1

Téma: format gerber

Dobry den,
Chtel bych nechat vysvetlit format gerber RS-274D a RS-274X a jejich rozdil, pro pripadny
reexport z verze 4.2 na RS-274X, dekuji
david peterac

2

Re: format gerber

Dobry den pane Horsky,

Chtel bych se zeptat na format gerbera generovany z verze 4.2 ?
Generuji napriklad toto

G54D11*
X114996Y063155D02*
X020000D01*
Y023150D01*
X114996D01*
Y063155D01*
X111745Y056144D02*
Y055255D01*
Y048600D01*

Prijde mi ze hlavicka a popis polygonu chybi v G54 to "D11"

z jineho funkcniho souboru ctu

%FSLAX55Y55*MOIN*%
%IR0*IPPOS*OFA0.00000B0.00000*MIA0B0*SFA1.00000B1.00000*%
%ADD11C,.01*%
%ADD20C,.03304*%
%ADD29C,.10004*%
%ADD26C,.11504*%
%ADD27C,.18004*%
%ADD48C,.13604*%
%ADD43C,.16504*%
%LPD*%

kde je D11 definovane, ale definici naprosto nerozumim?
delam neco spatne pri generovani gerber souboru,
nebo budu muset tu hlavicku nejak dotvorit??

Dekuju Vam za radu, gerber jsem jeste nikdy negeneroval,
pouzivam gcode z vystupu pro HPGL plotter.. pro cnc frezku
nebo pcx pro predlohu pro leptani.

3

Re: format gerber

Dobrý den,

napřed k prvnímu dotazu:  Rozdílů mezi RS-274D a RS-274X je řada; leccos je k tomu napsáno např. zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Gerber_format .  V zásadě však byl RS-274D určen k přímému řízení clonkového fotoplotteru (což je zařízení, o němž ani nevím, zda jej dnes někdo v republice ještě vůbec provozuje), zatímco RS-274X popisuje matrici s předpokladem, že bude vykreslena na rastrovacím fotoplotteru.  Ten fyzicky žádné clonky nemá, a naopak dovoluje definovat virtuální nástroje podle momentálních potřeb návrháře desky.

Výrobce či majitel clonkového fotoplotteru tedy někde publikoval rozměry jednotlivých clonek a jejich D-kódy, přičemž na návrhářích bylo je vložit do svého návrhového systému (např. ve Formice pomocí sekce Tools v konfiguračních souborech), ale nebylo by mělo žádný smysl je přepisovat do výstupních souborů (leda snad pro kontrolu).  Po přechodu k rastrovacím fotoplotterům si jejich majitelé nejprve vytvářeli tabulky virtuálních clonek, aby tak emulovali předchozí situaci.  Pak byl formát  RS-274D nahrazen rozšířeným RS-274X, který mj. dovoluje si definovat (pomocí té syntaxe s procenty) vlastní clonky.  Popis tohoto formátu si momentálně lze stáhnout zde: https://www.ucamco.com/files/downloads/ … fb2554ae7a , ale podle URL se zdá, že odkaz není permanentní; příště tedy bude možná nutné hledat někde na stránkách https://www.ucamco.com/en/guest/downloads  nebo http://www.ucamco.com/ .

4

Re: format gerber

A k druhému příspěvku:  První ukázka je ve formátu RS-274D, druhá v RS-274X.  Ve Formice generátory, které se jmenují Gerber.dll, vytvářejí ten první formát, dnes zastaralý, zatímco RS-274X je tam generován z RS274X.dll.  Cosi více je k tomu také zde: http://www.formica.cz/vyroba_dps.html ; generátor pro RS-274X navíc má i novější verzi, viz: http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=273

Teď bohužel nevím z hlavy, zda výstupní generátor pro RS-274X byl již v poměrně dávné verzi Formica 4.2; ale i pokud byste nechtěl upgradovat na současnou verzi 4.40, můžete z ní (bezplatně) využívat její výstupy, a to prostřednictvím tzv. ???Technologické verze??? ??? viz http://www.formica.cz/produkty.html .

