1

Téma: Popisky a umistovani

Dobry den, mam malou prosbicku:
Pokazde, kdyz dodelam desku, provadim i rozmisteni popisek soucastek v potisku. Deska do te doby muze byt stale jeste lehce upravovana, dokud se neposle do vyroby. V okamziku, kdy je deska finalni, muzeme teprve vygenerovat vykres pro osazovani (ktery vyzaduje i firma na osazovani pro jejich kontrolu a i my jej vyuzivame), coz znamena, ze rozmistene popisky kvuli vetsi prehlednosti vracim opet doprostred komponenty.
Bylo by mozne nejak ne zbytecne slozite pripsat funkci, ktera by vsechny vybrane popisky umistila doprostred plochy soucastky?
(Tato funkce by nejspise asi byla v menu Edit | Change pobliz polozky Text Direction)
Funkce se hodi i v pripade ze se upravuje napriklad jen polovina desky, kdy neni prilis vhodne vsechny dotcene soucastky smazat a nechat nahrat znovu, ale na druhou stranu bez navraceni popisek doprostred soucastky se stane, ze se popisky po posunu soucastky dostanou pres sebe, ci pres jine soucastky, a lze jen obtizne poznat, ktera popiska patri k jake soucastce.
Jen pro zajimavost uvedu jak to ma reseno Eagle, tam je to navraceni na puvodni misto mozne velice nestastne trikem - smazat veskere popisky soucastky, pricemz po smazani posledni popisky se opet vsechny objevi.

2

Re: Popisky a umistovani

Vedle názvů součástek tam jsou ještě i jejich hodnoty a jména pouzder, jenže ty jsou obvykle neviditelné.  Představujete si to tedy tak, že by (1) se všechny tyto nápisy přesunuly do středu součástky, přičemž (2) středem by se rozuměl ten, který se užívá v příkazu Files | Partlist (u součástek bez pinů to totiž je se středem trochu složitější)?

3

Re: Popisky a umistovani

V podstate by se jednalo o vsechny popisky, ktere by byly zahrnuty do vyberu, tedy pokud oznacim celou soucastku, pak by se to tykalo vsech popisek, i tech neviditelnych, pokud oznacim pouze viditelnou popisku soucastky, pak by se to z cele teto soucastky tykalo jen ji.
Nevim co presne vyjadruje vami zminovany stred (polozku jsem nasel ve Schematu) - mam za to, ze poloha popisky pouzdra soucastky je dana v knihovne pouzder a schematicky editor nezajima poloha popisek pouzdra, nebo se mylim?
Je v podstate jedno, zda se bude brat za stred soucastky nejaky standartne definovany stred, anebo se vezme levy horni a pravy dolni roh samotneho vykresu pouzdra a pinu bez prihlednuti k jakymkoliv textovym popiskam a z toho se spocte stred. Z velke vetsiny ma soucastka alespon priblizne symetricky tvar, a nedokonalost nebo prekryvani se s pripadnymi vnitrimi obrysy soucastky si uzivatel uz opravi rucne. (Napr.to, jestli mam rozmistene opravdu vsechny popisky, kontroluji projetim nahledu pouzder pomoci Jump To | Component)

4

Re: Popisky a umistovani

Máte docela štěstí, že jsem o podobném příkazu již kdysi uvažoval pro účely dočesávání knihoven.  Je teď v obou testovacích verzích http://www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip a http://www.formica.cz/files/Layout-p98e-test.zip .  Vyzkoušet, zda opravdu dělá přesně to, co se očekává, by ovšem zabralo podstatně více času, než stálo naprogramování.

5 Naposledy upravil: kolin (2007-11-28 08:58:35)

Re: Popisky a umistovani

Dekuji za rychlou reakci, funguje to hezky.
Vetsina nejcastejsich soucastek ma piny umistene tak, ze to napis opravdu vycentruje. Idealnejsi by bylo urcite brat v uvahu stredovou osu x a y soucastky. Nejlepe by bylo ridit se (jen) vrstvou, ktera nejlepe vyjadruje skutecny vnejsi rozmer soucastky. Nevim, zda by k tomu byla vhodnejsi vrstva 0(23) nebo 1(22), u ktere lze casteji ocekavat, ze bude vyjadrovat skutecny tvar soucastky, nebo vybrat tu, ktera vrstva k tomu byla puvodne Vami urcena spise. Ale to neni zas az tak nutne, korekci lze provest rucne a za pomoci presneho navadeni sipkami z klavesnice.
Dosla mi ale jina vec, a tou je rotace textu, pokud je soucastka otocena svisle, ma obdelnikovy tvar a je mala (ve valne vetsine odpor nebo kond.). Jelikoz neni moznost rotace na miste,  pak musim postupovat nasledovne:
- provedu vycentrovani
- text, ktery jsem prehledl (nevyhoda - musim se textu stale hodne venovat), je potreba otocit do svisle (respektive vodorovne) polohy a nahrubo umistit
- provedu opet vycentrovani

