1

Téma: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Dobrý den

Dělám ve Formice chvilku a nevím jak to převést do layout chybí mi pouzdra na potenciometr a nevím jaký tam pouzdro dat a na kondenzátory jsem jen typl nevím jestli je to správné jsem amatér můžu někoho poprosit kdo by mi s tím mohl pomoct děkuji

Dělám toto schema http://nf.duseknet.com/mix.htm je to druhý obrázek

zapojení v Formica schema je: http://ulozto.cz/x66y1DU8/schema-rar

Ještě jednou moc děkuji kdo mi pomůže

2

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Dobrý den, ze zaslaných podkladů (ale neprohlížel jsem je podrobněji) mi bohužel není zřejmé, jaký typ potenciometrů chcete vlastně použít ve skutečnosti.  R POT totiž je jen obecná schematická značka potenciometru (podobně jako třeba C obecně značí kondenzátor), která si neklade za cíl určit konkrétní typ, a proto ani pouzdro.  Označení pouzdra je v ní prázdné úmyslně ??? smyslem je dovolit kreslení schematu, aniž byste měl už na mysli určité typy součástek; proto Vás také musí nejpozději při přenosu partlistu a netlistu upozornit na to, že typy pouzder nejsou dosud zadány.

Najdete-li v knihovnách pouzder nějaký vyhovující potenciometr, můžete prostě jméno jeho pouzdra vložit v tabulce v režimu Edit Text/Component do pole Package a znovu přejít do editoru plošného spoje.  (Pozor na správné číslování vývodů.)

3

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Děkuji za vysvětlení ještě bych se optal jak se značí potenciometry myslím pouzdra abych je snaze našel moc děkuji

4

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Samozřejmě si můžete např. připojit všechny knihovny pouzder a hledat (příkazem Place / Component / Get Package (by Name)) třeba maskou "*TP*", ale efektivnější asi bude prohlédnout si např. knihovnu Lib_metric.pcb (lze ji také otevřít, jako by to byla deska).

5

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Moc děkuji už to budu mít a ještě poslední dotaz bych si chtěl nastavit rozměr plošného zapojení jak to můžu nastavit   mam malý plošňák a do toho bych se chtěl vlézt tak at vidím aspoň okraje pomyslného plošného spoje děkuji

6

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

V zásadě stačí nakreslit si obdélník v nějaké vrstvě, která nebude vyráběna; lepší (předpokládáte-li profesionální výrobu) je užít rohové značky.

Také si můžete prohlédnout (popřípadě stáhnout a otevřít v prohlížeči) nějaké desky z galerie, abyste viděl, jak je okraj desky řešen na těch profesionálních.

7

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Dobrý den chci se optat jestli mi může někdo zkontrolovat zapojení co jsem udělal. http://ulozto.cz/xDNUQSEa/plosnak-rar  ty potenciometry jsou schválně tak udělaný nebo budu tam přivádět jen dráty tak se to překrývá děkuji za kontrolu.

8

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

No, odhlédneme-li od těch fiktivních potenciometrů, nějaké problémy tam přesto jsou, např. zkraty (viz Netlist / Compare) a nezapojené vývody či spojky (ukáže Vám je Netlist / Show Rat's Nest). 

Některé spoje nejsou z elektrického hlediska vedeny vůbec šastně, např. ten od P01/2 k R05/1.  Příčina obecně je zejména v tom, že autorouter se pro jednovrstvé desky příliš nehodí; zde však jste mu zabránil, aby spoj vedl ???horem???, tím, že R05/2 je příliš blízko čáry, kterou ohraničujete desku.  Podobně v menším měřítku mezi R01/1 a C01/1 (lze vést vpravo).  Velmi snadno můžete také vylepšit vedení spojů mezi (a kolem) P12/1 a P13/2.

Z technologického hlediska (nevím, kde desku budete vyrábět) byste asi mohl zvážit užití širších spojových čar než 0,3 mm, např. 0,5 mm či více, třeba i 1 mm; pro zemnicí spoj bez obav ještě širší.

To vše jen namátkou, snad Vám nějaké připomínky napíšou ještě jiní.

9

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Děkuji za radu musím to celé předělat musí se to vejít na tento plošný spoj co jsem si tam nakreslil. Ještě se optám jestli se dá zjístit kde přesně jsou ty zkraty abych to mohl napravit děkuji

10

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Ještě jsem se chtěl optat mam tam dvě stejné zapojení a v layoutu se mi to propojuje vše dohromady nevím jestli je to správné jsem jen zkopíroval původní zapojení a udělal druhý už si nevím rady. děkuji

11

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Teď bohužel nemám k desce dostatečný přístup, ale obecně u těch vícekanálových zapojení (např. stereo) platí, že byste si nejprve měl ve schematu nakopírovat jeden kanál s offsetem třeba 100 (takže z R23 budete mít R123, z C1 bude C101, atd.), až teprve odtud generovat netlist a dle něj zapojovat desku.  Avšak abyste si zjednodušil práci,  tento postup je možno provést jaksi paralelně ve schematu i na desce: pokud např. na desce nejprve dle netlistu vytvoříte rozmístění a spojový obrazec jednoho kanálu, zcela obdobné kopírování jako předtím ve schematu můžete užít i k odvození druhého; netlist by se po dokončení celé operace měl opět shodovat, jak si můžete ověřit již zmíněným příkazem Compare (jenž zvýrazní piny na spojích, které jsou ve zkratu).

Podrobněji se na to snad podívám později.

12

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Děkuji že se na to mrknete. Nechápu přímo jak to mam udělat s tím offsetem zkouším to a pořád se mi to propojuje dohromady obě zapojení.

13

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Popřípadě můžete poslat současný stav (.sch + .pcb).

