1

Téma: Editace komponenty

Dobrý den. Stáhl jsem si volnou verzi formici 4.40, a potřeboval bych si upravit komponentu FRB 45 pinů na FRB 90 pinů. O něco jsem se pokoušel ale bezúspěšně. Můžete mi někdo poradit prosím?

2 Naposledy upravil: kolin (2008-02-03 15:02:11)

Re: Editace komponenty

Problem je v tom, ze free verze je omezena v poctu zobrazitelnych pinu, komponent, atp., tedy neni mozno primo v knihovnach editovat komponenty. Jedina moznost je zacit si tvorit vlastni knihovnu (standartni soubor schematickeho editoru s priponou sch), do ktere vlozite soucastku, kterou chcete upravit. Tam ji upravite, ulozite a v menu Librarian | Add File to Library pridate vasi novou knihovnu do seznamu tech stavajicich. Pak je jeste nutno zkontrolovat poradi knihoven tak, aby ta vase byla v seznamu jeste pred tou, ve ktere je ona soucastka v puvodnim stavu. Je to proto, ze pokud je tentyz nazev soucastky nalezen ve vice knihovnach, je preferovana knihovna s vyssi prioritou (= v seznamu na vyssi pozici).

V teto souvislosti jsem se chtel zeptat pana Krivky, jestli by se s timto nedalo treba neco malo delat. Uznavam to, ze je to free verze, tudiz s jistymi omezenimi oproti placene verzi se pocitat musi. Napadlo me ovsem, zda by nebylo proveditelne napriklad v prohlizeci schemat (kde je mozne prohlizet vetsi schemata) umoznit editaci jednotlive komponenty, aby si uzivatele nemuseli vytvaret knihovny s duplicitnimi prvky..

3

Re: Editace komponenty

kolin napsal:

Problem je v tom, ze free verze je omezena v poctu zobrazitelnych pinu, komponent, atp., tedy neni mozno primo v knihovnach editovat komponenty. Jedina moznost je zacit si tvorit vlastni knihovnu (standartni soubor schematickeho editoru s priponou sch), do ktere vlozite soucastku, kterou chcete upravit. Tam ji upravite, ulozite a v menu Librarian | Add File to Library pridate vasi novou knihovnu do seznamu tech stavajicich. Pak je jeste nutno zkontrolovat poradi knihoven tak, aby ta vase byla v seznamu jeste pred tou, ve ktere je ona soucastka v puvodnim stavu. Je to proto, ze pokud je tentyz nazev soucastky nalezen ve vice knihovnach, je preferovana knihovna s vyssi prioritou (= v seznamu na vyssi pozici).

Tento způsob zacházení s knihovnami doporučuji i pro verze, které editaci velkých souborů umožňují. Zařazení knihoven obsahujících upravené předlohy tak, aby zastínily originální knihovnu, pomáhá udržovat přehled o tom, které předlohy jsou vlastně upraveny a které ne. Toto řešení zároveň nabízí možnost při vytváření vlastních předloh čerpat neustále z těch originálních. Návrat k původní předloze spočívá v pouhém vymazání či přejmenování upravené, což začátečník možná ocení nejvíc.

kolin napsal:

V teto souvislosti jsem se chtel zeptat pana Krivky, jestli by se s timto nedalo treba neco malo delat. Uznavam to, ze je to free verze, tudiz s jistymi omezenimi oproti placene verzi se pocitat musi. Napadlo me ovsem, zda by nebylo proveditelne napriklad v prohlizeci schemat (kde je mozne prohlizet vetsi schemata) umoznit editaci jednotlive komponenty, aby si uzivatele nemuseli vytvaret knihovny s duplicitnimi prvky..

Prohlížeč je zamýšlen tak, aby jeho použitím nemohl být (nechtěně) modifikován prohlížený soubor. Proto vůbec neobsahuje procedury pro ukládání do souborů.

4 Naposledy upravil: Pelda (2008-02-05 19:00:59)

Re: Editace komponenty

Když si tu požadovanou součástku otevřu.(např. FRB 46 pinů), jak jí přidám těch dalších 44 pinů, aby jich měla 90?
http://img119.imageshack.us/my.php?imag … 002ms3.jpg
http://img119.imageshack.us/my.php?imag … 001ha1.jpg

edit: Tak jsem si podle vašeho návodu vytvořil knihovnu, a v ní sem si upravil FRB 62 pinů na 90 pinů. Jenomže když to teď chci převést do layoutu, abych to mohl ještě upravit (musím smazat každý druhý pin z každé řady, aby byly na přeskáčku), tak se mi tam objeví ta původní neupravená verze komponenty. Nevíte co s tím?

5

Re: Editace komponenty

Ve Formice existují jednak knihovny symbolů (editovatelné ve schematickém editoru, soubory s příponou *.sch), jednak pouzder (editovatelné v programu Layout, s příponou *.pcb).  Jejich propojení obstarává řetězec Packages, editovatelný jak v knihovně (viz obrázek), tak i u jednotlivých symbolů užitých ve schematu.

http://www.formica.cz/files/forum/viewpackages.png

Z Vašeho dotazu mi není zcela jasné, zda máte potíže s vytvořením této vazby, anebo s vložením řad pinů do pouzdra.  Spíše než mazat po jednotlivých pinech by asi bylo vhodnější vložit obě řady pinů znovu, s inkrementem číslování 2.

6

Re: Editace komponenty

moc děkuju, už jsem to konečně vyřešil :) a omlouvám se za tenhle začátečnikcý dotaz.