1 Naposledy upravil: kolin (2007-07-17 15:20:56)

Téma: import z gerberu

je nejaka alespon minimalni sance ze by se dal importovat gerber do layoutu? Mam totiz ukazkovou desku na kterev je nakreslena civka/antena. Bylo by skvele to jen importovat nez slozite obkreslovat. Obecne by mi vyhovovalo otevirat gerber v layoutu kvuli kontrole vyrobnich podkladu. A jeste jedna vec, obcas na internetu najdu hotove konstrukce ke kterym jsou bud gerbery nebo soubory v eaglu a podobne. My vyrabime prototypove desky panelizovanim ve formice. takze abych si mohl nechat vyrobit soukromou desku, musim ji mit nakreslenou ve formice a v nicem jinem. ted na to narazil i kolega, ma desku udelanou v eaglu

2 Naposledy upravil: Petr Horský (2007-07-17 19:47:20)

Re: import z gerberu

P?ed více než 10 lety jsem napsal p?evodní program z formátu Gerber RS-274D.  Nebyl myslím nikdy ší?en, ale m?žete si jej stáhnout zde: www.formica.cz/files/forum/R-GERBER.ZIP .  Uživatelský komfort od n?j ne?ekejte, ale kdybyste pot?eboval, možná bych k tomu n?kde našel i zdrojové texty.

Asi neuškodí znovu p?ipomenout, že klasický formát Gerber se odvolává prost?ednictvím tzv. D-kód? na clonky clonkového kotou?e, avšak popis jejich rozm?r? neobsahuje.  Takovéto informace (kup?íkladu že D21 je ?tvere?ek o stran? 1,5 mm, apod.) je proto t?eba p?edat n?jakým paralelním kanálem.  Vedle gerberovských soubor? vystavených na internetu bývají ob?as i n?jaké textové soubory s popisem clonek (?asto tytéž soubory, které provázely ty první k výrobci -- jsou ostatn? obdobou pr?vodních soubor?, které z firmy zasíláte výrobci).  Nejsou-li dostupné, nezbyde, než gerberovské soubory prohlédnout a rozm?ry si domyslet.  U t?ch plošných cívek, které zmi?ujete, by to asi nem?l být velký problém.

Informace o clonkách je samoz?ejm? t?eba n?kudy p?edat i výšezmín?nému programu.  K tomu slouží jeho konfigura?ní soubor, jehož p?íklad zde rad?ji uvádím (v zipu totiž ?áste?n? je ješt? ?eština Kamenických):

{ KONFIGURA?NÍ SOUBOR PROGRAMU R-GERBER.EXE }
{ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ }

{ Soubor R-Gerber.Cfg je konfigura?ní soubor pro program R-Gerber.Exe, který
  p?evádí p?íkazové soubory pro fotoplottery Gerber do formátu desek systemu
  FORMICA 4.0 (*.PCB).                                                       }

{ Z hlediska syntaxe tento konfigura?ní soubor obsahuje (vedle libovolných
  komentá??, uzav?ených ve složených závorkách) pouze celá ?ísla se znaménkem.
  Soubor sestává ze dvou (tri) ?ástí: první definuje transformaci sou?adnic
  z jednotek fotoplotteru do vnitrnich jednotek programu (0,001" ci 0,025 mm)
  druhá korespondenci mezi clonkami fotoplotteru a logickými typy základních
  prvk? v systému FORMICA 4.0.                                               }


{ 1. P?EVOD SOU?ADNIC }
{ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ }

     1000   { hodnota Px,                                                    }
     1000   { hodnota Qx; koeficienty pro p?epo?et sou?adnic   (Qx > 0)      }
      000   { hodnota Dx; vodorovný offset, udaný v jednotkách fotoplotteru  }

     1000   { hodnota Py,                                                    }
     1000   { hodnota Qy; koeficienty pro p?epo?et sou?adnic   (Qy > 0)      }
      000   { hodnota Dy; svislý offset, udaný v jednotkách fotoplotteru     }

{ Výše definované hodnoty jsou použity k p?epo?tu sou?adnic podle vztah?