Pokud byste se chtel zabyvat trochu elegantnejsim resenim, tak jsou tyto moznosti:
1) podle pomeru stran vnejsiho rozmeru soucastky lze alespon vytusit, zda se text lepe dovnitr vejde svisly, nebo vodorovny. Tato varianta se mi jevi jako nejefektivnejsi.
2) pak je jeste slozitejsi moznost a dle meho neposkytuje tolik inteligence v ohledu na umistitelnost, nicmene ji precijen zminuji:
Mam tuseni ze program vi, v jakem uhlu se na desce soucastka nachazi oproti vychozimu stavu, tudiz pokud by byla otocena v 90° a v 270°, text by byl svisle, a v 0°(360°) a 180° by text byl vodorovne, pricemz z ktere strany by byl citelny, se necha na uzivateli a prikazu Text Direction. (s ohledem na uhly, ktere nejsou v nasobcich 90° by zaroven bylo potreba se ridit rozsahy, ve kterych soucastka jeste muze byt, aby jeji text byl vhodne umisten (225 az 359°, 0 az 44°, 45 az 134° apod.), nebo tyto nestandatrtni uhly proste neresit a ignorovat, neni to precejen tak casty pripad).

Jinak ale velice dekuji, opet to usetri spoustu casu a jiz ted mohu rict, ze funkce vyhovuje a muze byt zakomponovana nastalo (pokud bude mit i drobnou inteligenci v rotaci napisu, tim lepe).

6

Re: Popisky a umistovani

kolin napsal:

(...) Idealnejsi by bylo urcite brat v uvahu stredovou osu x a y soucastky. Nejlepe by bylo ridit se (jen) vrstvou, ktera nejlepe vyjadruje skutecny vnejsi rozmer soucastky. Nevim, zda by k tomu byla vhodnejsi vrstva 0(23) nebo 1(22), u ktere lze casteji ocekavat, ze bude vyjadrovat skutecny tvar soucastky, nebo vybrat tu, ktera vrstva k tomu byla puvodne Vami urcena spise.

Vrátím-li se k Vaší výchozí motivaci, není mi jasné, proč by nápis musel být přesně ve středu.  Možná stačí, dostane-li se dovnitř součástky (pokud ty se nepřekrývají, stejně součástku identifikuje jednoznačně).  Samozřejmě existují i součástky jako LED pro 90° montáž, která se vlastně nalézá 2 cm vedle středu svých vývodů.  Alespoň vidíte, proč jsem se výše ve vlákně zajímal, co se rozumí středem.

Koncepci systému by se asi dost vymykalo, kdybych tam měl zavádět pojmy jako střed součástky v nějaké pevně dané vrstvě.  To už by se mi více líbilo zavést příkaz pro nastavení okénka "kolem" množiny označených prvků.  Skok na střed okénka již existuje, takže na zbývající operace by se třeba dalo napsat nějaké makro.

kolin napsal:

(...)  Jelikoz neni moznost rotace na miste  (...)

Rotace nápisu kolem středu je možná, příkazem Edit | Change | Rotate Text.

kolin napsal:

1) podle pomeru stran vnejsiho rozmeru soucastky lze alespon vytusit, zda se text lepe dovnitr vejde svisly, nebo vodorovny. Tato varianta se mi jevi jako nejefektivnejsi.

To se nepochybně dá naprogramovat ve chvilce, jen to dále vede k těm speciálním příkazům, z nichž mám z dlouhodobého hlediska obavy.

kolin napsal:

(...)  Mam tuseni ze program vi, v jakem uhlu se na desce soucastka nachazi oproti vychozimu stavu

Tohle samozřejmě v databázi je, pouze není příkaz, kterým by se takovéto součástky daly vybrat.  Ale vedle Select | ... | Components | Mirrored bych jednou snad mohl přidat ještě nějaké Vertical a Flipped.

