1

Téma: otvírání knihovního souboru v editoru

Při práci s knihovníkem (menu Library) by možná nebylo špatné mít možnost například z podmenu View pouhým kliknutím na řádek s informacemi o knihovně otevřít knihovnu pro editaci.

2

Re: otvírání knihovního souboru v editoru

Děkuji za námět.  Cesta ke knihovně (zejména v nějakém síovém prostředí) skutečně může být velmi odlišná od cesty k deskám, a přitom v systému dosud nebyl způsob, jak jednou již (pracně) zadanou cestu ke knihovně využít i k jejímu otevření. 

Do testovací verze, kterou brzy vystavím, jsem přidal příkaz Library | Open Library File, jímž lze knihovní soubory otvírat podobně, jako příkaz Files | Recent Files otvírá naposled užité.  (Kombinovat jej s příkazem Library | View by se tolik nehodilo, také proto, že jsou-li knihovny v paměti, jména souborů jsou jen na některých řádkách podmenu.)

Jest otázkou, zda příkaz patří spíše do menu Library, anebo Files.  Ostatně jelikož se mi koncepčně nehodil ani do jednoho z nich, kdysi jsem o něm jen vlažně uvažoval a pak ponechal stranou.  Ale jeho praktické výhody by mohly převážit tu estetickou vadu, že buď menu Library bude také otvírat soubory (což by správně mělo dělat jen menu Files), anebo se menu Files bude zabývat i knihovnou (od čehož by tam mělo být pouze menu Library).

3 Naposledy upravil: kolin (2008-03-03 11:50:44)

Re: otvírání knihovního souboru v editoru

Petr Horský napsal:

Jest otázkou, zda příkaz patří spíše do menu Library, anebo Files.

Me tak napada, jestli to nahodou neni totez, co Place | Component | Get package From File, kde vyskoci dialog pro otevreni souboru, jen zde je to s tim rozdilem, ze jakoby krom zobrazeni dialogu se soubor knihovny rovnou i vybere a nacte. A Get Package... je take v jinem menu nez ve Files... Myslim, ze nova funkce jednoznacne do Library patri. Knihovna je prostredek, ci funkce, nikoliv standartni produkt programu...

Jeste mam dotaz, budete to otevirat v novem, ci ve stavajicim programu? Primlouvam se o otevirani v novem programu (rozumejte: volat neco jako "layout exe -c:\nazevDesky.pcb")

Dale bych chtel poprosit p.Krivku, jestli by to mohl pridat i do schematu, je to totiz opravdu uzitecna funkce.

4

Re: otvírání knihovního souboru v editoru

Příkaz je v právě vystavené testovací sadě (www.formica.cz/files/Layout-p99-test.zip a www.formica.cz/files/Layout-p99e-test.zip).

kolin napsal:

Jeste mam dotaz, budete to otevirat v novem, ci ve stavajicim programu? Primlouvam se o otevirani v novem programu (rozumejte: volat neco jako "layout exe -c:\nazevDesky.pcb")

Sice by nebylo obtížné to naprogramovat takhle, ale mohlo by to vést k určitým problémům a zmatkům:

1) Spustil by se Layout.exe, s nímž je asociována přípona *.pcb, obecně tedy nikoliv ten, z něhož se knihovna otvírá.
2) Co kdyby uživatel příkaz provedl vícekrát, aniž by knihovnu mezitím uložil?  Editací stejného souboru ve více editorech zároveň by si mohl vytvořit dokonalý chaos.

Je jistě pravda, že podobný zmatek si uživatel může vyrobit již teď, ale myslím, že program by to neměl podporovat.  Raději bych to odložil na dobu, kdy bude Formica umět otvírat více oken s deskami.

5

Re: otvírání knihovního souboru v editoru

Petr Horský napsal:

Je jistě pravda, že podobný zmatek si uživatel může vyrobit již teď, ale myslím, že program by to neměl podporovat.  Raději bych to odložil na dobu, kdy bude Formica umět otvírat více oken s deskami.

Program neni vsemocny a neco holt musi zustat na uzivatelove vsimavosti.
Prijde mi nevhodne, aby mi program zaviral rozpracovanou desku, kdyz treba potrebuji jen upravit pouzdro a hned ho vlozit do desky. Navic bych tu funkci mohl pouzivat jen v pripadech, kdy nemam vyuzite Flagy (Tools | Flags), nebo nemam oznacene nektere objekty, nebo mi zrovna nesejde na tom, ze prijdu o historii v Undo a podobne. A proto radsi pujdu na jistotu a otevru soubor knihovny rucne..

6

Re: otvírání knihovního souboru v editoru

To, že se uživatelské vlajky neukládají, patří k anomáliím testovací verze.  Ale stejně tak k nim koneckonců lze přidat i příkaz, který knihovnu otevře v dalším editoru, ačkoliv se asi všeprostupující zásadě kompaktnosti příčí podstatně více.  Právě jsem jej doplnil do testovací verze (www.formica.cz/files/Layout-p99-test.zip a www.formica.cz/files/Layout-p99e-test.zip), takže tam teď jsou oba.  Výše zmíněný bod 1 jsem ale eliminoval, otvírá se to v jiné instanci stejného programu, jako právě běží.  (Naopak uživatelům omezených verzí by se zde asi lépe hodilo, aby se knihovna místo toho otevřela v prohlížeči, ale to už bych ponechal stranou úplně.)

Ještě bych však měl vysvětlit, že příkaz pro otevření v dalším editoru ve skutečnosti nechyběl tolik, jako pro otevření v původním.  Jestliže si představíme nějakou síovou konfiguraci, kde se uživatel od desky musí k adresáři, v němž má knihovny, proklikávat skrz deset jiných, může přesto celkem snadno příkazem Library|Add Files vyvolat dialogové okno (což je vlastně instance Exploreru) a z něj si knihovnu otevřít pomocí pravého tlačítka myši.  Co doposud nemohl, bylo explicitně získat plnou cestu k té knihovně (by ji program Layout samozřejmě zná).