1 Naposledy upravil: kolin (2008-09-29 14:07:11)

Téma: Vkladani padu na desku - male vylepseni

Napadlo mne, jak rychle najt pad, v prapadech, kdy vim cislo typu padu ale pady radim dle velikosti. V takovem pripade je problem pad v tabulce rychle najit (a vecne to prepinat byt za pomoci nejakych dalsich maker nema moc smysl - placat dalsi pozice pro makra je nerozumne a neustale razeni prepinat take).

Napad spociva v tom, ze budu mit (vypinatelnou? pres nejakou funkcni klavesu? jinak?) funkci: mysi najedu na pad, ktery bude detekovan. Pak pujdu do Place | Pad a uz budu mit predvybran primo pad, na ktery jsem mysi najel.

Casto totiz chci vlozit ten samy pad, ktery jiz na desce je, cislo padu se dozvim najetim mysi a pak hledam v tabulce.

2

Re: Vkladani padu na desku - male vylepseni

Myslíte cosi podobného příkazu Place | Line | Pick Line Type ?  O něčem takovém jsem uvažoval docela dávno, snad již při psaní verze 4.0, a překážkou mi bylo vlastně jen to, že jsem neměl kam takovýto příkaz dát (aniž bych tím komplikoval funkci příkazu Place | Pad).  Dnes bych jej mohl zařadit třeba jako první položku menu logických typů padů (na niž byste se snadno dostal klávesou <Home>), ale čistší zřejmě bude, když jej prozatím přidám jako samostatný příkaz do menu Tools.  Snad tam bude hned v příští verzi, kterou uvolním pro testování.

3

Re: Vkladani padu na desku - male vylepseni

Ano, i tak by to mohlo fungovat, alespon by to odpovidalo stypu nabirani typu cary......a proc tedy prikaz rovnou nepridate do menu k Pads?

4

Re: Vkladani padu na desku - male vylepseni

kolin napsal:

a proc tedy prikaz rovnou nepridate do menu k Pads?

Nevím, kam přesně myslíte.  Menu Place | Pad (jakožto obvyklé menu s nějakými příkazy) vlastně neexistuje a do menu Place bych to dávat nechtěl, stalo by se tím zbytečně detailní (či široké) a hlavně nevyvážené.

5

Re: Vkladani padu na desku - male vylepseni

Aha, to je pravda...ovsem v Tools je to spise docasne...je torchu nestastne, ze v ramci zachovani prehlednosti stavajiciho menu se nektere nove funkce davaji do Tools na jednu hromadu a vznika takovy balast ci podruzne menu....
reseni, nevim nakolik vhodne, jsou dve:
- na konec seznamu typu padu dat neco jako Pick Pad takze bych si bud zvolil pad, nebo skocil (endem, sipkami, nebo pismenem P) na konec seznamu, kde je nova polozka
- do menu pod Place pridat primo menu Pick, pod kterym by se dalo do budoucna nabirat kde co (presunulo by se sem nabirani Line, vytvorilo by se zde Pad a v budoucnu jeste treba dalsi)
Ale jsou to jen navrhy..

6

Re: Vkladani padu na desku - male vylepseni

Menu Tools skutečně je takové odkladiště příkazů a parametrů, které (prozatím?) nejsou dostatečně integrované do programu a/nebo v něm pro ně nebylo správné místo.  Proto také je pouze v testovacích verzích.  Nicméně jsem tam příkaz Pick Pad Type právě přidal, jak si můžete vyzkoušet zde: www.formica.cz/files/Layout-p99-test106.zip .  Analogicky a pro symetrii by tam mohl být ještě také Pick Via Type, jenže u něj by ošetřování všech důsledků bylo ještě složitější (příkazy lze totiž vyvolat i ve chvíli, kdy se už nějaké pady umísují -- z toho hlediska by bylo umístění pod Place | Pad jednodušší).

kolin napsal:

- na konec seznamu typu padu dat neco jako Pick Pad takze bych si bud zvolil pad, nebo skocil (endem, sipkami, nebo pismenem P) na konec seznamu, kde je nova polozka

