1

Téma: Výchozí Dimensions

Dobry den,
jakym zpusobem mohu prenastavit obecně vychozi Dimensions (konkretne potrebuji napriklad pady, ale tyka se to celkove vsech rozmeru) v pripade, kdy zacinam uplne novou desku, tedy nevychazim z zadne predchozi? Dosud se to u nas delalo zpusobem Files | Read File Sections | <nastavit On pouze u Dimensions> Read File a nacetla se knihovna lib.pcb, kde jsou referencni rozmery. Ale delat to timto stylem mi prijde velice pochybne a zvlastni...

Existuje tedy nejaky zpusob?

2 Naposledy upravil: Petr Horský (2008-01-04 14:15:33)

Re: Výchozí Dimensions

Dobrý den, je jasné, že výchozí rozměry (jiné než předdefinované) se do editoru mohou dostat jen z nějakého *.pcb souboru.  Program v zásadě nemůže udělat nic jiného, než jste popsal; rozdíl by byl jedině v tom, že by to dělal automatizovaně. 

Už kdysi dávno jsem si o tom myslím s někým dopisoval:  Nejspíše se asi nabízí možnost přečíst rozměry z knihovního souboru s nejvyšší prioritou (na jehož místo by si pak uživatel mohl ostatně dát i soubor, který by obsahoval jen rozměry).  Jistě by to mohlo být podmíněno přepínačem, umístěným např. vedle Options | Miscellaneous | Open Most Recent Board at Start.  Zbývá jen otázka, kdy by to měl program dělat. 

Napadají mne tyto dvě, resp. tři situace:
1) Start programu bez parametru na příkazové řádce (resp. se jménem neexistujícího *.pcb souboru, analogicky bodu 2) a bez otvírání souboru zmíněným přepínačem (tedy cosi jako první start po instalaci systému).
2) Vytvoření nové desky příkazem Files | Load Board, kterému zadáte jméno dosud neexistujícího souboru.
3) Před každým čtením *.pcb souboru (což by mohlo být ošetřeno samostatným přepínačem nebo další polohou již uvažovaného).  ??čelem by bylo ošetřit typy pájecích bodů, které nejsou ve čteném *.pcb souboru definovány, takže v současné verzi se místo nich dosazují předdefinované rozměry.
Mohu zkusit něco z toho přidat do příští testovací verze.  Budu ale rád, jestliže se mezitím čtenáři fóra zamyslí, zda to jsou právě ty případy, které by bylo vhodné pokrýt.

V této souvislosti je možná užitečné poukázat ještě na dvě drobné kuroisity:
* Program Layout.exe z historických důvodů nemá příkaz Files | New Board ani nic, co by se mu podobalo.  Vždy se zřejmě užívá buď postup z bodu 2, nebo příkaz Open Layout ve schematickém editoru.
* Ještě podivnější je, že (co si teď vzpomínám) si na to celá dlouhá léta nikdo nestěžoval.

3

Re: Výchozí Dimensions

Petr Horský napsal:

Dobrý den, je jasné, že výchozí rozměry (jiné než předdefinované) se do editoru mohou dostat jen z nějakého *.pcb souboru.  Program v zásadě nemůže udělat nic jiného, než jste popsal; rozdíl by byl jedině v tom, že by to dělal automatizovaně.

Ovsem jakesi vychozi hodnoty v programu jsou (videt je to primarne na padech, tedy nekde musi byt jakasi standartni vychozi tabulka rozmeru, z neceho program zacina, velikosti napriklad tech padu preci nejsou ani po instalaci nulove. A tuto tabulku jsem mel na mysli modifikovat.

Petr Horský napsal:

* Program Layout.exe z historických důvodů nemá příkaz Files | New Board ani nic, co by se mu podobalo.  Vždy se zřejmě užívá buď postup z bodu 2, nebo příkaz Open Layout ve schematickém editoru.

Tak pokud byste tam toto pridal, tak budu jedine rad, nez jsem si na system zvyknul, zarazel sem se nad tim, jak zacit novou prazdnou desku. Ovsem pak sem se to naucil "obchazet" prave tim, ze otevru neexistujici desku. Clovek si kolikrat zvykne a uz mu to neprijde ani divne. Nekolikrat jsem uvazoval ze bych se zminil, ale neprislo mi to zas az tak dulezite, a zakladat kvuli tomu dalsi tema.. (a trochu jsem i predpokladal ze se to nebude libit ani Vam, kdyz jste to ani dosud nepridal..).

4

Re: Výchozí Dimensions

kolin napsal:

Ovsem jakesi vychozi hodnoty v programu jsou (videt je to primarne na padech, tedy nekde musi byt jakasi standartni vychozi tabulka rozmeru, z neceho program zacina, velikosti napriklad tech padu preci nejsou ani po instalaci nulove. A tuto tabulku jsem mel na mysli modifikovat.

To je ale řešeno inicializací příslušného pole hodnot (v principu stejnou, jako kdybych jej inicializoval na nuly).  Do těchto dat lze zasáhnout jen na úrovni zdrojového textu.