  GridX := Round (Px * Int (GerberX - Dx) / Qx)

  GridY := Round (Py * Int (GerberY - Dy) / Qy)                              }


{ 2. CISLO VRSTVY }
{ ~~~~~~~~~~~~~~~ }

      14 { cislo vrstvy, na kterou budou umisteny segmenty                }


{ 3. P?EVOD CLONEK }
{ ~~~~~~~~~~~~~~~~ }

{ P?evod kód? clonek na logické typy základních prvk? je definován tabulkou,
  obsahující libovolný po?et trojic celých ?ísel.   První ?íslo z trojice
  vždy ur?uje kód clonky na clonkovém kotu?i, druhé, resp. t?etí ?íslo udává
  logický typ spojové ?áry, resp. pájecího bodu, který bude generován,
  jestliže je clonka s tímto kódem použita pro kreslení spojové ?áry, resp.
  expozici pájecího bodu.                                                    }

{ P?ípustné rozsahy hodnot jsou 10 až 99 pro kód clonky, 0 až 15 pro logický
  typ spojové ?áry a 0 až 63 typ pájecího bodu.   Clonky, jejichž kódy se
  v tabulce nevyskytují, jsou prevedeny na (logicke typy)-10 nebo potlaceny. }

{ kód clonky   typ spojové ?áry   typ pájecího bodu                          }
     10               1                  -1
     11               3                  -1 {potlaceno}
     12               4                  -1
     13               5                  -1
     14              10                  -1
     15              11                  -1
     70              -1 {potlaceno}       3
     71              -1 {potlaceno}       3 {R 15 ???}
     20              -1 {potlaceno}       4
     21              -1 {potlaceno}      16 {R}
     22              -1 {potlaceno}       7 {???}
     23              -1 {potlaceno}       7 {R}
     24              -1 {potlaceno}       8
     25              -1 {potlaceno}       8 {R}
     26              -1 {potlaceno}      12
     30              -1 {potlaceno}       4
     31              -1 {potlaceno}      16 {R}
     32              -1 {potlaceno}       7 {???}
     33              -1 {potlaceno}       7 {R}


{ POZNAMKY                                                                   }
{ ========

  1) Program a zejmena jeho popis je ve zcela provizornim stavu.
  2) Je-li k dispozici puvodni navrhovy system, je treba mu zabranit
     v rozkreslovani pajecich bodu, samozrejme i za cenu, ze se k prevodu
     pouziji "smluvene" D-kody.   Jinak by totiz nebyl program R-Gerber
     schopen odlisit pajeci body od spojovych car.
  3) Je vhodne mit dva konfiguracni soubory, pro kazdou stranu desky jeden.
     V jednom z nich je pak mozno potlacit vrtane (vicevrstve) pajeci body,
     ktere by se jinak ve vysledne desce objevovaly na temze miste dvakrat.  }

Program je t?eba opakovan? užít na jednotlivé vrstvy (tj. gerberovské soubory) a vygenerované PCB soubory se?íst dohromady v editoru Layout.  Nebude-li Vám n?co jasné (a prostoru pro nejasnosti tu asi je víc než dost), zeptejte se nebo pošlete výchozí soubory.

Jiná v?c však jsou soubory ve formátu RS-274X, které mj. obsahují definice clonek (mezi znaky "%" -- podle toho je poznáte).  Na to jsem si provizorn? také napsal kus programu (který jsem užil nap?. k p?evodu té desky SBC6120).  Definice sice ne?te, alespo? je však zahazuje, takže lze v zásad? užít výše popsaný postup.

P?evod z Eaglu je zcela odlišné téma a založím tudíž pro n?j další vlákno.

