1

Téma: Tabulka s pady - filosofie

Jak je myslena funkce "Dimensions / Pad Shapes / <jakykoliv pad> / Opposite Type" ?

V souvislosti s prispevkem http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=203 me napada, ze je to v podstate zesloziteni, jednodussi by bylo pad behem rotace proste zezrcadlit a timpadem mnoho mista uvolnit pro jine tvary padu..

2

Re: Tabulka s pady - filosofie

V zásadě je to dědictví z dob, kdy bylo běžné pájet horní a dolní stranu desky různými technologiemi, které tak u stejného pouzdra mohly vyžadovat různé rozměry pájecích bodů.

Děkuji za námět; ve skutečnosti pan Dubecký myslím již před časem přišel se zcela stejným.  Pokud se tedy v tomto vlákně neobjeví námitky, Opposite Type zřejmě v příští verzi bez náhrady zruším, jak o tom již hezkou dobu uvažuji.  Rozměry pájecího bodu na opačné straně desky pak budou jednoduše dány zrcadlením.

Re: Tabulka s pady - filosofie

Dobrý den, v souvislosti s instalací verze 4.41 mám následující dotazy, týkajících se tabulky s pady.
- Jak je to s Opposite Type? Ve verzi 4.41. ke zrušení nedošlo.
- Zobrazená tabulka Padů (Dimensions / Pad Shapes) má rozházené sloupečky. Mohu něčím ovlivnit?

4

Re: Tabulka s pady - filosofie

Dobrý den, ve verzi 4.41 funguje tabulka rozměrů pájecích bodů dosud zcela stejně jako ve verzi 4.40, pouze jsou rozměry zadávány v desetitisícinách milimetru.  Za rozpadlé sloupce se prozatím mohu jen omluvit.  Verze 4.41 totiž místo dřívějších fontů MS Sans Serif (s nimiž nelze vyhlazovat hrany písma) užívá fonty Tahoma, které mají poněkud odlišnou metriku.  V důsledku toho vycházejí některá pole širší, a tabulátor přeskočí na další sloupec.  Podívám se na to znovu.

5

Re: Tabulka s pady - filosofie

Dobrý den, asi zase jednou ode mne dotaz na triviální záležitost:
když jsem si u jedné desky "vytvořil" vlastní, čili nové rozměry a tvary padů i spojových čar - jak je možno tytéž rozměry příslušných logických typů jedním příkazem přenést  (načíst) k jakékoliv jiné desce? Nebo jinak - jak se kopíruje tabulka rozměrů padů a čar? Příkaz Options|Save/Load Configuration v mém případě nezpůsobuje nic...

6

Re: Tabulka s pady - filosofie

Dobrý den, k tomu lze snadno užít příkaz Files | Read File Sections (viz též např. http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=99).

7

Re: Tabulka s pady - filosofie

Moc děkuji. (Špatně jsem chápal význam volby Read File Section...)

8

Re: Tabulka s pady - filosofie

Omlouvám se, ale budu pokračovat:
Při pokusu o generování výstupů pro výrobu mi příkaz Artwork|Load Driver vrátil jen upozornění na chybu: Missing entry point in the DLL driver. Tak jsem se přepnul do File|NC Drill|Pad Tools, což mi ukázalo tabulku "Pad Tools on Layer 9", ale jaksi divně ořezanou z pravé strany (ze slova UNDEFINED je vidět jen UND). A z té tabulky jsem vyčetl, že právě to slovo UNDEFINED stojí u padů, které jsem si cvičně vytvořil s průměrem otvoru 1,4mm. A pokud bych takové otvory chtěl nechat vyrobit, asi (rozumím-li tomu správně) by výrobce měl dostat do ruky tabulku padů s požadovaným průměrem vrtáku, ale já posléze po kliknutí na pad s označením UNDEFINED a následném otevření možnosti "Modify Tool" vidím tabulku "Select Tool", která má vrtáky seřazené po 0,1mm krocích od 0,6 do 1,3mm, jenže pak už se průměry zvětšují jinak. ??ili: mám nabídku průměrů ... 1,3; 1,5; 1,8; 2,0; 2,2; 2,6 a 3,15 mm. Nic mezi tím.
Pokud bych měl opravdu připravit správné podklady pro výrobu - dělám špatně všechno, nebo jen něco? :-)

9

Re: Tabulka s pady - filosofie

mišejk napsal:

Při pokusu o generování výstupů pro výrobu mi příkaz Artwork|Load Driver vrátil jen upozornění na chybu: Missing entry point in the DLL driver.

To vlastně znamená, že jste se pokusil DLL užít k něčemu, nač není určená, např. tedy DLL pro vrtačku ke generování matrice.  Pokud Vám šlo o vrtací program, napravil jste to vzápětí, jak píšete.

mišejk napsal:

Tak jsem se přepnul do File|NC Drill|Pad Tools, což mi ukázalo tabulku "Pad Tools on Layer 9", ale jaksi divně ořezanou z pravé strany (ze slova UNDEFINED je vidět jen UND).

