1

Téma: provoz pod Linuxem v pohledu zpìt

Už bych sotva dokázal vyhledat, před kolika lety jsem dostal první dotaz na provoz pod Linuxem.  Dotazů však během minulých let přicházelo právě tolik, abychom o přenosu pod Linux začali vážně uvažovat, a zároveň právě tak málo, že jsme mu nikdy nedali tu prioritu, která by přinesla řešení, jež bychom mohli volně nabízet a především mu poskytovat účinnou uživatelskou podporu.  S Formicou pod Linuxem tak doposud byly dva základní problémy:
1) Formica bohužel není psaná v ANSI C / C++ jako naprostá většina návrhových systémů, ale v Object Pascalu (v Delphi).  Z toho důvodu jsme při přenosu zdrojového textu na jinou platformu v zásadě odkázáni na produkty Borlandu.  Jejich Kylix však možná nevyvolal ten zájem, jaký by si byli přáli, a asi proto jeho vývoji nevěnují tolik pozornosti.  Následkem toho však nikdy nebyly dořešeny všelijaké drobnosti (zejména v grafice), takže Formica přeložená Kylixem nikdy nefungovala docela tak, jak bych si byl představoval.
2) To, že umím Linux nabootovat, neznamená, že bych mu zrovna rozuměl. 

Proto jsem uvítal novější verze emulátoru WINE, který pro Formicu pod Linuxem zřejmě přináší pohodlnější a účinnější řešení.  (Sám zde užívám WINE 0.9.26, který mi pracuje pod SLAXem 5.1.8.1 z http://slax.linux-live.org/ .)  Ve zdrojovém textu verze 4.40 bylo třeba vyčistit pár detailů (vesměs v grafice), které byly emulovány poněkud odlišně, než jak reálně fungují pod Windows.  (Verze 4.30 takto upravena není, takže se v ní objevují např. žluté stopy za cursorem apod.)  Aktuální verze, společná pro Windows i Linux, dnes tedy pod WINEm funguje snad celkem přijatelně -- přinejmenším natolik dobře, aby v ní šlo navrhovat desky a generovat výstupní soubory.  Co se týče komerčních verzí, zatím není vyřešeno připojení lokálního klíče.  Formica však pod Linuxem (trochu paradoxně) již pracuje se síovým klíčem.  Ten ale může být instalován i lokálně, stačí k němu přistupovat prostřednictvím IP protokolu.

Případným zájemcům rád pošlu něco k vyzkoušení.  Zároveň do jiného vlákna umísuji několik stažených obrazovek, z nichž si můžete udělat představu, co se (alespoň vzhledem) shoduje a co se liší.

A také jsem zřídil toto dílčí fórum, kde si uživatelé Linuxu budou moci vyměňovat zkušenosti.  V tom jim však bohužel sotva mohu být rovnocenným partnerem.