1

Téma: Výstup do formátu SVG

Sympatickým – jakkoliv pro zobrazování DPS málo využívaným – grafickým formátem je SVG (Scalable Vector Graphics).  Protože je vektorový, je i plynule škálovatelný.  Poskytuje také možnost nastavení opacity (neprůhlednosti) jednotlivých vrstev.  Soubory v tomto formátu lze přímo vkládat jako obrázky do HTML dokumentů, čili na webové stránky.  Jako příklad zde poslouží jednoduchá (avšak čtyřvrstvá) deska z galerie:

deska Micel ve formátu SVG

Generátor, zatím jen v pokusné verzi, si můžete stáhnout z tohoto archivu: https://www.formica.cz/files/svg/SVG.zip.  Přiloženy jsou i vzorové konfigurační soubory SVG-Triton.f4c pro program Layout ve verzích 4.41 a 4.42, a SVG.ini (podobně jako pro PDF_Plus).  V .ini souboru však mají význam jen dva parametry:

    Color, tj. RGB barvu tak, jak si ji můžete najít ve Wikipedii, včetně úvodního # (např. #FADA5E dle https://en.wikipedia.org/wiki/Naples_yellow);
    Opacity, tj. neprůhlednost vrstvy v procentech.  (Hodnota 100 znamená zcela neprůhledná, hodnota 0 by znamenala zcela průhledná.)

Nastavení je nepovinné, žádná vrstva nemusí být v .ini souboru uvedena, a pro každou vrstvu lze zapsat libovolnou kombinaci parametrů (žádný, kterýkoliv, oba).  Vrstva 24 značí otvory.  Uvedete-li barvu, má prioritu před veškerým nastavením v menu.  Na pořadí sekcí ani parametrů v nich nezáleží.

Ukázkou škálovatelnosti (a též nastavení barev i neprůhlednosti pomocí obou konfiguračních souborů v archivu odkazovaném výše) je další, větší a trochu složitější deska z galerie:

deska Micel ve formátu SVG

(Prohlížeč umožní zobrazit si ji také v samostatném okně, kde asi už nebude omezována šířkou sloupce.)

Jako vždy, připomínky a náměty jsou vítány.