1

Téma: Zapínání a vypínání všech vrstev

Dobrý den, docela by se v Layoutu hodila funkce zapnutí a vypnutí všech vrstev. Příklad: Měl bych zapnuty např. 3 vrstvy jedné strany desky a chtěl bych si na okamžik zapnout všechny ostatní vrstvy a hned se vrátit zpět do zobrazení pouze těch 3 předchozích vrstev. Stačilo by něco jako přidat jeden řádek v Graphics-Layer Color-All Layer s možností On/Off nebo zaškrtávací políčko nebo tak něco. Pokud by k tomu šlo i udělat macro bylo by to super. Další nápad je, možnost vypnutí a zapnutí aktuální vrstvy jednou nebo dvěmi klávesami např. lomítko / nebo Ctrl+/. Hojně používám zkratky Ctrl a +- pro listování mezi vrstvami a tohle by bylo další vylepšení.Děkuji.

2

Re: Zapínání a vypínání všech vrstev

Dobrý den, z programátorského hlediska není nijak obtížné tam příkazy pro zapnutí a vypnutí všech vrstev přidat (přičemž by ovšem zapomněly stávající nastavení).  V počátcích Formiky jsem to však neudělal, protože jsem se obával případu, kdy si začátečník vypne všechny vrstvy a bude pak na desce desorientován či ztratí jakoukoliv představu, co se mu tam vlastně děje.  (No a od té doby až dodnes to po mne nějak nikdo nechtěl.)  Zapnutí všech vrstev se vzdáleně podobá stávající příkaz Set Defaults, který ovšem mj. vnutí i "tovární" barvy.

Osobně by se mi jakožto uživateli líbilo mít tam nějaké další kvalifikátory -- např. povolit vše / horní polovinu vrstev / dolní polovinu vrstev / jen vodivé / jen nevodivé / jen vrstvu ukazatele (a tu třeba i dynamicky -- každá změna jeho vrstvy by překreslila obrazovku).  Co by bylo (těmito kvalifikátory) povolené, by se však kreslilo pouze tehdy, je-li ve stávajícím pravém sloupci On.  Co naopak povolené není, ale přesto tam má On, by se navíc mohlo volitelně kreslit nějakou jednotnou tmavošedou, která by neodváděla pozornost, ale poskytovala alespoň základní orientaci.  Potíž je pouze v tom, že pro řadu lidí jsou podobné věci jaksi přítěží a vlastně by je od Formiky spíše odrazovaly.

Přepnutí aktuální vrstvy jednou klávesou opět není obtížné naprogramovat.  Zkusím to přidat do nejbližší testovací verze.

Dovolil bych si ještě upozornit na vlákno http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=17 .  Tam se hledalo cosi podobného, ovšem s tím, že pohledy na desku byste si připravil předem a důraz by byl kladen na snadnost (pozdějšího) přepínání mezi nimi.

3

Re: Zapínání a vypínání všech vrstev

Dobrý den,také se mi líbí Vaše úvaha o zapnutí horní nebo dolní poloviny vrstev. I to by se dalo lehce definovat pomocí makra, pokud by byla možnost v menu Graphics vypnout nebo zapnout všechny vrstvy nebo se dostat do nějakého stavu, od kterého se může potom odpíchnout při definování makra. Osobně si myslím, že i začátečník pokud uvidí řádek v menu Graphics-Layer Color-All Layer s možností On/Off, tak pochopí, co se stane pokud to použije.

4 Naposledy upravil: Krecmer (2009-03-30 08:50:49)

Re: Zapínání a vypínání všech vrstev

Dd,
na vypnutí vrstev používám už dlouho makro.
Pak mám definována makra Ctrl+1 .. Ctrl+0, která postupně zapínají/vypínají nejčastěji používané vrstvy:
Ctrl+1 - vyp/zap strana spojů (L9)
Ctrl+2 - vyp/zap strana součástek (L14)
Ctrl+3 - vyp/zap obrysy strany spojů (L0)
Ctrl+4 - vyp/zap obrysy strany součástek (L23)
...
Ctrl+9 - vyp/zap vrtání+čísla pinů
Ctrl+0 - vypni všechny vrstvy
Je to velice rychlé pro práci. Přes Ctrl+0 se dostanu do výchozího stavu a pak si zapnínám co potřebuji.
Bohužel si "vypni vše" nepamatuje předchozí stav, takže zapnout si předešlé vrstvy musím ručně.
To makro je:

  <Ctrl-0> "disable all"  (
    <Alt-O> <Home> <m> <c> <2> <Enter> 
    <Alt-G> <l> <End> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <UArr> <Enter> <f> <UArr> 
    <Enter> <f> <Alt-O> <Home> <m> <c> 
    <3> <Enter> <Alt-G> <l>)

Pokud máte zájem, můžu zveřejnit celý MAC soubor.