Pro zajímavost se lze zamyslet ještě nad tím, jak stejný problém řešit na obecnější úrovni.  Jedna z možností by třeba byla ke stávajícím speciálním nápisům přidat ještě nějaké @NAME, @VAL a @PCKG.  (Právě s tím se počítá pro verzi 5.x.)  Součástka by pak mohla nápis se svým názvem obsahovat i několikrát, přičemž jeden by sloužil pro servisní potisk a další (na jiné vrstvě) např. pro ty osazovací plánky.

Také byste mi mohl poslat nějaké ukázkové desky před centrováním názvů a po něm, abych si udělal  představu, oč tam reálně jde.

7 Naposledy upravil: kolin (2007-11-28 12:38:30)

Re: Popisky a umistovani

Petr Horský napsal:

Vrátím-li se k Vaší výchozí motivaci, není mi jasné, proč by nápis musel být přesně ve středu.  Možná stačí, dostane-li se dovnitř součástky (pokud ty se nepřekrývají, stejně součástku identifikuje jednoznačně).  Samozřejmě existují i součástky jako LED pro 90° montáž, která se vlastně nalézá 2 cm vedle středu svých vývodů.  Alespoň vidíte, proč jsem se výše ve vlákně zajímal, co se rozumí středem.

90° led, stejne jako konektory, jsou na desce mensinova skupina, a jejich pripadna korektura jiz nezabere tolik casu. Vetsina soucastek lezi celou svou plochou na desce. Snazil jsem se myslet na dotazeni funkce do co nejlepsich vysledku, i ten stred soucastky mi prijde nejvodnejsi zejmena z hlediska estetiky. Zaroven rozumim tomu, ze nema cenu se tim zabyvat prilis mnoho z toho duvodu ze to neni vylozene dulezita funkce ale "pouze" praci usnadnuje, takze snazim se o tom premyslet tak, aby to bylo snadno a rychle resitelne a zaroven efektivni..

Petr Horský napsal:

Koncepci systému by se asi dost vymykalo, kdybych tam měl zavádět pojmy jako střed součástky v nějaké pevně dané vrstvě.  To už by se mi více líbilo zavést příkaz pro nastavení okénka "kolem" množiny označených prvků.  Skok na střed okénka již existuje, takže na zbývající operace by se třeba dalo napsat nějaké makro.

Mozna jsem to napsal nevystizne, mozna ted chapu ja nejasne. Myslel jsem to tak, ze si program zjisti u konkretni soucastky na jednotlivych osach X a Y vzdy nejvzdalenejsi bod od 0;0 soucastky, a stred textu pak umisti na souradnici Xmax/2 ; Ymax/2. Zaroven otoci text svisle pokud Xmax < Ymax, anebo vodorovne pokud Xmax >= Ymax.

Petr Horský napsal:

Rotace nápisu kolem středu je možná, příkazem Edit | Change | Rotate Text.

Aha, omlouvam se, vim ze to nejak neslo se samotnou soucastkou (napada me vlastne, ze nelze na miste rotovat soucastku ale popisku ano, nelze posouvat hromadne popisky, ale soucastky ano...ale to patri jinam).

Petr Horský napsal:
kolin napsal:

(...)  Mam tuseni ze program vi, v jakem uhlu se na desce soucastka nachazi oproti vychozimu stavu

Tohle samozřejmě v databázi je, pouze není příkaz, kterým by se takovéto součástky daly vybrat.  Ale vedle Select | ... | Components | Mirrored bych jednou snad mohl přidat ještě nějaké Vertical a Flipped.

..proc ne, anebo dat moznost zadat vlastni uhel pro pripad slozitejsiho vyberu nestandartnich uhlu a vetsi univerzalnost..?

Petr Horský napsal:

Pro zajímavost se lze zamyslet ještě nad tím, jak stejný problém řešit na obecnější úrovni.  Jedna z možností by třeba byla ke stávajícím speciálním nápisům přidat ještě nějaké @NAME, @VAL a @PCKG.  (Právě s tím se počítá pro verzi 5.x.)  Součástka by pak mohla nápis se svým názvem obsahovat i několikrát, přičemž jeden by sloužil pro servisní potisk a další (na jiné vrstvě) např. pro ty osazovací plánky.

