1

Téma: Rotace umístìných součástek

Protože rotace součástek asi souvisí až s testovací verzí (menu Tools je jen tam), dovolil jsem si založit nové téma zde -- fórum jednotlivé příspěvky přesouvat (ani kopírovat) bohužel neumí.

kolin napsal:

Je to mozna spise na jine tema, ale myslim pripady, kdy mam vlozene pouzdro a potrebuju ho rotovat. Neprisel jsem na to, jak to udelat jinak, nez zapnout kopirovaci funkci, pouzdro zkopirovat a pred polozenim na desku nastavit v "Tools - Rotate" uhel. Cili nemohu jen jednoduse oznacit soucastku a zmenit jeji uhel. Ale je pravda, ze tuto funkci pouzivam do roka asi dvakrat, takze takova tragedie to neni, jen je to takove krkolomne a pokud to neznaly uzivatel bude chtit udelat, bude si s tim asi muset chvili hrat. A take se to neda pouzit na nastaveni konkretniho uhlu.

Předpokládám, že máte na mysli rotace součástek jen o obecný úhel?  Co se týče rotací označených součástek o násobky 90°, samostatný příkaz k tomu není; hlavně proto, že mne nenapadlo, že by jej někdo mohl potřebovat.  Jelikož po rotaci asi stejně bude vždy nutno přesněji upravit polohu, měl jsem za to, že stačí s jednotlivými součástkami dělat obě operace zároveň v režimu ukazatele Move Component (po Alt-F8).

2

Re: Rotace umístìných součástek

Ano, myslel jsem obecny uhel.
Nevim co delam spatne, ale pokud soucastku zdvihnu pomoci "Edit - Pick and Move", pak "Tools - Rotate", tak na me pouze vybehne okno ze je to povoleno pouze v rezimu Place component, Copy Group a Copy Window...

3

Re: Rotace umístìných součástek

V rámci možností testovací verze postupujete zcela správně.  Program Vám o obecný úhel nedovolí otočit stávající součástku, a to především ze dvou důvodů:

  1) Operace je nevratná.  Tím nemám na mysli, že by k ní neexistovalo undo, nýbrž to, že v důsledku zaokrouhlovacích chyb nemusíte dalším otočením o nějaký doplněk do celistvého násobku 90° (např. dalším otočením o stejný úhel s opačným znaménkem, abych to nepsal tak složitě) získat původní pouzdro, nýbrž v obecném případě poněkud jiné.  (Podobně také např. otočením pouzdra o 11° a pak o 22° obecně dostanete něco trochu jiného než otočením o 33° v jediné operaci.)  Proto jsem chtěl trochu podpořit, aby původní pouzdro někde (v knihovně či přímo na desce) zůstávalo co nejdéle neporušené.

  2) Protože rotace součástek na desce kolem jejich středů neexistuje (jak jsem zmínil výše), nejsou ve standardní verzi programu Layout ani procedury, které by tyto otáčené součástky (a již o násobek 90° nebo o obecný úhel) odpojily z databáze a poté do ní zatřídily znovu.  Jsou-li však otáčeny v seznamu ukazatele, mohu užít procedury ze standardní verze.  Samozřejmě naprogramovat lze leccos, ale spíš než odstraňovat dílčí nedostatky nouzového řešení (a tento dle mého názoru zdaleka není hlavní -- horší jsou problémy s nekruhovými pájecími body, zejména těmi hranatými) se mi zdá lepší investovat programátorský čas do čistého řešení obecných rotací v nějaké příští verzi.