5

Re: format gerber

opravdu, v systemu mam oba ovladace jak Gerber.dll tak RS274X.dll, takze verze 4.2 jiz umi generovat
novy kod. Dekuji moc za vysvetleni a odkazy k tematu.
david peterac

6

Re: format gerber

Dobrý den, tentokrát mám dotaz na téma Napájivá maska, snad kvůli němu není třeba zakládat nové vlákno, poněvadž tuším, že má co dělat z adpatéry generování výstupů.
Firma ??emebo chce, abych jim zaslat i podklady pro nepájivou masku. Mnou již zaslané výstupy se týkají vodivých vrstev, vrtání děr a konfiguračního souboru vrtačky. Ale nejsou prý schopni z toho vyčíst obrysy desky ani nepájivou masku. Na svém monitoru přitom vidím desku ohraničenou (čarou na vrstvě 20) a o nepájivé masce jsem se domníval, že se najak automaticky odvodí právě od vodivých vrstev. Ale zřejmě se mýlím. Opět prosím o trpělivost se mnou - zatím jsem pár desek nechal vyrobit u p.Kohouta, nyní se poprvé pokouším o dvouvrstvou desku s prokovem, proto to ??emebo...
Ještě doplněk - obrys desky mám podle ??emeba jednoduše nakreslit i ve vodivé vrstvě, oni si prý s tím poradí. Ale stejně mi to nedá, vždy přece Formica to určitě v sobě někde má. Nemám tam dodat ty rohové značky, které jsem sice v původním návrhu měl, ale pak je smazal, protože jsem měl obavu, aby se pak nějaký stroj nesnažil o potisk označení těch rohů, přičemž se ty nápisy nacházely mimo vlastní desku?

7

Re: format gerber

Dobrý den, zkusím odpovědět trochu volněji a vágněji, snad to bude jasné i tak.  Pro nepájivou masku jsou běžně určeny vrstvy 8 a 15 (tj. o jednu vrstvu směrem ???ven??? oproti vnějším vodivým).  Pájecí body obsažené např. ve standardní knihovně pouzder v ní mají své plošky; ty mohou být o něco větší vůči měděným.  Běžný postup je vedle vodivých vrstev (a potisku, lepidla atd. dle potřeby) výrobci předat i gerberovské soubory vygenerované z těchto vrstev.  Do nich je také možno vykreslit (např. čarami) další oblasti, které mají zůstat odmaskované.  Lze tam také čarou nějaké šířky nakreslit obrys desky, což má ten důsledek, že nepájivá maska nepůjde až k její hraně. 

Zpaměti teď neřeknu, zda standardní rohové značky zasahují i do nepájivé masky.  Zato Vám, až budu u druhého počítače, zkusím poslat konfigurační soubory pro RS274X.dll, při jejichž užití se Vám všechny potřebné soubory (plus možná nějaké navíc) vygenerují samy jediným přikazem.

(Alternativou k výše uvedenému může někdy být odvození nepájivé masky od vnější vodivé vrstvy, a sice tak, že se povolí generování jen pájecích bodů, k jejichž rozměrům lze případně přičíst nějaký inkrement.  Ale za standardních okolností bych toto spíše nedoporučoval.)

Všeobecně si dovoluji opět připomenout, že před odesláním souborů výrobci je vhodné si je prohlédnout nějakým nezávislým nástrojem, např. GCPrevue.

8

Re: format gerber

Děkuji za odpověď, jsem ovšem také nyní bez přístupu ke svému počítači, takže jen teoreticky - asi jsem to původně  nenapsal správně. Moje potíž je v tom, že neumím najít způsob, kterým bych do nějakého výrobci srozumitelného formátu vyexpedoval data právě jen těch potřebných nevodivých vrstev. V mém konkrétním případě jsou to vrstvy 8,15 (maska), 21 a 23 (popisky). RS274X u mě generuje jen ty vodivé. Jinak mám desku již ohraničenou čarou tloušky 1mm na vrstvě 20, ale nevím, jestli je to tak správně.
Jako vždy, omlouvám se, jsem opravdu jen slabý amatér...

9

Re: format gerber

Dobrý večer, není proč se omlouvat, tímhle krokem nějak prochází každý, kdo si poprvé potřebuje dát standardní technologií vyrobit desku s prokovenými otvory. 

Ukázka konfiguračního souboru, který jsem před pár týdny užil k výrobě něčeho snad rozumného, může vypadat např. takto:

{Formica Layout Configuration File for RS274X.f4d} 
{Program Version 4.41 P108} 
{PCB File Name AlaSys_IO_modul (ph3).PCB} 

Setup (
    "RS274X" 
    1000 1000 1 {Driver Units per mm} 
    0 0 800 600 {Driver Limits [mm]} 
    1 1 0 0 {Scale 100.00%, Rotation = Off, Mirroring = Off} 
    20 20 2 20 20 0 
    0 500 0 1 0 5 -5 3 3 0 0 1 1 
    