Mozna ze toto by bylo uplne nejlepsi, ale ne zrovna jednoduche, na druhou stranu byla by moznost osahat si to uz ted a poznatky aplikovat do nove verze. Zase ovsem zalezi na tom, kolik casu chcete ted teto funkci v teto verzi venovat..

Zkusil jsem si otevrit a editovat nekolik desek, nakonec jsem dospel k tomu, ze soucastek, ktere maji piny pouze nekde u okraje, je minimum.
Napriklad zde krom rotace nekterych popisek vyzaduje korekci jen K1, K2, Q2 a to jen z duvodu umisteni doprostred. Narazil jsem i na lezici krystal, ovsem to je opet jeden az 5 kusu na cele desce.
http://www.papouch.com/users/hroch/FormPcbAutoCenter01.bmp

Necham tedy na Vas, zda a jake z diskutovanych reseni jeste provedete (primlouval bych se snad jen za to, aby se napis natocil podle toho, je-li soucastka sirsi nebo vyssi, aby nebylo potreba jeste vyzobat patricne popisky a rotovat je rucne prikazem viz.vyse - vlastne by se to po vycentrovani velice priblizilo vychozi pozici popisky po vlozeni pouzdra na desku), ale tak jak to je, to v zakladu dostacuje a casem by se to pripadne resilo dale.

8

Re: Popisky a umistovani

Raději jsem tam přidal další příkaz; někdy by se snad mohl hodit i samostatně.  Krom toho nerad kombinuji ne zcela sourodé věci.  ("Tenkrát vás Freud za 5 marek analyzoval osobně.  Za 10 marek vás nechal, abyste vy analyzovali jeho, a ještě jste si k tomu směli vybrat vždy ze dvou druhů zeleninového salátu.")

http://www.formica.cz/files/forum/aligncn.png

Občas to pochopitelně dává poněkud překvapující výsledek (Q1, Q7), a jindy by to možná chtělo trochu dočesat ručně (D5, D8, D10).

9

Re: Popisky a umistovani

Vypada to velice pekne! ten Align se ridi dle uhlu natoceni soucastky? Vypada to ze ano, podle chovani k Q1 a zaroven Q7..
Takto je to naprosto dostacujici, upravy pozic takovych popisek jako jsou u diod, to bude opravdu jen kosmeticka uprava. Dekuji.

Zaroven bych Vas rad poprosil o nejakou verzi Layoutu, kterou bych mohl ja i pripadni dalsi zajemci v provozu dlouhodobe intenzivne testovat, tedy aby tam bylo alespon ukladani grafiky, moznost bileho pozadi, barveni gum.spoju, vynechani editace skrytych vrstev, a tyto dve nove funkce pro popisky (snad jsem jmenoval vse co by se mohlo otestovat), pokud souhlasite a je to z vaseho pohledu mozne. At muzeme pripadne nedostatky, napady a vylepseni v praxi odhalit. Vse klidne tak jak je napsane nahrubo, zatim nezakousnuté do programu a poskytl jste v testovacich verzich.

10

Re: Popisky a umistovani

kolin napsal:

(...)  Ten Align se ridi dle uhlu natoceni soucastky? Vypada to ze ano, podle chovani k Q1 a zaroven Q7..

Ne, pak by totiž orientace záležela na tom, je-li v knihovně součástka kreslena "na šířku" nebo "na výšku".  Užívá se redukované okénko součástky (tzn. vše minus ty tři nápisy).  Z toho důvodu se také např. orientace nápisu v SO6 a SO16 bude navzájem lišit.

Mimochodem, toto redukované okénko součástky se nepoužívá pro výše diskutované určení středu, a to na základě úvahy, že vývody jsou pevně dané (a tudíž jejich střed lépe odpovídá "skutečnému" středu pouzdra), zatímco do obrysu si mohl návrhář leccos přikreslit.  Samozřejmě existují protipříklady pouzder, u kterých je poloha středu mimo diskusi, a přesto tímto postupem vyjde střed jinde (TO3, TO18...).

kolin napsal:

Zaroven bych Vas rad poprosil o nejakou verzi Layoutu, kterou bych mohl ja i pripadni dalsi zajemci v provozu dlouhodobe intenzivne testovat, tedy aby tam bylo alespon ukladani grafiky, moznost bileho pozadi, barveni gum.spoju, vynechani editace skrytych vrstev, a tyto dve nove funkce pro popisky (snad jsem jmenoval vse co by se mohlo otestovat), pokud souhlasite a je to z vaseho pohledu mozne. At muzeme pripadne nedostatky, napady a vylepseni v praxi odhalit. Vse klidne tak jak je napsane nahrubo, zatim nezakousnuté do programu a poskytl jste v testovacich verzich.

