1

Téma: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Dobrý den
Jak postupovat aby autorouter propojoval spojky různými typy spojů ?
Např. napájení, země, signálové spoje.

2

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Dobrý den, lze k tomu užít schopnosti autorouteru pracovat na množině označených vývodů (nastavené přepínačem Autorouter | Grid & Window | Scope = Marked Only).   Příslušné vývody můžete označit např. v režimu Mark Track, zvolit vhodný typ (tj. šířku čáry) v menu Place | Line | Line Type a spustit router.

Obvykle se začíná od napájecích spojů.  Ty se navíc dají v režimu Mark Track označit velmi snadno, zpravidla stačí kliknout na nějaký zemnicí a napájecí vývod.  Jakmile je autorouter propojí, je vhodné je odznačit, jinak by je router během propojování signálových spojů mohl strhávat a nahrazovat novou šířkou.

3

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

??spěšně jsem postupoval a natáhl, upravil silové spoje, země, napájecí spoje a pak spustil autorouter na vše ostatní, zapojeno ok. Pak jsem spustil (jen tak na zkoušku) optimalizaci , ta probíhala na spoji asi 20cm x 15 cm cca 12 hodin a dnes ráno jsem opti stornoval Esc , chtěl jsem aplikaci ukončit a uložit, jenže po zadání Q vyskočilo porušení paměti a spadlo to, takže budu muset začít znovu.

4

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Je možné, že tam někde ještě je soubor *.Err, do něhož je deska uložena.  (Je ovšem vhodné si mezivýsledky routeru ukládat, již proto, že optimalizace může vyprodukovat tolik segmentů, že se do undo bufferu nevejdou.)  Případně mi také můžete výchozí desku poslat, abych se na ni podíval.

Kterou verzi programu jste užil?  Máte-li HASP, doporučil bych zkusit tu v testovací instalační sadě (viz téma níže) -- v autorouteru tam je oproti "oficiální" instalační sadě dost změn.

Jinak k pokusům s optimalizací není třeba využívat přednastaveného počtu průchodů (10 + 10), pro zkrácení výpočetních časů jej lze podstatně redukovat.

5

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Moje verze Serial 3297
Lic 7053
9.12.2004

A padá mi to vždy , když potom oteřu menu a Save Board

6

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Dobý den
Vypadá to nějak takhle
http://visualprog.cz/Images/Layout440.JPG

7

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Mohl byste to prosím zkusit s verzí www.formica.cz/files/Layout440p98p-test.exe nebo mi poslat (či vystavit) desku ve stavu bezprostředně před spuštěním routeru?  Router v rel. P97, který tam pravděpodobně máte, má někdy problémy s mimorastrovými body.

8

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Stáhl jsem tuto verzi a stejné
http://visualprog.cz/Images/Layout44097.JPG

9

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Moment , tohle jsem neviděl stáhnu tedy Layout440p98p-test.exe a zkusím

10

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Takže takhle
http://visualprog.cz/Images/Layout44098.JPG
Zjednodušně jsem natáhl hlavní napájecí tlusté vodiče (1),
po té jsem označil Track pro napájení vodiče (2) a spustil na autorouter, no a nakonec jsem jen na vodiče (2) spustil Optimize.Výsledek viz obrázek
Ještě zkusím vše smazat , nastavit jen jednu šířku spoje ( Type 2 ) a spustit na to autorouter a Opti, jestli ty tlusté to nějak nebortí.

11

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

na Dobrou noc :-)
Asi jsem na to přišel, nějak jsou součástky mimo grid (jak jste se dříve zmínil) , napadlo mne to když i při povolení prokovů ve vývodech se dělají propojky u vývodů. Jak to ale spravit ? A jak se to mohlo stát. Dnes už ale ne :-)

http://visualprog.cz/Images/GridParts.JPG

12

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Děkuji za obrázek.  Adresa chyby ukazuje do metody TMonitor.GetTop v run-time knihovně Delphi (kterou sám ani nevolám).  Vypadá to, že jí něco přepsalo pointer na objekt, s nímž má pracovat, což ovšem pravděpodobně způsobila ta výchozí chyba.

V každém případě bych byl velmi rád, kdybyste mi mohl poslat (např. na e-mail horsky@formica.cz) tu desku, nejlépe jednak ve stavu před routováním signálových vodičů, jednak ve stavu před jejich optimalizací.  Pokud bych tady dokázal závadu vyvolat sám, daleko lépe by se hledala.