To se mi moc nelíbilo -- musela by vzniknout nová položka, v níž by bylo nutno říci, že jde o pad pod ukazatelem, ale zas by nebylo místo pro popis jeho parametrů jako na ostatních řádcích.  Teprve dodatečně mne napadlo, že pokud je ve chvíli vytváření tohoto menu pod ukazatelem pad, mohl bych na příslušné řádce podtrhnout např. "p", čímž by zkušený uživatel mohl ten pájecí bod vybrat opravdu jednoduše, mechanicky a bez přemýšlení.  Na druhé straně bych tím zabudoval další vlastnost, která typicky odrazuje začátečníka.

kolin napsal:

- do menu pod Place pridat primo menu Pick, pod kterym by se dalo do budoucna nabirat kde co (presunulo by se sem nabirani Line, vytvorilo by se zde Pad a v budoucnu jeste treba dalsi)

Tohle není špatná myšlenka, ale muselo by se to dotáhnout do detailů -- např. zda (a jak) přejít rovnou k umísování, apod.  Hodilo by se to zejména u nápisů.  Některé programy také mají jakýsi cache: uživatel si může přednostně vybírat z toho, co umísoval naposled.

7

Re: Vkladani padu na desku - male vylepseni

Jen strucne, kdyztak se zitra rozepisu vice:
- podtrhnuti P: pokud by to potom fungovalo i na klavesu P tak by to ovsem byl uzasny napad. Cim by to tak mohlo odrazovat? Chapal bych, ze zacatecnika a cloveka neznaleho obtiznosti soucasneho rozsirovani funkci urcite hodne odradi rozdilne zpusoby nabirani elementu pod kurzorem (cara jinak, pad jinak)...

- cache u nekterych programu: kdyz jsem to delal pred chvilkou, tak vim zhruba co to bylo a jake to melo parametry k opetovnemu dohledani - zrovna u toho padu jde spis o veci davne. U cary to ale naopak jisty smysl ma..zkusim se nat tim jeste zamyslet jestli by to melo uzitek.

8

Re: Vkladani padu na desku - male vylepseni

kolin napsal:

pokud by to potom fungovalo i na klavesu P tak by to ovsem byl uzasny napad.

Tak jsem to samozřejmě myslel.  Je to teď v archivu www.formica.cz/files/Layout-p99-test107.zip , navíc (nejen) z důvodu symetrie i v menu pro výběr typu spojové čáry.  Vedlejší výhody jsou v možnosti využití i při množinových operacích a úpravách rozměrů, kdy člověk zároveň defaultní typ pájecího bodu či spojové čáry změnit zpravidla ani nechce.  (Naopak nežádoucí vedlejší účinek by mohl pocítit ten, kdo má makra nastavující typ nějakého pevného čísla -- což snad není příliš pravděpodobné --, anebo kdo už má zmechanizované po zobrazení menu stisknout klávesu s číslicí.)

kolin napsal:

Cim by to tak mohlo odrazovat? Chapal bych, ze zacatecnika a cloveka neznaleho obtiznosti soucasneho rozsirovani funkci urcite hodne odradi rozdilne zpusoby nabirani elementu pod kurzorem (cara jinak, pad jinak)...

V posledních letech pozoruji, že velká část potenciálních nových uživatelů očekává nějaký návrhový systém ovládaný ikonkami, nejlépe velikosti alespoň 64 x 64 pixelů.  Systémem, který se ovládá jinak, se vůbec nezabývají.

Tady asi nemůže být sporu, že právě vytvořená vlastnost je k výše popsanému v naprostém protikladu -- už třeba proto, že podtržené "p" v menu bez podstatného úsilí neuvidíte, nevíte-li, že tam nějaké můžete hledat; musíte zkrátka vědět, že tam nějaké může být.

kolin napsal:

- cache u nekterych programu: kdyz jsem to delal pred chvilkou, tak vim zhruba co to bylo a jake to melo parametry k opetovnemu dohledani - zrovna u toho padu jde spis o veci davne. U cary to ale naopak jisty smysl ma..zkusim se nat tim jeste zamyslet jestli by to melo uzitek.

Zde jsem měl na mysli především pouzdra (nebo obecněji součástky).  Myšlenka je ta, že když už se člověk jednou dobádal toho, který objekt z knihovny vůbec potřebuje a jak ten se vlastně jmenuje, může být užitečné výsledek tohoto úsilí někde uchovat.  Pochopitelně to asi bude i kdesi na desce či ve schematu, ale tam by to zas musel hledat jiným úsilím.  Chache by se mohl ukládat do konfigurace a tak přenášet informace i mezi jednotlivými projekty.  A u pájecích bodů bych to viděl podobně -- cílem by mělo být rozšíření počtu situací, kdy na čísla jejich typů může člověk zapomenout.