To, co ve výsledku ukazuje poslední obrázek, jsem automaticky přidal do testovací verze v archivu na výše uvedené adrese (jen to zatím není ve verzi s omezením 40 / 150).  Vedle toho je tam vše, co jste zmínil, kromě ukládání nastavení grafiky.  To jsem z programu před časem opět odstranil, jednak kvůli nejasnostem v koncepci ovládání, jednak kvůli tomu, že by to vyžadovalo jiný formát konfiguračního souboru.

Poslední změny v testovací verzi mají ovšem sloužit spíše k otestování, nakolik je funkce opravdu vhodná a potřebná (a zda pokrývá vše, co by v dané souvislosti šlo rozumně požadovat), než k testování správnosti programu.  Tak např. kvůli rovnání nápisů je teď v programu zhruba třikrát více kódu, než by muselo být, protože zaintegrovat tam nový kód lépe by vyžadovalo zasahovat do stávajících procedur, s nimiž se prodává standardní verze, což by muselo být otestováno lépe než jen tím, že to někomu funguje. 

Na druhé straně, protože takovéto doplňky zpravidla nezasahují do stávajícího kódu, může asi pokročilejší uživatel tuto testovací verzi jakožto takovou celkem bezpečně užívat i pro běžnou práci.  Pokud se ale zjistí, že některé nové příkazy nedělají, co se od nich očekává, nebo třeba dokonce vedou ke zhroucení programu, bude jedině na něm, aby se jim vyhýbal.

11

Re: Popisky a umistovani

Petr Horský napsal:

To, co ve výsledku ukazuje poslední obrázek, jsem automaticky přidal do testovací verze v archivu na výše uvedené adrese (jen to zatím není ve verzi s omezením 40 / 150).  Vedle toho je tam vše, co jste zmínil, kromě ukládání nastavení grafiky.  To jsem z programu před časem opět odstranil, jednak kvůli nejasnostem v koncepci ovládání, jednak kvůli tomu, že by to vyžadovalo jiný formát konfiguračního souboru.

Ano, to jsem pochopil, stahnul a vyzkousel. A chtel jsem uz zacit pracovat s novymi funkcemi, ale protoze projekty, ktere delam jsou velke, tak nemam moznost si s tim temer nijak smysluplne v omezenych testovacich verzich hrat. A take je skoda, ze jste ukladani grafiky vypustil. Na tu grafiku jsem si tak zvykl, ze pouzivam jen ji a je to i v tomto stadiu mnohem rychlejsi nez kazdou chvili premyslet a vyklikavat ktere vrstvy vlastne musim schovat. Take pokud mam vylitou med, tak s kazdou zaplou/vyplou vrstvou musim znovu cekat nez se vyliti vykresli. Tolik z meho pohledu.
Zmena konf.souboru by mohla byt, a take by to mohla byt posledni "viditelna" zmena, kdyz se zohledni i pribyvajici polozky. V cem se vlastne skryvaji uskali se zmenou cnf? Napada mne pouze kompatibilita se stavajicimi starsimi verzemi Layoutu..

Petr Horský napsal:

Poslední změny v testovací verzi mají ovšem sloužit spíše k otestování, nakolik je funkce opravdu vhodná a potřebná (a zda pokrývá vše, co by v dané souvislosti šlo rozumně požadovat), než k testování správnosti programu.  Tak např. kvůli rovnání nápisů je teď v programu zhruba třikrát více kódu, než by muselo být, protože zaintegrovat tam nový kód lépe by vyžadovalo zasahovat do stávajících procedur, s nimiž se prodává standardní verze, což by muselo být otestováno lépe než jen tím, že to někomu funguje. 
Na druhé straně, protože takovéto doplňky zpravidla nezasahují do stávajícího kódu, může asi pokročilejší uživatel tuto testovací verzi jakožto takovou celkem bezpečně užívat i pro běžnou práci.  Pokud se ale zjistí, že některé nové příkazy nedělají, co se od nich očekává, nebo třeba dokonce vedou ke zhroucení programu, bude jedině na něm, aby se jim vyhýbal.