13

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Aha, to výše byla moje reakce na Váš předchozí přispěvek s číslem chyby.

visualprog napsal:

na Dobrou noc :-)
Asi jsem na to přišel, nějak jsou součástky mimo grid (jak jste se dříve zmínil) , napadlo mne to když i při povolení prokovů ve vývodech se dělají propojky u vývodů. Jak to ale spravit ? A jak se to mohlo stát. Dnes už ale ne :-)

http://visualprog.cz/Images/GridParts.JPG

Z tohoto obrázku to bohužel nelze posoudit.  Je také možné, že cena prokovek je nějak hodně malá.  Potřeboval bych se podívat do souboru té desky, kde je uloženo i nastavení autorouteru.

14

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Desku pošlu večer na Váš email

15

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Děkuji za zaslanou desku.  Chybu se mi bohužel zatím nepovedlo vyvolat, a tak dovolte, abych se vrátil k Vašemu původnímu dotazu na počátku vlákna.

Zdá se mi, že po propojení napájecích spojů je vhodné desku propojovat v rastru 0,635 mm vodičem šířky 0,305 mm.  Podstatné parametry routeru vidíte na tomto obrázku:

http://www.formica.cz/files/forum/router01.png

Není na nich nic zvláštního, jsou to ty, které nastavil příkaz Quick Setup; důležitá byla hlavně vyšší cena prokovky.  Desku po propojení a po optimalizaci (která pak mj. ušetřila přes 100 prokovek) Vám zasílám e-mailem.  Asi žádný router by ovšem nevyřešil spoje (zejména kolem soklu pro U1) v takové kvalitě, v jaké to může udělat člověk.

Propojil při Vašich pokusech autorouter opravdu všechny spoje?  Kdysi jsem po určitém váhání povolil optimalizovat i neúplně propojené desky (někdy se totiž během strhávání naroutovaných vodičů náhodou nalezne místo pro chybějící).  Pokud ale deska v rámci zadaných návrhových pravidel není propojitelná, vede to však k několikanásobnému prodloužení výpočetní doby (což je ve shodě s 12 hodinami, které zmiňujete) a je pak možné, že někde něco přeteče, což může indukovat chybu, na kterou jste narazil.  Výchozím problémem však stále byly zadané parametry autorouteru.

16

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Děkuji za čas, který jste strávil nad tímto problémem . Ve finále, kombinuji autorouter s ručním taháním, a to tak , že nechám auto desku propojit, zoptimalizovat a pak ji procházím a ručně poopravím.

Všeobecně, po návrhu schématu, desku hned zkusím propojit autem a dle výsledku pak měním pozice součástek (první fáze) a tak to opakuji až je to nejlepší. Pak se ukáže , že je potřeba nějakou funkčnost přidat , schéma se upraví, spoje natáhnou znovu ale už je většina součástek na svém nejlepším místě.

Deska, kterou tady řešíme, je vlastně v té první fázi.

17

Re: Autorouter v 4.40 a šířka spojů

Ještě k Vašemu vyjádření :
1. Zdá se mi, že po propojení napájecích spojů je vhodné desku propojovat v rastru 0,635 mm vodičem šířky 0,305 mm
Mám si nastavit tento rastr a trvale ho defaultně používat nebo mám mít pro napájení nastaven větší rastr a pak pro spoje ho změnit  ?

2. Propojil při Vašich pokusech autorouter opravdu všechny spoje
Nepropojil, běžně to tak dělám, většinou se po optimalizaci vše chytne. Což úspěšně používám.
--------------------------
Mým cílem tohoto vlákna v diskusi je aby se vytvořil takový předpis pro optimální postup k používání autorouteru,opti. k dosažení nejlepšího výsledku u desek, kde to lze použít. (digitální desky s MCU,CPU bez nějakých nároků na analogy). Pro AD převodníky používám ruční tahání dle dokumentace výrobce.

4. Je možné u kombinované desky (analog binární) spojit analogovou část ( většinou ji mám nějak ohraničenou rozlitou mědí, pak dlouho nic a až potom je část digitální , analog má pak nad a pod sebou stíněné krytování ) ručně a pak na zbytek pustit auto, tak aby už analogovou část neměnil ?
Okno nelze použít, protože analog je třebas někde v rožku a zbytek je binární.