1

Téma: Export do PDF a postscriptu

Pokud potřebuji udělat PDF z schéma nebo layoutu, mám jen jedinou možnost. Exportovat postscript a obtěžovat našeho grafika, aby mi udělal pdf. Přitom schéma (toho se to týká nejvíce) má ovladač pdf.dll, ale nelze ho vybrat. Zkoušel jsem online službu http://www.ps2pdf.com/ i jiné, ale všechny hlásí že soubor nevypadá jako postscript. Takže bez dalšího softwaru to není řešitelné. Přitom stále je potřeba posílat zákazníkům schémata v pdf. Vrcholem by byl přímý export do PDF v barvě.

2 Naposledy upravil: Petr Horský (2008-10-11 11:07:14)

Re: Export do PDF a postscriptu

Bez dalšího softwaru to skutečně řešitelné není.  Ostatně snad až teprve před pár týdny Adobe uvolnil popis formátu PDF, jinak by se člověk musel opírat o nějaký neoficiální.

Protože se toto vlákno po déle než roce opět posunulo nahoru v seznamu témat, je asi vhodné zmínit, co se od té doby změnilo:  Z programu Layout je výstup do PDF nyní možný i přímo, pomocí nově vytvořeného driveru.  Více se dozvíte např. ve vlákně www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=134

Schematický editor (prostřednictvím zmíněného PDF.dll) spolupracuje s programem GhostScript, který si lze stáhnout z adresy ftp://mirror.cs.wisc.edu/pub/mirrors/ghost/GPL/gs856/ (bližší popis lze najít na http://pages.cs.wisc.edu/~ghost/ ).  Po jeho instalaci byste v menu měl vidět PDF.dll jako vybratelnou položku.  (Přiznám se, že s tím GhostScriptem z letošního března jsem to zatím nezkoušel, ale možná to zrovna vyzkouším někdy teď.) 

GPL Vám myslím dovoluje GhostScript užívat zdarma pro v podstatě libovolné účely.  Export do PDF skrz GhostScript běžně užívají i další autoři profesionálního softwaru.

PDF.dll dělá v zásadě to, že vyexportuje schema v PostScriptu a na ten pak zavolá GhostScript, který jej konvertuje do PDF.  V Layoutu je to trochu složitější, užívá se driver PostScriptu a na jeho výstup je nutno GhostScript zavolat ručně.  K tomu užívám takovouto dávku:

@ echo off
cd c:\progra~1\gstools\gs5.50
c:
call ps2pdf d:%1.ps
d:

Samozřejmě cestu je nutno si tam upravit dle skutečnosti (a navíc to předpokládá, že soubor v PostScriptu je na jiném disku, než je GhostScript).

Stejný způsob jsem užíval i pro generování těch PDF, co jsou v galerii (přičemž jsem do PostScriptu občas zasáhl ručně, např. abych doplnil otvory nebo změnil pořadí vrstev na lépe vypadající).  Pro podobné účely jsem si také napsal trochu rozšířený driver PostScrY.dll (možná jsem jej před časem poslal panu Fürbachovi), který např. umí nastavovat další pěkné barvy.  S barvami ze schematu byste asi neměl mít žádné problémy.

3

Re: Export do PDF a postscriptu

Takze jsem rozchodil export z postrscriptu do PDF pres GPL Ghostscript a funguje to. Ale pdf.dll stale nelze vybrat. Kde a jak ten plugin hleda ghostscript? Jeste mam mensi problem s exportem, orezava mi to pravou stranu, viz http://kolin.pointclark.net/temp/prgacka.pdf

4

Re: Export do PDF a postscriptu

Odpověď ing. Horského týkající se generování PDF schematickým editorem je v hrubých rysech správná. Podrobnosti lze nalézt v helpu schematického editoru, stačí hledat frázi PDF.

Problematické je doporučení použít GPL Ghostscript. PDF.dll dosud dodávané s editorem totiž umí použít AFPL Ghostscript, GNU Ghostscript a Aladdin Ghostscript. Drobná odchylka v názvu způsobí, že dll nenajde vstupní bod rozhraní. Přitom jde pouze o jiný typ licence, po technické stránce jsou rozdíly programů nepodstatné.

Vyzkoušená AFPL verze je např. ftp://mirror.cs.wisc.edu/pub/mirrors/ghost/AFPL/gs853/ .