Tohle je jen chyba vyvolaná změnou metriky písma po výměně původních bitmapových MS Sans Serif za Tahomu s vyhlazováním hran.  Samozřejmě by tam být neměla, ale funkci driveru to neovlivňuje.

mišejk napsal:

A z té tabulky jsem vyčetl, že právě to slovo UNDEFINED stojí u padů, které jsem si cvičně vytvořil s průměrem otvoru 1,4mm. A pokud bych takové otvory chtěl nechat vyrobit, asi (rozumím-li tomu správně) by výrobce měl dostat do ruky tabulku padů s požadovaným průměrem vrtáku, ale já posléze po kliknutí na pad s označením UNDEFINED a následném otevření možnosti "Modify Tool" vidím tabulku "Select Tool", která má vrtáky seřazené po 0,1mm krocích od 0,6 do 1,3mm, jenže pak už se průměry zvětšují jinak. ??ili: mám nabídku průměrů ... 1,3; 1,5; 1,8; 2,0; 2,2; 2,6 a 3,15 mm. Nic mezi tím.
Pokud bych měl opravdu připravit správné podklady pro výrobu - dělám špatně všechno, nebo jen něco? :-)

Citované průměry odpovídají vrtákům jedné dávné konkrétní vrtačky (snad v Přelouči).  Později se předpokládalo, že si každý uživatel sestaví tabulku skutečných nástrojů dle vrtačky svého výrobce.  (Na konci PDF manuálu je vysvětleno jak.)   Dnes by toto byla škoda práce, lépe je pracovat s virtuálními nástroji.  Toho lze dosáhnout užitím příslušného konfiguračního souboru, který Vám za chvilku najdu na jiném počítači a vystavím zde nebo pošlu ??? pokud to tady už někde není; řekl bych totiž, že o tomto konfiguračním souboru (a vylepšené DLL) píšu na konci tohoto vlákna: http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=228

Jinak čistě teoreticky poznamenávám, že i s výše popsanou tabulkou by Vám generování vrtacího programu prošlo, kdybyste dostatečně rozšířil tolerance pro průměr nástroje; ovšem za tu cenu, že průměr by byl trochu jiný, než si přejete, a/nebo že by Vám případně dva či více průměrů splynulo do stejného vrtáku.

10

Re: Tabulka s pady - filosofie

Petr Horský napsal:

To vlastně znamená, že jste se pokusil DLL užít k něčemu, nač není určená, např. tedy DLL pro vrtačku ke generování matrice.  Pokud Vám šlo o vrtací program, napravil jste to vzápětí, jak píšete.

No jo, obávám se, že nejen DLL se občas pokouším užívat nesprávně... :-)

Ten nový adpatér DLL jsem si již z Vašeho odkazu stáhnul a nainstaloval, takže nyní mi Formica nabízí celou přehršel vrtáků. Změna metriky písma už také vůbec nevadí, zvláště poté, co jsem zde na diskusi objevil pěknou zkratku Ctrl-Alt-W. Vše potřebné je nyní přede mnou krásně čitelné v poznámkovém bloku. Ze zobrazené tabulky se dovídám, že jsem kdesi na desce užil pady s otvorem 0,55mm, ale netuším kde. Program chybu nedělá, takže jdu zpytovat svědomí...

Petr Horský napsal:

Jinak čistě teoreticky poznamenávám, že i s výše popsanou tabulkou by Vám generování vrtacího programu prošlo, kdybyste dostatečně rozšířil tolerance pro průměr nástroje; ovšem za tu cenu, že průměr by byl trochu jiný, než si přejete, a/nebo že by Vám případně dva či více průměrů splynulo do stejného vrtáku.

Ano, jednoduché, vlastně i rychlé a mně by to i stačilo. Ale sám jsem na to nepřišel.
Znovu tedy moc děkuji.

11

Re: Tabulka s pady - filosofie

mišejk napsal:

Vše potřebné je nyní přede mnou krásně čitelné v poznámkovém bloku.

Když se to napíše takhle, je to pro nás samozřejmě leda ostuda; ale vyplývá to z toho, že pracujete s jednou z testovacích verzí, kde se pozornost soustředila na jiné věci než metriku písma.

mišejk napsal:

Ze zobrazené tabulky se dovídám, že jsem kdesi na desce užil pady s otvorem 0,55mm, ale netuším kde. Program chybu nedělá, takže jdu zpytovat svědomí...

Ono by to mělo jít hledat i trochu automatizovaněji.  Pro pady a jejich otvory bohužel nemáme obdoby příkazů Select | ... | Lines | Narrow a Select | ... | Lines | Short, které jsou vhodné pro označení a následné hledání podezřele úzkých či krátkých segmentů spojové čáry.  Ale kdybyste se podíval do té původní tabulky, kde se Vám vypisovalo ???UNDEFINED???, viděl byste na té řádce logický typ, a ten by šlo označit příkazem Select |Select | Pads | One Type.  (Není-li ani pak vidět, pomůže Jump To | First Marked.)

12

Re: Tabulka s pady - filosofie

Dovolte, prosím, parafrázi

Petr Horský napsal:

Když se to napíše takhle, je to pro nás samozřejmě leda ostuda;...

Když se to napíše takhle, vypadá to, že jsem něco chtěl kritizovat, ale tak tomu vůbec není! Jednak vůbec netuším, co je metrika písma a jednak se mi z poznámkového bloku čte úplně pohodlně.

Zajímavá věc: jakási vnitřní logika Formiky mě sama o sobě, aniž jsem četl Vaše poslední rady, navedla k navlas stejnému postupu, který právě v těch radách popisujete. No a ten postup odhalil, že díry nejsou 0,55mm, ale 0,6mm  (resp. 2,2mm) a patří "součástkám" uloženým v knihovně Lib-imperial pod značkou "T_001" a "T_102". ??ili jsou to rohové značky a montážní otvory desky...
Formica je vskutku pozoruhodná. Děkuji za ni!