14

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Zde jsem opravil plošny spoj, který mi ukazuje propojení právě dohromady s prvním i druhým zapojením http://ulozto.cz/xSM4veKs/oprava-rar to co jste napsal s paralelním nebo s offsetem jsem moc nepochopil a nevím jak to přesně udělat aby se to dohromady nemíchalo děkuji za pomoc.

15

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Začnu-li schematem, to vypadá, jako kdybyste nakreslil levou část (jeden kanál) a pak ještě ručně kreslil zcela od začátku pravou.  Obvykle se však postupuje jinak, již proto, abyste si ušetřil práci s dvojím kreslením a kontrolou, a také třeba z estetických důvodů:  Jakmile máte nakreslen a ověřen jeden kanál, nakopírujete si jej (typicky s offsetem číslování 100), a vznikne tím druhý.  Ve schematickém editoru systému Formica k tomu můžete užít příkazu Edit / Copy / Block.

No a teď jde o to, zda vytvoříte napřed motiv plošného spoje pro jeden kanál a, jakmile s ním budete spokojen, nakopírujete jej (v tom případě tedy přenesete netlist, např. příkazem Files / Open Layout, ještě před kopírováním schematu, pak vytvoříte plošný spoj jediného kanálu a nakopírujete jej, a nakonec ??? tj. po  nakopírování schematu ??? znovu přečtete netlist, tentokrát už jen pro kontrolu; to vlastně je ten paralelní postup ve schematu a zároveň na desce, o němž jsem psal výše), anebo zda si nejprve nakopírujete kompletní schema, a z něj vygenerujete netlist celé výsledné desky.

Kdysi v dobách, kdy nejsložitější dostupnou integraci představovaly transistory a ty navíc mívaly vývody v řadě (např. 101NU70), bývalo zvykem motiv jednoho kanálu na plošném spoji ozrcadlit,  aby tak vznikl druhý (samozřejmě za předpokladu, že na desce nebyly potenciometry), takže byste automaticky sáhl po prvním postupu popsaném v předchozím odstavci.  Jakmile tam máte operační zesilovače, byly by úpravy nezbytné po zrcadlení samozřejmě složitější, ale pořád ještě můžete vyvinout motiv plošného spoje pro jeden kanál, a druhý vytvořit kopírováním s posuvem (spíše než se zrcadlením).

16

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

dobrý den

tak jsem to udělal jak jste psal.  jen jsem se teď zamotal v tom že jsem si udělal to jedno zapojení a naskládal jsem si v layoutu no ale teď nevím jak mam tam dodat to druhé zapojení můžete mi když tak poradit co bych měl kliknout mam to pěkně zatím naskládané na pul toho plosnáku a chybí mi to jedno zapojení děkuji mockrát

17

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Jen nevím jak mam v layoutu kopírovat to upravené schema abych ho tam měl dvakrát zapojený děkuji za radu

18

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Tak jsem to nějak nakopíroval ale asi jsme udělal chybu nebo se mi to propojuje dohromady :(

19

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Omlouvám se za spam ale už jsem to nějak aspoň nakopíroval bez toho aby se to propojilo mezi sebou ale před tím než se mi ukazali součástky se mi ukazal warning:22 superfluous component(s) on the PCB a nevím co to znamená děkuji

20

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Zde Vám to posílám na shlédnutí http://ulozto.cz/x11Yhx2b/oprava-rar už by to mělo být v pořádku ale když dám compare tak mi to hodí chybu Warning : short circuits found(50/50) nevím jestli to bude vadit. Děkuji za radu

21

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Dobrý večer, bohužel jsem dnes až doteď nebyl u internetu, a zřejmě budu mít čas se na zaslané soubory podívat (nejdříve) zítra touto dobou.

22

Re: Schema a neurčená pouzdra; zapojení s více kanály

Zhruba řečeno, symetrie mezi kanály využíváte jen velmi málo.  Co se rozmístění součástek týče, na desce je jen velmi přibližná zrcadlová symetrie podle diagonály běžící z levého dolního rohu.  Spoje pak už jsou vedeny značně jinak.  Z těch důvodů jste z níže citovaného textu měl aplikovat část za ???anebo???, schema jednoho kanálu nejprve zkopírovat, teprve z tohoto dvoukanálového výsledku generovat netlist, a dle něj posléze navrhovat desku.

Petr Horský napsal:

No a teď jde o to, zda vytvoříte napřed motiv plošného spoje pro jeden kanál a, jakmile s ním budete spokojen, nakopírujete jej (v tom případě tedy přenesete netlist, např. příkazem Files / Open Layout, ještě před kopírováním schematu, pak vytvoříte plošný spoj jediného kanálu a nakopírujete jej, a nakonec ??? tj. po  nakopírování schematu ??? znovu přečtete netlist, tentokrát už jen pro kontrolu; to vlastně je ten paralelní postup ve schematu a zároveň na desce, o němž jsem psal výše), anebo zda si nejprve nakopírujete kompletní schema, a z něj vygenerujete netlist celé výsledné desky.

To jste ale zřejmě neudělal, všude vidím jen schema jednoho kanálu, a oproti tomuto schematu i oproti z něj vygenerovanému netlistu pak máte na desce součástky i spoje navíc (dohromady celý kanál navíc).  Vůči tomuto netlistu se pak spoje navíc pochopitelně jeví jako zkraty.  Deska přitom věcně může (a nemusí) být v pořádku.  Správně byste měl ještě měl schema kanálu zkopírovat (tak, aby Vám vyšlo stejné číslování součástek jako na desce), vygenerovat netlist, načíst do desky (také uložit spolu ní) a teprve s tímto netlistem zapojení desky porovnávat.