5

Re: Export do PDF a postscriptu

Vystavil jsem DLLka generující PDF s úpravou pro GPL Ghostscript: www.formica.cz/files/ik/dll_65_01.zip

P?idal jsem k nim také DLL pro rozpisky obsahující datum vytvo?ení (v tomto tvaru je už n?jakou dobu užívá pan Dubecký).

6

Re: Export do PDF a postscriptu

Uz mi export do PDF funguje. A rozpiska s datumem se take hodi, dekuji

7

Re: Export do PDF a postscriptu

Data (nejen ze systému Formica) generuji do PDF (a p?ípadn? i do png, jpg, bmp, pcx, tif, ps a eps) p?ímo pomocí PDFCreatoru, který se nainstaluje do systému a tiskne se na n?j jako na virtuální tiskárnu. Ke stažení t?eba zde http://www.slunecnice.cz/sw/pdfcreator/

IvoL

8

Re: Export do PDF a postscriptu

Nevýhodou virtuálních tiskáren je skutečnost, že obrázek se jim předává jako bitmapa.  Vygenerovaný soubor PDF pak trpí tím, že se při prohlížení na obrazovce stejné objekty zobrazují na různých místech různě. Nejmarkantnější je to u tenkých čar.

Proto je vhodnější pro generování PDF souborů z Formiky použít obrázek ve vektorovém formátu (Postscript) ve spojení s Ghostscriptem, jak bylo popsáno v předchozích příspěvcích. Další výhodou je možnost použít Type1 fonty namísto písmen složených ze segmentů; nejenže výsledné PDF je podstatně menší, ale funguje v něm textové vyhledávání!

9

Re: Export do PDF a postscriptu

Na netu je spousta Gerbovejch prohlížečů co umí prohlížet a snad i měřit, měnit a konvertovat tyto standartí výstupy do mnoha formátů výše zmíněných.

Máte nějaké zkušenosti s těmito typy prohlížečů?

10

Re: Export do PDF a postscriptu

Formát Gerber s PostScriptem a PDF, diskutovanými v tomto vlákně, příliš nesouvisí.  Importovat PostScript obecně není zrovna snadné (PostScript je vlastně plnohodnotný programovací jazyk -- lze si v něm nejen naprogramovat tisk třeba tabulky efemerid, ale také celou tuto tabulku vypočítat) a z hlediska plošných spojů by to mohlo být dost mimoběžné (dokument v PostScriptu nebo PDF může obsahovat třeba barevný bitmapový obrázek).  Teď mne nenapadá žádný prohlížeč, který by to uměl, ale nevylučuji, že teoreticky některý z nich nějak definovanou podmnožinu PostScriptu importovat dovede.

Obráceně to je jednodušší a dává též lepší smysl.  Tak třeba CAM350, zmíněný níže, PostScript exportovat nějak umí (takže jeho uživatel není odkázán na fotoplottery, ale může užít i podstatně lacinější osvitovou jednotku).  Protože však Formica dokáže PostScript generovat přímo, nikdy jsem se tím blíže nezabýval.

Každému uživateli, který zadává matrice k vykreslení, doporučujeme prohlédnout si předávané soubory nějakým nezávislým nástrojem, např. GCPrevue (www.graphicode.com) nebo CAM350 (www.downstreamtech.com/cam350-v10.html).  Dále vím třeba o ViewPlotu (www.viewplot.com), ale nikdy jsem jej myslím nezkoušel.  Tyto systémy obsahují prohlížeč, který je volný buď zcela, anebo alespoň do určité složitosti matrice.

Uvítám, uvedou-li své zkušenosti s prohlížeči formátů RS-274X / RS-274D i jiní uživatelé, nejlépe v samostatném vlákně.

Re: Export do PDF a postscriptu

Řeším, jak si vytvořit obrázek rozmístění součástek do dokumentace. Přečetl jsem si tady starou diskusi o Ghostscriptu, jenže odkazy už nefungují.

Když dám Files/Print a zvolím si tiskárnu, mám na výběr:

PDF Xchange Lite V6, který nahoru umístí značky - že pro jejich odstranění si mám program koupit.
Software602 Print2PDF jenže ten soubor uloží neznámo kam (pokud ho vůbec uloží). Mám dojem že jsem ho instaloval pro vyplňování jakýchsi dokumentů pro státní instituce.
Zkoušel jsem i files/artwork/load driver/pdf.f4d, jenže ten zase neumí barvy - vytváří je formou hrubého rastru a je to dost nepoužitelné.

