Téma: vyhledání skupiny stejných součástek při osazování

Pokud ručně osazuju složitější desku a v rozpisce mám třeba 10 odporů 4K7 v pouzdru 1206, než hledat na výkresu kam součástka patří, je mnohem rychlejší mít puštěný počítač, použít funkci Jump to/Component a kurzor mi součástku na desce ukáže.

Protože netlist má informaci nejen o pouzdru součástky, ale i o jejím typu (u odporů a kondenzátorů o hodnotě), napadlo mě, že osazování by se dalo urychlit tím, že by se při vyhledání jednoho odporu zvýraznily všechny stejné - stejné pouzdro a stejná hodnota. Dá se to nějak zařídit?

2

Re: vyhledání skupiny stejných součástek při osazování

Formica umí najít a označit nápisy, jejichž text vyhovuje zadané masce, a označit součástky, jejichž některý prvek je označen.  Zvýraznit součástky, které mají nějakou hodnotu nebo některé pouzdro, je proto celkem jednoduché.  Váš dotaz je ale složitější o to, že požadujete vypočítat průnik čili logický součin hodnoty a pouzdra.  Dá se to udělat takhle:

Select / Unselect / All Elements                jen pro jistotu, abychom se zbavili případného předch. označení; totéž dělá standardní makro Ctrl-U 
Select / Select / Text / Masked / 1206                název pouzdra ovšem jen jako příklad; i čekání na vložený řetězec lze zapsat do makra   
Select / Select / Components / Marked                označí (a zvýrazní) všechny součástky v zadaném pouzdře jako takové 
Select / User Flags / Flag A / Swap Flag and Highlight                označení součástek „uklidí“ do uživatelské vlajky A 
Select / Unselect / All Elements                opět jen pro jistotu, tedy pro případ, že ve vlajce A už byly nějaké nenulové hodnoty 
Select / Select / Text / Masked / 4K7                hodnota opět jako pouhý příklad
Select / Select / Components / Marked                opět označíme celé součástky       
Select / User Flags / Flag A / Qualify Highlight by Flag                a nakonec označení součástek omezíme na ty s výše zadaným pouzdrem 

Budete-li mít zájem, vložím sem text makra, které toto dělá.