1

Téma: Orientace textu v Layoutu (zejména referencí součástek)

Bylo by možné změnit funkci pro výběr textu v Layoutu dle orientace tak, aby se rozlišovala nejen horizontální či vertikální orientace, ale i to zda je horizontálně správně či vzhůru nohama (0° či 180° pro horizontální orientaci)? Pak by byla ještě vhodná funkce ke skupinové změně orientace vybraných textů na požadovanou orientaci (0°, 90°, 180°, 270°) kolem středu. Dnes je občas docela obtížné nesprávně orientované reference součástek najít a žádnou nepřehlédnout.

2

Re: Orientace textu v Layoutu (zejména referencí součástek)

I ja se priklanim k moznosti zadat konkretni uhel (ostatne nejen u textu, zatim to je mozne pouze u vybranych rezimu kurzoru, coz neni prilis pouzitelne).
Jinak zatim muzete situaci resit takto:
Edit - Change - Text Direction coz Vam srovna text tak, ze bude citelny zleva doprava a zdola nahoru, a nasledne zopakovat funkci Edit - Change - Rotate Text dokud text nebude ve spravne orientaci.

3

Re: Orientace textu v Layoutu (zejména referencí součástek)

Peroutka napsal:

Bylo by možné změnit funkci pro výběr textu v Layoutu dle orientace tak, aby se rozlišovala nejen horizontální či vertikální orientace, ale i to zda je horizontálně správně či vzhůru nohama (0° či 180° pro horizontální orientaci)?

Myslíte tedy přidat příkaz Select | ... | Text | "Upside Down", který by se staral o vodorovné nápisy (jedno zda zrcadlené) a ignoroval by svislé?  Anebo by se i u svislých jedna orientace (zřejmě ta, kterou nenastaví příkaz Edit | Change | Text Direction) měla považovat za obrácenou?  Také by se mohly jednotlivé orientace vybírat explicitně, analogicky tomu, co píši v dalším odstavci.

Peroutka napsal:

Pak by byla ještě vhodná funkce ke skupinové změně orientace vybraných textů na požadovanou orientaci (0°, 90°, 180°, 270°) kolem středu.

Příkaz Edit | Change | Rotate Text skutečně funguje pouze relativně vzhledem ke stávající orientaci, podobně je tomu u ... | Mirror Text, a konečně i u ... | Text Direction, který zachovává polohu vodorovně či svisle.  Příkaz, který by označeným nápisům vnutil některou orientaci ze 4 (případně 8, zrcadlení je de facto součástí rotace) možných explicitně, by celkem nebylo těžké přidat, a vzhledem k předchozí větě by se možná docela hodil.

Peroutka napsal:

Dnes je občas docela obtížné nesprávně orientované reference součástek najít a žádnou nepřehlédnout.

Hledání by skutečně bylo trochu složitější, ale člověk se také nemusí o aktuální orientaci starat, místo toho prostě může všechny reference označit, a pak jim vnutit "správnou" orientaci postupem, který zmínil kolin o příspěvek výše.  Je-li tak např. u svislých nápisů požadovaná orientace obrácená, stačí potom označení omezit na ně a otočit je samostatně dvojím užitím příkazu Edit | Change | Rotate Text.

4

Re: Orientace textu v Layoutu (zejména referencí součástek)

kolin napsal:

(...) ostatne nejen u textu, zatim to je mozne pouze u vybranych rezimu kurzoru (...)

Nevím, zda jsem Vám rozuměl.  Co máte na mysli?

5

Re: Orientace textu v Layoutu (zejména referencí součástek)

Petr Horský napsal:
kolin napsal:

(...) ostatne nejen u textu, zatim to je mozne pouze u vybranych rezimu kurzoru (...)

Nevím, zda jsem Vám rozuměl.  Co máte na mysli?

Je to mozna spise na jine tema, ale myslim pripady, kdy mam vlozene pouzdro a potrebuju ho rotovat. Neprisel jsem na to, jak to udelat jinak, nez zapnout kopirovaci funkci, pouzdro zkopirovat a pred polozenim na desku nastavit v "Tools - Rotate" uhel. Cili nemohu jen jednoduse oznacit soucastku a zmenit jeji uhel. Ale je pravda, ze tuto funkci pouzivam do roka asi dvakrat, takze takova tragedie to neni, jen je to takove krkolomne a pokud to neznaly uzivatel bude chtit udelat, bude si s tim asi muset chvili hrat. A take se to neda pouzit na nastaveni konkretniho uhlu.

Jeste mam pro p.Peroutku tip: vzdy, kdyz rozmistim popisky referenci, vyvolam jeste "Jump To - Component" a projedu cely seznam soucastek, pricemz koukam do nahledu na pozice popisek; delam to zejmena kvuli tomu, abych se ujistil, ze jsem presunul veskere popisky.

6

Re: Orientace textu v Layoutu (zejména referencí součástek)

kolin napsal:

Jeste mam pro p.Peroutku tip: vzdy, kdyz rozmistim popisky referenci, vyvolam jeste "Jump To - Component" a projedu cely seznam soucastek, pricemz koukam do nahledu na pozice popisek; delam to zejmena kvuli tomu, abych se ujistil, ze jsem presunul veskere popisky.

Vidím, že se diskuse již tradičně štěpí, zasahujíc tak do dalších a dalších témat.  Z mého pohledu to nepochybně je v pořádku, Formica úmyslně má funkce co možná provázané a pokročilejší uživatel by měl především uvidět jejich souvislosti.  Potíž je spíše v tom, že diskusní fórum pro to nabízí podporu jen malou, ne-li žádnou.  Otázkou pak zůstává, jak se s tím vším vyrovná laskavý čtenář, který se bude snažit cosi najít ke konkrétnímu tématu.  Asi mu nezbyde než zkoušet vyhledávání klíčových slov v záhlaví fóra (Hledat).

Protože rotace součástek patrně souvisí až s testovací verzí (menu Tools je jen tam), dovolil jsem si založit nové téma http://www.formica.cz/forum/viewtopic.php?pid=736#p736 -- fórum jednotlivé příspěvky přesouvat (ani kopírovat) neumí.

Postup, který uvádí kolin, má výhodu v tom, že zobrazuje součástky isolovaně, bez (pro daný účel rušivých) prvků okolo.  Mimochodem, pro iterování součástkami v desce se mi často hodilo jednoduché makro:

Macros (
  <Ctrl-J> "iteruj součástkami" (<Alt-J><c><RArr><Enter>)
  <Shift-Ctrl-J> "iteruj součástkami zpět" (<Alt-J><c><LArr><Enter>)
)

To mi pak za příznivých okolností (součástky se nepřekrývají; jsem na vrstvě, kde součástky nic nezastiňuje) prochází součástkami v abecedním pořadí pouhými stisky Ctrl-J.  (A Shift-Ctrl-J ovšem postupuje opačným směrem.)