Není někde k dispozici ovladač, který by vytvořil soubor PDF? Nemuselo by to být ani PDF, mohl by to být obrázek PNG, BMP ... cokoliv, co umí neomezené barvy.  V souvislosti s tím bych měl ještě jeden dotaz. Ve files/atrwork se dá nastavit nastavit Equipment Scaling, u tiskáren mi to chybí. Dá se někde nastavit rozlišení, v jakém se obrázek uloží?

I když - je to správná cesta, vytvářet dokumentaci tak, že budu tisknout do souboru? Nebylo by systémově správné, kdyby chodil dobře (tedy s možností plného nastavení barev) ten výstup pdf ve files/artwork?

12

Re: Export do PDF a postscriptu

Dobrý den, nemohl byste prostě použít standardní driver PDF.f4d např. ze své sady http://www.formica.cz/files/Layout-441-p109-1123.zip ?  Některé barvy tam jsou nastavitelné parametricky, jiné výběrem z předdefinovaných, vše skrz menu Artwork / Driver Parameters.

13

Re: Export do PDF a postscriptu

Nevadí-li, že přispívám pod svůj vlastní příspěvek, snad bych sem pro lepší představu (a pohodlí uživatelů) mohl ještě dát nějaké reálné konfigurační soubory (z firmy Papouch): http://www.formica.cz/files/forum/PDF_pro_zakazniky.zip a jako ukázku PDF vytvořený pomocí jednoho z nich: http://www.formica.cz/files/forum/Triton.PDF .  (K jeho zobrazování se mnohem více hodí Acrobat Reader než např. webové prohlížeče, neumějící zapínat a vypínat vrstvy.)

Případní uživatelé starších verzí PDF.f4d (resp. PDF.dll) si mohou aspoň prohlédnout nastavení parametrů, patrné z komentářů v užitém konfiguračním souboru:

{Formica Layout Configuration File for PDF.f4d}
{Program Version 4.41 P108}
{PCB File Name Triton.PCB}

Setup (
    "PDF" 
    1000 1000 1 {Driver Units per mm} 
    0 0 490 350 {Driver Limits [mm]} 
    1 1 0 0 {Scale 100.00%, Rotation = Off, Mirroring = Off} 
    20 20 2 20 20 0 
    0 500 0 1 0 5 -5 3 3 1 100 1 1 
    
    18 {Layer 0  = Dark Orchid} 
    22 {Layer 1  = Crimson} 
    25 {Layer 2  = Chocolate} 
    0 {Layer 3  = Black} 
    0 {Layer 4  = Black} 
    0 {Layer 5  = Black} 
    0 {Layer 6  = Black} 
    16 {Layer 7  = Royal Blue} 
    5 {Layer 8  = Green} 
    9 {Layer 9  = Red} 
    0 {Layer 10 = Black} 
    0 {Layer 11 = Black} 
    0 {Layer 12 = Black} 
    0 {Layer 13 = Black} 
    6 {Layer 14 = Cyan} 
    5 {Layer 15 = Green} 
    0 {Layer 16 = Black} 
    0 {Layer 17 = Black} 
    0 {Layer 18 = Black} 
    0 {Layer 19 = Black} 
    0 {Layer 20 = Black} 
    0 {Layer 21 = Black} 
    0 {Layer 22 = Black} 
    8 {Layer 23 = Magenta} 
    10 {Holes = Gold} 
    36 {Dark Gray Shade (%) = 36} 
    12 {Light Gray Shade (%) = 12} 
    30 {Color Saturation (%) = 30} 
    80 {Color Brightness (%) = 80} 
    30 {Pad Rel. Saturation (%) = 30} 
    -10 {Pad Rel. Brightness (%) = -10} 
    3 {Hole in = No Shape} 
    300 {Hole Diameter (µm) = 300} 
    1 {Optional Content = Enabled} 
    0 {Two Pages = Disabled} 
    0 {Mode = Fit Page to Board (0)} 
    0 {Zero Length Segments = Disabled} 
) 
Layers (
    2 0 ".PDF" {Layer  0 = Side B} 
    2 0 ".PDF" {Layer  1 = Side B} 
    2 0 ".PDF" {Layer  2 = Side B} 
    0 0 ".PDF" {Layer  3 = Rejected} 
    0 0 ".PDF" {Layer  4 = Rejected} 
    0 0 ".PDF" {Layer  5 = Rejected} 
    0 0 ".PDF" {Layer  6 = Rejected} 
    2 0 ".PDF" {Layer  7 = Side B} 
    2 0 ".PDF" {Layer  8 = Side B} 
    2 0 ".PDF" {Layer  9 = Side B}
    0 0 ".PDF" {Layer 10 = Rejected}
    0 0 ".PDF" {Layer 11 = Rejected}
    0 0 ".PDF" {Layer 12 = Rejected}
    0 0 ".PDF" {Layer 13 = Rejected}
    2 0 ".PDF" {Layer 14 = Side B}
    2 0 ".PDF" {Layer 15 = Side B}
    0 0 ".PDF" {Layer 16 = Rejected}
    0 0 ".PDF" {Layer 17 = Rejected}
    0 0 ".PDF" {Layer 18 = Rejected}
    0 0 ".PDF" {Layer 19 = Rejected}
    0 0 ".PDF" {Layer 20 = Rejected}
    2 0 ".PDF" {Layer 21 = Side B}
    2 0 ".PDF" {Layer 22 = Side B}
    2 0 ".PDF" {Layer 23 = Side B}
)