9

Re: Vkladani padu na desku - male vylepseni

Petr Horský napsal:

... podtržené "p" v menu bez podstatného úsilí neuvidíte, nevíte-li, že tam nějaké můžete hledat; musíte zkrátka vědět, že tam nějaké může být.

Mate moznost podtrzene pismeno vypsat cervenym pismem (popripade jinak barevne vyznacit)? A mozna nejen v teto casti ale v celem menu s klicovymi pismeny...ze by to jednak v menu pads zvyraznilo to P (a ostatni ciselne typy) a jeste navic usnadnovalo seznamovani se s menu (napr.v momentech, kdy jsem nekde poprve nebo tam nechodim tak casto a jedu pres klavesnici - precejen jina barva oci navede na klicove pismeno okamzite, podtrzeni tak vyrazne neni (jak jste psal).

Petr Horský napsal:

Zde jsem měl na mysli především pouzdra (nebo obecněji součástky).  Myšlenka je ta, že když už se člověk jednou dobádal toho, který objekt z knihovny vůbec potřebuje a jak ten se vlastně jmenuje, může být užitečné výsledek tohoto úsilí někde uchovat.  Pochopitelně to asi bude i kdesi na desce či ve schematu, ale tam by to zas musel hledat jiným úsilím.  Chache by se mohl ukládat do konfigurace a tak přenášet informace i mezi jednotlivými projekty....

Chapu, uzitecnost by to urcit emelo - napr.u pouzder by se to hodilo pro ruzne montazni otvory, roh.ci osaz.znacky, ktere si predem nema cenu definovat ve schematu, protoze se tykaji pouze vyroby desky a zaroven si nemusim pamatovat jejich nazvy, abych ej priste nasel. My napr.pouzivame system, kdy uz do schematu dam sloupky, sroubky, uhelniky coby soucastky, ktere pouzivame. Pak se mi rovnou pridaji na desku a nestane se ze bych s nimi nepocital uz od zacatku, zaroven pri generovani seznamu soucastek nemusim myslet na to, co jeste je potreba v souvislosti s montaz.pracemi na desce myslet. Zbytek veci, jako logo, osaz.znacky, apod.vzdy vkladam az v Layoutu vypisovanim casti nazvu motivu. Kdybych si mohl vyjet seznam naposledy rucne vlozenych motivu, stacilo by na prislusny motiv kliknout.

Petr Horský napsal:

...A u pájecích bodů bych to viděl podobně -- cílem by mělo být rozšíření počtu situací, kdy na čísla jejich typů může člověk zapomenout.

A mam tip zpusob zobrazeni: napriklad se mi zamlouva system naposled pouzitych pisem v MS Office: na zacatku seznamu pisem je nekolik naposled pouzitych, tlusta cara a pak kompletni seznam vsech pisem..

Petr Horský napsal:

V posledních letech pozoruji, že velká část potenciálních nových uživatelů očekává nějaký návrhový systém ovládaný ikonkami, nejlépe velikosti alespoň 64 x 64 pixelů.  Systémem, který se ovládá jinak, se vůbec nezabývají.

Ono je pro nekoho tezke se sžít se zpusobem prace pomoci surovych vicemene obecnych prikazu, ze kterych se teprve skladaji pozadovane ukony. Ja zas pozoruji, ze Formica je jeden z mala programu,ktery ma sice netradicni ovladani, ale zato se snazi vyuzit maximalni plochu obrazovky...tusim ze to byl Pads, kde v rozliseni 1600 x 1200 pixelu mi hned po instalaci na samotne kresleni zbyl prostor asitak 800 x 600 jen kvuli ikonkam, nejakym graf.pruhum ci co to bylo a pak jeste na samotnem vykresu typicky souradnicovy ramecek (co je videt napr.v datasheetech v casti s vykresem pouzdra) jeste ukrojil sve..mozna se to dalo vypnout ci schovat ale evidentne prac.plocha nebyla pro autora to hlavni..
Co se tyka Eagle, tak tam zas spousta lidi preferuje jezdit zbesile mysi ze strany na stranu kvuli prepinani funkci tlacitky po leve strane okna misto pouzivani leve ruky k ovladani maker.