Téma: Pootočení součástek o volitelný úhel

Dobrý den
Mám PCB, jejíž jednu stranu tvoří úsečka, zbytek obrysu je z kruhových obluků různého poloměru. Nyní potřebuji umístit na okraj této desky součástky, které v místě těch kruhových oblouků budou rovnoběžné s tečnou k obrysu desky v daném místě. Existuje nějaká možnost libovolného natočení součástky?

2

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Ano možnost existuje - v menu Tools\Rotate lze otáčet součástku o libovolný počet stupňů. Jen je otázkou, zda vaše verze programu toto funkcionalitu má.  Moje verze Layoutu je P100.1007C

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Bohužel, moje verze Layoutu Version 4.40 Release P98 v menu položku Tools nemá.

4

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Dobrý den, menu Tools je pouze v testovacích verzích (viz též http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=159).  Např. tu, kterou cituje pan Löffler, si můžete stáhnout zde: www.formica.cz/files/Layout-p100-1007.zip (v archivu je pouze samotný Layout.exe, jímž pro dobu otáčení součástek o obecný úhel můžete nahradit stejnojmenný soubor ve své instalaci).

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Dobrý den, děkuji za radu. Zítra to zkusím.

6

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Zdravím, moje verze otáčení umí, ale bohužel neotáčí piny, takže pro smd pouzdra s obdélníkovými piny je to nepoužitelné ... a právě otočení CPU o 45° by se tak hodilo :)
Dělám něco špatně nebo umí to nějaká novější testovací verze?
Děkuji

7

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Formica verze 4.40 bohužel opravdu obdélníkové pájecí body zná jen v základní poloze; pro otáčení pouzdra byste je proto musel nahradit nějakým symbolickým pájecím bodem, zatímco skutečná plocha pájecího bodu by byla tvořena úsečkou, příp. pro lepší přesnost obdélníkem vytvořeným z úseček.  Žádný komfort práce to samozřejmě není, ale pomocí množinových operací (hromadná záměna typu pájecího bodu, a po rozkreslení jednoho z nich kopírování označené množiny úseček na ostatní s využitím zachycení ke středu příslušného pájecího bodu) to u jediného pouzdra lze zvládnout celkem ve chvilce.

Více k tomu prosím najdete zde:  http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=157

8

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Děkuji za tip, to je dobrá finta a určitě použitelná, kdyby na to přišlo.

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Dobrý den, po letech potřebuji opět použít a mám problémy. Moje verze P100.1001C. Použití Tools\Rotate mi hlásí Error: Cursor must be in te Place Component, Copy Group (Place), or Copy Window (Place) Mode. Verze P100-1007 mi nejde otevřít. HASP not found. Kde dělám chybu? Děkuji

10

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Dobrý den, pokud mohu říci, chybu neděláte žádnou, jen cursor opravdu musí být v některém z vyjmenovaných režimů.  (Jinými slovy, o obecný úhel nelze otočit  již umístěnou součástku, nýbrž jen její kopii.)

Co se druhé otázky týče:  Jaký prosím užíváte operační systém?  (Některé, např. 64-bitové nebo Win8, totiž vyžadují speciální instalační sady.)

11

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Dobrý den a děkuji za odpověď. Samozřejmě jsem všechny tři režimy vyzkoušel. Chyba ale byla v tom, že co nemám zažité, ovládám myší. Zadání z klávesnice T\R problém vyřešilo.
A k druhé otázce: Verzi P100-1007 jsem se pokoušel spustit v prostředí 32-bit Win7 na 64-bitovém NB. Ještě používám 32-bitový stolní PC se stejným OS. Tam jsem nezkoušel.

12

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Dobrý den. A mám další problém. Takto umístěná, pootočená součástka nemá vazbu na původní zapojení a nezobrazují se zelené gumičky. Zkoušel jsem součástku smazat a vložit ji znovu Place\Component\Get ... (při umisování pootočit) a pojmenovat stejně jako ta smazaná. Gumičky se ale neobnoví.

13

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Dobrý den. Poslední problém jsem vyřešil. Součástky smažu, pod stejným názvem vložím pootočené, soubor uložím, zavřu a znovu otevřu ze schematického editoru příkazem Open Layout.

14

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Dobrý den, bylo by stačilo použít i příkaz Netlist | Load Netlist.  Odkaz na novější instalační sady testovací verze pro 64-bitové systémy Vám posílám e-mailem.

15

Re: Pootočení součástek o volitelný úhel

Děkuji