14

Re: Export do PDF a postscriptu

Mohl by PDF generátor umožňovat jiné umístění vrstvy HOLES, která je nejvýš, tím pádem jakýkoliv text/čára jdoucí přes díru je přerušený/nečitelný (díra ho překryje)?
Navrhoval bych možnost přesunutí vrstvy děr (HOLES) před maskou, (např. 17, 16, HOLES, 15, 14 ...), tj. texty nepřekryje, spoje ano.
Nynější přeházené pořadí vrstev  (HOLES,21,22,18,23,19,17,16,15,14,13,12,20) má nějaký důvod nebo je to "historický vývoj"?
Také by mohly být vrstvy ve výchozím stavu pdf souboru zapnuty/vypnuty dle nastavení Layoutu při generování (tj. co vidím v Layoutu, to vidím v PDF) - není to volba "generovat on/off", je to nová možnost "visible".
Určitě by se hodily i uživatelské názvy vrstev (v celém Layoutu).

15

Re: Export do PDF a postscriptu

Krecmer napsal:

Mohl by PDF generátor umožňovat jiné umístění vrstvy HOLES, která je nejvýš, tím pádem jakýkoliv text/čára jdoucí přes díru je přerušený/nečitelný (díra ho překryje)?

Exaktní odpověď je nemohl; bohužel.  DLL (dnes jménem PDF.f4d) totiž  obsahuje takovouto funkci:

FUNCTION LayerOrdering (i: integer): integer;
  const Ordering: array [0..23] of integer = (  3, 11, 10,  9,  8,  7,  6,  4,  0,  5,  1,  2,
                                               20, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 23, 18, 22, 21);
begin
  if i in [0..23] then
    Result := Ordering [i]
  else
    Result := i;          
end;

(Sice ji exportuje, ale Layout.exe stejně užívá její kopii.) Pořadí vrstev je určeno zde, lépe řečeno zde jsou vrstvy permutovány.

Samozřejmě by šlo vrtání brát jako další pseudovrstvu (číslo např. -1 nebo 24) a s trochou práce umožnit, aby bylo její pořadí určitelné funkcí LayerOrdering.  Změnit pořadí by pak šlo ve zdrojovém textu.

Krecmer napsal:

Nynější přeházené pořadí vrstev  (HOLES,21,22,18,23,19,17,16,15,14,13,12,20) má nějaký důvod nebo je to "historický vývoj"?

Požadavek uživatele, již nevím kterého; ale tehdy celkem dobře zdůvodněný.

Krecmer napsal:

Také by mohly být vrstvy ve výchozím stavu pdf souboru zapnuty/vypnuty dle nastavení Layoutu při generování (tj. co vidím v Layoutu, to vidím v PDF) - není to volba "generovat on/off", je to nová možnost "visible".

To je zajímavý námět.  Faktem je, že generátor PDF je hodně netypický, i díky těm vrstvám interaktivně zapínatelným a vypínatelným až v Acrobat Readeru.  Obecně by se asi hodilo, aby generátory exportovaly vedle menu Driver Parameters také menu "Layer" či nějak podobně.  To by pak Layout.exe zobrazoval pro každou vrstvu zvl᚝.  Na PDF vidíme, že by v něm mohly být např. tyto parametry:

* barva (kterou by pak Layout.exe uměl také převzít z obrazovky, podobně jako u generátoru pro tiskárnu.)
* Z-order (čili pořadí vrstvy)
* ve výchozím stavu PDF souboru vrstva vypnuta/zapnuta (bez ohledu na to, je-li vygenerována v souboru)

Krecmer napsal:

Určitě by se hodily i uživatelské názvy vrstev (v celém Layoutu).

Bezpochyby.