Poté by mělo stačit tisknout jen stranu A.

348

(4 odpovědí, posláno do Dotazy a náměty k programu Layout)

Dobrý den, předpokládám, že tisknete pomocí menu Files | Print | ..., nevím ale, zda dotazu rozumím správně.  Otvory by se měly tisknout ve středech pájecích bodů.  Neděje se tak, anebo je chcete vytisknout samostatně (tedy na jiné místo stránky)?

Dobrý den, pan Křivka je teď v zahraničí, proto se Vám pokusím nějak odpovědět já (ačkoliv jsem v zahraničí také).

Automatické propojení stejnojmenných skrytých napájecích vývodů zrušit nelze (stejně jako byste nemohl zrušit propojení stejnojmenných labelů).  Můžete si však vytvořit alternativní grafickou podobu symbolu, která místo skrytého napájení bude mít další viditelné vývody, uložit symbol do lokální knihovny a použít.  Trochu více byste o tom našel v nápovědě, např. v kapitolce "Grafická podoba".

Dobrý den, verzi 4.30 už momentálně nemám nainstalovanou, ale rád bych si vyzkoušel chování routeru s Vaší deskou.  Můžete mi ji prosím poslat uloženou ve stavu bezprostředně před spuštěním autorouteru (tedy poté, co jste nastavil jeho parametry)?

Co se týče řešení, je dost obtížné cokoliv rozumného napsat bez znalosti dalších souvislostí.  Máte např. správně nastavený modul rastru pro router?