Před nějakou dobou jsem sestavil ukázkový soubor, demonstrující užití transformací v menu Tools, zejména právě rotací.  Můžete si jej prohlédnout zde: rotace2.pcb, případně zde: rotace2.pdf.  V rychlosti jsem z něj také udělal dva výřezy.  ??asem bych asi měl něco napsat ještě o menu Tools jako takovém.

http://www.formica.cz/files/forum/rotace2.png

http://www.formica.cz/files/forum/rotace1.gif

4

Re: Rotace umístìných součástek

Petr Horský napsal:

Protože rotace součástek asi souvisí až s testovací verzí (menu Tools je jen tam), dovolil jsem si založit nové téma zde -- fórum jednotlivé příspěvky přesouvat (ani kopírovat) bohužel neumí.

kolin napsal:

Je to mozna spise na jine tema, ale myslim pripady, kdy mam vlozene pouzdro a potrebuju ho rotovat. Neprisel jsem na to, jak to udelat jinak, nez zapnout kopirovaci funkci, pouzdro zkopirovat a pred polozenim na desku nastavit v "Tools - Rotate" uhel. Cili nemohu jen jednoduse oznacit soucastku a zmenit jeji uhel. Ale je pravda, ze tuto funkci pouzivam do roka asi dvakrat, takze takova tragedie to neni, jen je to takove krkolomne a pokud to neznaly uzivatel bude chtit udelat, bude si s tim asi muset chvili hrat. A take se to neda pouzit na nastaveni konkretniho uhlu.

Předpokládám, že máte na mysli rotace součástek jen o obecný úhel?  Co se týče rotací označených součástek o násobky 90°, samostatný příkaz k tomu není; hlavně proto, že mne nenapadlo, že by jej někdo mohl potřebovat.  Jelikož po rotaci asi stejně bude vždy nutno přesněji upravit polohu, měl jsem za to, že stačí s jednotlivými součástkami dělat obě operace zároveň v režimu ukazatele Move Component (po Alt-F8).

Omlouvám se, ale nerozumím. Program mi sice nabízí v menu i položku "Tool" (a v ní i "rotate" atd...), ale tím to končí. Kombinace Alt-F8 nedělá nic, o "Move Component" nevím, je-li to funkce Edit/Pick and Move, nebo něco jiného, čili neumím "dělat obě operace zároveň v režimu ukazatele"... Jednoduše potřebuji pootočit souástku o 45 stupňů, přičemž jsem neobjevil než možnost otočení o 90 (prostřednictvím tlačítka Tab). Prosím jako vždy o shovívavost. Co dělám špatně...?

5

Re: Rotace umístìných součástek

Ono je to v té testovací verzi udělané hodně nestandardně.  Příkaz Tools | Rotate můžete užít jen na novou, právě umísovanou (tedy na cursoru ???visící???) součástku, anebo na součástku (resp. skupinu či okénko), které právě kopírujete.

S příkazem (tj. v režimech) Move... užít nelze.  Příčina je v kombinaci toho, že jde o nevratnou operaci (jak vysvětleno výše), a interního řešení programu, kdy se v těchto režimech objekty ve skutečnosti nepřesouvají, nýbrž na cursoru je pouze jejich atrapa -- přemístí se až na konci operace.

6

Re: Rotace umístìných součástek

Prosim Vas ako upravim hranaty pad pre SMD napr. odpor 1206 tak, aby po otoceni suciastky o 45° boli aj pady tak pootocene?
Dakujem

7

Re: Rotace umístìných součástek

Bohužel to nemá lepší řešení, než před rotací obrys obdélníkového pájecího bodu vykreslit spojovou čarou, popřípadě jí vyšrafovat i vnitřek, zároveň ale původní SMD pad změnit na nějaký malý (třeba kruhový) ve středu a tu obrysovou (a šrafovací) čáru s ním ???elektricky??? propojit, aby fungovala kontrola isolačních vzdáleností.  To samé platí i pro vrstvu nepájivé masky (příp. pájecí pasty, pokud by snad šablona měla mít obdélníkové otvory), s tím rozdílem, že na nich už není třeba se starat o elektrické propojení.

Výsledný pad ovšem bude mít rohy mírně zaoblené, což však je ve srovnání s pracností celého postupu asi už jen celkem malá vada.  ??ešení ale vyplynulo historicky, zpětnou kompatibilitou s  fotoplottery, které neumějí rotovat clonku.