5

Re: Výchozí Dimensions

Varianta knihovního souboru se mi zdá ideální.
Načtení rozměrů by se mohlo provést před funkcí "otevři soubor" (pokud to jednoduše lze).
Pokud je vyžadováno otevření souboru existujícího, ten stejně rozměry přeplácne svými.
Pokud je otevřen soubor neexistující, popř. prázdný, pak tabulka zůstane naplněna z knihovny.
V instalačním balíčku by mohl být soubor např.  lib_dim.pcb, který by se zaregistroval jako č.1 a obsahoval by "default" rozměry.
Pak by se mohla vypustit z kódu inicializace rozměrů úplně.

6

Re: Výchozí Dimensions

Je mi jasne, ze toto by muselo pockat na zmenu formatu konfig.souboru, ale toto by neslo z urovne zdroj.textu prevest na uroven nacitani z konfig.souboru v pripade, ze nejsou k dispozici hodnoty z oteviraneho souboru PCB? Prijde mi to cistsi a jednodussi, nez se ohlizet na nejakou knihovnu s nejvyssi prioritou. Protoze v okamziku, kdy budu chtit ulozit novou definici, musim vedet kam ulozit, a to pro mene zkusene uzivatele vnasi velky zmatek...

7

Re: Výchozí Dimensions

kolin napsal:

Je mi jasne, ze toto by muselo pockat na zmenu formatu konfig.souboru, ale toto by neslo z urovne zdroj.textu prevest na uroven nacitani z konfig.souboru v pripade, ze nejsou k dispozici hodnoty z oteviraneho souboru PCB? Prijde mi to cistsi a jednodussi, nez se ohlizet na nejakou knihovnu s nejvyssi prioritou. Protoze v okamziku, kdy budu chtit ulozit novou definici, musim vedet kam ulozit, a to pro mene zkusene uzivatele vnasi velky zmatek...

To ale znamená, že musí přibýt volba v menu "Store dimesions as default", nebo jinak nelze uložení provést.
Mně se PCB soubor líbí víc, protože je nezávislý na verzi konfigurace, navíc jej lze bez problémů sdílet s jinými uživateli.

8

Re: Výchozí Dimensions

Krecmer napsal:

To ale znamená, že musí přibýt volba v menu "Store dimesions as default", nebo jinak nelze uložení provést.
Mně se PCB soubor líbí víc, protože je nezávislý na verzi konfigurace, navíc jej lze bez problémů sdílet s jinými uživateli.

Ano, tyto informace by stale byly v PCB souboru, na tom se nic nemeni. Ale v situaci, kdy mate nadefinovane vlastni dalsi rozmery a zacnete kreslit uplne novou desku, tak uplne v pocatku program pouzije vychozi tabulku, kterou ma pevne danou, protoze PCB soubor, ktery vytvarite, vlastne v urcitych situacich neexistuje (napriklad otevreni souboru PNL v Layout.exe, pokud mate asociaovanou priponu). V takovem pripade program udela to, ze vezme svou vychozi tabulku, a tu pri ukladani do soubrou PCB ulozi. A abyste mohl desku krestlit a pouzivat i sve vlastni nadefinovane rozmery padu ci spoj.car, musite provest import rozmeru z jine desky, ve ktere jsou ulozeny tyto vase vlastni definovane rozmery.
Otazka tedy je, jestli by neslo tu vychozi tabulku (nyniu pevne danou v kodu) na uzivatelske urovni menit. Protoze takovy uzivatel s kazdou novou deskou VZDY musi nejprve importovat z jine desky, aby vsechny soucastky, ktere obsahuji jim definovane pady, vypadaly tak jak maji.

9

Re: Výchozí Dimensions

Kdysi jsme spolu tak 2 roky dozadu tento problém nějakého defaultu, který je jiný jak v instalaci řešili, ale nedotáhli do zdárného konce. Chápu, že vše se odvíjí od schematiku, kterým se dá layout otevřít, ale mnohokrát jsem si dělal desku jen podle ručně namalovaného schématu na papíru a spoje tahal ručně, až když to bylo již téměř final, tak dodělávál do počítačové podoby. Přimlouval bych se za to, aby se dal prostě nějak jasně definovat jiný default. Kdysi dávno byla ve Formice (i Ferda) záložka New Board. Do roku 2008 přeji všem příznivcům Formiky pevné zdraví a mnoho radosti s tímto programem.

10

Re: Výchozí Dimensions

Petr Horský napsal:

Program Layout.exe z historických důvodů nemá příkaz Files | New Board ani nic, co by se mu podobalo.  Vždy se zřejmě užívá buď postup z bodu 2, nebo příkaz Open Layout ve schematickém editoru.

Pokud by v Layoutu tento příkaz byl, mnohé by to možná u této úlohy zjednodušilo nebo udělalo jednoznačným, i když v podstatě nikomu nechybí.

11

Re: Výchozí Dimensions

Poslední testovací verze (www.formica.cz/files/Layout-p99-test.zip a www.formica.cz/files/Layout-p99e-test.zip) může, je-li aktivován přepínač Options | Miscellaneous | Initialize Dimensions from Library, při vytváření nového *.PCB souboru číst rozměry prvků z knihovního souboru s nejvyšší prioritou, jak bylo diskutováno výše.