3

Re: import z gerberu

Dobry den,
bohuzel import selhal. Zkousel jsem tu zadanou desku, ta selze na neznamem znaku %, zkousel jsem i importovat to co formica exportovala a selze to na neznamem G kodu. Pisete ze by program mel vynechavat procenta a to asi nedela. Zde jsou soubory ktere potrebuji konvertovat
http://kolin.pointclark.net/temp/p4095_pcb.zip
pripadne i tyto
http://kolin.pointclark.net/temp/EMDB409GerberFiles.zip

4 Naposledy upravil: Petr Horský (2007-07-25 21:49:55)

Re: import z gerberu

Jak jsem v?era napsal, vystavený program p?evádí formát RS-274D.  (A to v n?m ješt? nesm?jí být ani taková neškodná makra, jako je G54 z Formiky, která by ?lov?k ostatn? mohl zahodit i textovým editorem -- nic podstatného to ned?lá, jen upozor?uje na vým?nu clonky, která se stejn? pozná z následujícího D-kódu.)  Vaše soubory jsou v RS-274X, což je nejsnáze vid?t práv? z t?ch "%".

Edit 25.7.2007: V n??em asi bylo nedorozum?ní -- práv? jsem si konverzi soubor? vygenerovaných Formikou sám zkusil, jen tak bez jakéhokoliv konfigura?ního souboru, a po syntaktické stránce tam problém nebyl v?bec žádný.  G54 ani nic podobného ve skute?nosti nijaké potíže ned?lá, takže celá závorka, kterou jsem o odstavec výše napsal, je bezp?edm?tná.  M?žete se p?esv?d?it na tomto p?íkladu: www.formica.cz/files/forum/r-gerber-zpetne-cteni.zip .  (Konfigura?ní soubor pat?í k Layoutu, byl užit p?i generování gerberovských soubor?.)  Bez konfigura?ního souboru pro R-GERBER.EXE pochopiteln? vycházejí logické typy i vrstvy nesmyslné, to však je jiná otázka.  Pozor, protože jde o DOSovský program, je nutno jména soubor? vždy zadávat ve formátu 8.3 .

Program pro filtraci RS-274X, který jsem také zmínil, ovšem není s vystaveným totožný.  Momentáln? od n?j mám jen zdrojový text.  Snad budu mít ve?er chvilku se na n?j podívat blíže, a s ním i na Vaše soubory.

5

Re: import z gerberu

Program kdysi užitý pro filtraci soubor? ve formátu RS-274X jsem te? našel p?eložený (a rad?ji jsem ve zdrojáku moc nepátral, co vlastn? je uvnit?).  Pro Vaše soubory (v palcovém formátu 4.4) bylo t?eba zm?nit d?litel 1000 v konfig. souboru na 10000.  Vedle toho jsem vynechal všechny konverze clonek, takže logické typy odpovídají p?ímo D-kód?m sníženým o 10.  Musíte si je tedy množinovými operacemi sám zm?nit na n?co rozumného.  Program a cfg je zde: www.formica.cz/files/forum/Read274.zip .  Užití vidíte z obrázku. 

http://www.formica.cz/files/forum/read274x.png

Jako ukázku výsledku posílám n?které vrstvy: www.formica.cz/files/forum/prevedeno.zip (zbývající z nich ostatn? samy vyplynou).  Alespo? je z potisku vid?t, jak složité pro Gerber je vyrovnat se s plochami.

Druhou desku nelze bez úprav p?evést,  mj. proto, že program nepodporuje p?evod kruhových oblouk? (užitých pro zaoblení roh? té antény).  Být to moje, asi bych ze zdrojového souboru vyhodil grepem ?ádky obsahující "I" nebo "J", výsledek p?evedl a oblouky pak dokreslil ru?n? v editoru -- to lze stihnout za pár minut, tedy o dost rychleji, než dopisovat program.

Net?eba vysv?tlovat, že program by mohl být daleko komfortn?jší, nap?. by mohl z definice clonek sám generovat logické typy.  Dokud jsem jej však užíval sám (pro p?evod r?zných desek k testování autorouteru), p?ipadalo mi daleko jednodušší ud?lat pot?ebné zásahy ru?n?, v editoru a p?ípadn? i v gerberovských souborech.

6

Re: import z gerberu

Dekuji za prevedene desky, takhle mi to bohate staci. Snad bych to zvladnul i sam, ale musel bych proniknout do gerberu a na to bohuzel nemam cas. Tu druhou desku jiz nepotrebuji, tato je i vhodnejsi (soucastky se daji doprostred). Doufam ze toto vlakno casem nekomu poslouzi