Je mi lito vsechny tyto nove funkce nechat jentak spat...

12

Re: Popisky a umistovani

kolin napsal:

A chtel jsem uz zacit pracovat s novymi funkcemi, ale protoze projekty, ktere delam jsou velke, tak nemam moznost si s tim temer nijak smysluplne v omezenych testovacich verzich hrat.

To asi je nedorozumění, poslední testovací verze v http://www.formica.cz/files/Layout-p98-test.zip by měla být omezená jen licencí v klíči.

kolin napsal:

V cem se vlastne skryvaji uskali se zmenou cnf? Napada mne pouze kompatibilita se stavajicimi starsimi verzemi Layoutu..

Dnes jde i o kompatibilitu s prohlížečem pouzder ( http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=75 ).  V zásadě by bylo možné psát ještě nějaké parametry za konec stávajícího formátu souboru (oficiální verzi je jedno, bude-li soubor delší).  Musela by se tam však zavést určitá provisoria, samozřejmě verze se tím štěpí a s jejich budoucí údržbou je další práce...  Někdy se snad k tomu dostanu (jakmile budu mít jasno, jak ovládat přepínání pohledů).

13 Naposledy upravil: kolin (2007-11-29 14:40:31)

Re: Popisky a umistovani

Petr Horský napsal:

To asi je nedorozumění,(...)

Tak to jsem opravdu spatne pochopil. Dobra, budu si s tim snad hrat. Skoda jen te grafiky..ta funguje uz nyni, tak proc ji tam prozatim nenechat, a az bude jasne ovladani, tak ho jen zmenit?
Totez plati pro automatickou zmenu cesty PNL podle polohy souboru PCB....u te by ale znamenalo pridani prepinace, jestli se na to ma program ohlizet..

Petr Horský napsal:

(...)Někdy se snad k tomu dostanu (jakmile budu mít jasno, jak ovládat přepínání pohledů).

Proste vsechno to jsou moc hezke funkce, ale uz se moc tesim az je vyuziju vsechny najednou..

14

Re: Popisky a umistovani

Mam dojem, ze jsou k urceni pozice napisu sledovany pouze piny. Pokud to tak skutecne je, mohl bych poprosit, ze by se sledovaly i pady? Vsiml jsem si, ze mnoho soucastek ma piny jen na jedne strane, a z duvodu pevneho uchyceni soucastky k desce jsou na protejsich stranach pouze pajeci plochy. Pady s pinama zaroven tak nejak tvori i presnejsi predstavu o rozmeru soucastky, cili zahrnuti i padu by melo byt vyhodou. Vidite Vy nejaky zadrhel, nebo nevyhodu?

15

Re: Popisky a umistovani

kolin napsal:

Vidite Vy nejaky zadrhel, nebo nevyhodu?

Možná nějaký úhlový konektor, kde se mi přirozené místo pro popis zdá být ve středu řad vývodů, zatímco střed po zahrnutí upevňovacích otvorů mi připadá jaksi náhodný.  (Také bych musel přidávat novou metodu pro výpočet nového typu středu.)

16

Re: Popisky a umistovani

Chapu, ze to je prave navic. Je to tedy ke zvazeni. Ma uvaha je takova, ze i kdyz to bude uhlovy konektor, tak pady musi mit tam, kde pod nim bude stale jeste deska, navic upevnovaci pady byvaji rozmistene tak, aby byly a) co nejdale od sebe, b) na kraji soucastky kvuli pevnosti (eliminace efektu nerovnoramenne páky) takze pokud soucastka neni vyrazne asymetricka, tak by to nemuselo byt z meho pohledu nepouzitelne. Take je ke zvazeni, kolik procent takovych soucastek je asymetrickych, a kolik takovych soucastek, kvuli kterym vubec resime zahrnuti upev.padu, je v procentuelnim pomeru vuci ostatnim nejcasteji pouzivanym soucastkam...

17

Re: Popisky a umistovani

Pozdravujem a prosim info:
Potrebujem poposúva texty komponentov. Ako môžem presunú text okolo popisovanej súčiastky v Layout 4.40 ?
Ïakujem.

18

Re: Popisky a umistovani

Přepnout se do vrstvy, v níž texty jsou (zřejmě Ctrl-S), pak F8, ukázat na něj a odtáhnout.