) 
Layers (
    0 0 ".L0" {Layer  0 = Rejected} 
    2 0 ".BOT_SSCR.GER" {Layer  1 = Side B} 
    2 0 ".BOT_SSCR.GER" {Layer  2 = Side B} 
    0 0 ".L3" {Layer  3 = Rejected} 
    0 0 ".L4" {Layer  4 = Rejected} 
    0 0 ".L5" {Layer  5 = Rejected} 
    0 0 ".L6" {Layer  6 = Rejected} 
    2 0 ".OUTLINE.GER" {Layer  7 = Side B} 
    2 0 ".BOT_MASK.GER" {Layer  8 = Side B} 
    2 0 ".BOT.GER" {Layer  9 = Side B} 
    0 0 ".L10" {Layer 10 = Rejected} 
    0 0 ".L11" {Layer 11 = Rejected} 
    0 0 ".L12" {Layer 12 = Rejected} 
    0 0 ".L13" {Layer 13 = Rejected} 
    2 0 ".TOP.GER" {Layer 14 = Side B} 
    2 0 ".TOP_MASK.GER" {Layer 15 = Side B} 
    0 0 ".L16" {Layer 16 = Rejected} 
    0 0 ".L17" {Layer 17 = Rejected} 
    0 0 ".L18" {Layer 18 = Rejected} 
    0 0 ".L19" {Layer 19 = Rejected} 
    0 0 ".L20" {Layer 20 = Rejected} 
    2 0 ".TOP_SSCR.GER" {Layer 21 = Side B} 
    2 0 ".TOP_SSCR.GER" {Layer 22 = Side B} 
    0 0 ".L23" {Layer 23 = Rejected} 
)

Když si ji nakopírujete do nějakého souboru s příponou .cfg nebo .f4c (dle verze Formiky, ale je to celkem jedno) a načtete příkazem Files | Artwork | Read Configuration, stačí Vám ve stejném menu dát už jen příkaz Go ! a soubory pro všechny vrstvy se vygenerují zároveň.  Tentýž konfigurační soubor Vám posílám také e-mailem.  (Doufám, že máte dostatečně čerstvou verzi programu Layout, aby dovolovala takhle dlouhé přípony.)

Jinak přepínač, který jste pravděpodobně hledal, abyste mohl vrstvy 8 a 15 povolit, je v menu Files | Artwork | Sides & Extensions; místo Rejected je třeba jim tam nastavit Side B.

10 Naposledy upravil: jarex (2016-05-03 07:01:59)

Re: format gerber

Co se týká mě, tak obrysy desky dělám ve vrstvě mědi, jelikož je to firmou Printed přímo požadováno. Pokud má deska tvar tvořený z úseček, postačí rohové značky. Jinak když mám např oblouky a jiné patvary, vyseknu obrys kolem desky komplet. A co se týká masky, tak tu jsem jim nikdy negeneroval. Vždy si ji vytvořili sami v ceně. Stačí vygenerovat vrstvy v RS274X a vrtací data v RS274X. Vrtací data pak přizpůsobí svým možnostem, resp. škálou disponibilních vrtáků.
Pokud jsem pak potřeboval, aby bylo něco vyjma padů odmaskované, přímo jsem to uvedl v objednávce.

11

Re: format gerber

jarex napsal:

(...) a vrtací data v RS274X. Vrtací data pak přizpůsobí svým možnostem, resp. škálou disponibilních vrtáků.

Jen pro dovysvětlení ostatním uživatelům:  To vlastně znamená, že si RS274X.dll připojíte také na místo vrtačkového generátoru v menu Files | NC Drill.  Když jsem tuto možnost do Formicy kdysi přidával, měl jsem na mysli spíše kontrolní tisky apod., ale jestliže takový gerberovský soubor (v němž jsou otvory vykresleny jako kruhy příslušných průměrů) výrobce akceptuje, je to samozřejmě přesné řešení bez nutnosti u Vás cokoliv nastavovat.

jarex napsal:

Pokud jsem pak potřeboval, aby bylo něco vyjma padů odmaskované, přímo jsem to uvedl v objednávce.

Tohle by se asi dalo užít např. (naopak) pro zamaskování prokovek, ale je-li to nějaký složitější tvar, asi jej stejně musíte nakreslit v některé další vrstvě?

12 Naposledy upravil: jarex (2016-05-03 13:33:14)

Re: format gerber

Ano, pokud potřebuji složitější tvar, nakreslím jej v jiné vrstvě a dovnitř vložím nápis: "ODMASKOVAT". Ale toto jsem potřeboval opravdu v málo případech.
??astěji využívám podobnou metodu k odfrézování materiálu někde ve středu desky. Ve vrstvě mědi nakreslím tvar a do něj vložím nápis "ODFREZOVAT".