1

Téma: NAMET: prepinani mezi VSEMI vodivymi vrstvami pomoci TAB

Dnes TAB prepina mezi vrstvami A a B. Pri tahani vicevrstvych desek je to ale malo a prace je nepohodlna. Mam navrh, jak prepinani TABem upravit:

- TAB prepina nadale mezi A a B vrstvami, Ctrl-TAB (aktualne nevidim, ze by byla zkratka pri tahani spoje vyuzivana, chova se jako samotny TAB) prepina mezi vsemi (nebo vsemi ostatnimi) viditelnymi (*) vodivymi vrstvami



*) je ke zvazeni, jestli zahrnout i dimovane vrstvy, zalezi na tom, jestli dimovana vrstva ma tvorit pouze tlumenou informaci o tom, ze a kudy v te vrstve vedou cesty a jelikoz je utlumena, nema uzivatel potrebu v ni aktualne kreslit

2

Re: NAMET: prepinani mezi VSEMI vodivymi vrstvami pomoci TAB

K tomuto námětu se přidávám. U vícevrstvých desek by to bylo velké plus.

3

Re: NAMET: prepinani mezi VSEMI vodivymi vrstvami pomoci TAB

Ony v tom jsou nejméně tři problémy:

1) Ctrl-Tab už má svoji funkci, přepíná mezi zrcadlově sdruženými vrstvami, tj. např. z vrstvy 2 na 21 a zpět.  (Tab přesně vzato přepíná na vrstvu A, pokud již není aktivní, jinak na vrstvu B.)
2) Je-li vrstev více než dvě, asi by se hodilo přepínání v obou směrech; kdyby tedy šlo užít např. Ctrl-Tab, pak by asi měl Shift-Ctrl-Tab postupovat opačným směrem.
3) Je také otázka, jak to zkombinovat s Graphics / Autodimming = All but Active Layer.

Navíc, má-li se to omezit jen na vodivé vrstvy, ty zpravidla bývají u sebe.  Z praktického hlediska tedy téměř stejnou funkci, jako je požadována, již mají klávesy Ctrl-+ a Ctrl-???, které postupují po jednotlivých vrstvách, přičemž přeskakují ty vypnuté.  (Prosím vyzkoušejte si.)

4

Re: NAMET: prepinani mezi VSEMI vodivymi vrstvami pomoci TAB

1) no jo, mate pravdu - a to to normalne pouzivam a nedoslo mi to... Jsou pouzitelne tedy napr. Shift-Tab + Ctrl-Shift-Tab ?
2) to by asi bylo take dobre
3) tady nevim, funkci nepouzivam, takze ani presne nevim, jak by se to hodilo ci ne

Ctrl +/- znam, tak to pouzivam ted, ovsem i kdyz se to nezda, je to dost nepohodlne, pokud to ma clovek pri tazeni spoju delat kazdou chvilku, nikoliv jen obcas - znamena to pustit mys a pouzit obe ruce - klavesy jsou od sebe nepohodlne daleko, a to i kdybych snad chtel levou rukou mackat pravy ctrl a +/-. Prave proto, ze to je ted nepohodlne, to chci resit. Uz jsem takhle udelal nekolik desek a vzdy jsem nadaval na to, jak spatne se mi mezi vrstvami prepina.

Tedy, v podstate jsem si ujasnil, ze by bylo potreba zachovat stavajici presun mezi vsemi (zapnutymi) vrstvami - zachovat stavajici stav. K tomu navic pridat moznost presunu mezi vodivymi vrstvami a to aby slo udelat pohodlne levou rukou, tedy v leve casti klavesnice. Zatim hledam reseni nativni, nikoliv pres makro, protoze uz temer nemam volno a uz vubec ne pro pohodlna makra v leve casti klavesnice, ani pokud bych reorganizoval - tim jsem se uz taky zabyval. Nelehky ukol...snad by to slo naroubovat na klavesy viz bod 1

5

Re: NAMET: prepinani mezi VSEMI vodivymi vrstvami pomoci TAB

Aha, nenapadlo mne, že Ctrl-+ a Ctrl-??? by mohly být nevhodné už z čistě ergonomických důvodů.  Nebylo by pak nejjednodušším řešením jejich funkci přidat ještě jinam, např. na Ctrl-kolečko?

To sice v některých programech zoomuje (zatímco kolečko posouvá výřez svisle a Shift-kolečko vodorovně, viz též http://formica.cz/forum/viewtopic.php?pid=1531#p1531), ale momentálně je neobsazené.  (Ovšem podívám-li se do zdrojového textu, má tam vykomentovanou funkci přepínání mezi pohledy na desku uloženými v předchůdci Graphics / Restore View; k tomu se však pravděpodobně již nevrátím.)

Dimovanými vrstvami bych to asi nekomplikoval, problém by dělaly hlavně v případech, kdy jsou mezi vodivými; jenže mám dojem, že tehdy by zas stačilo přepínání vrstev pomocí Tab.  (Protipříkladem k tomu je situace, kdy pracujete na dejme tomu osmivrstvé desce, polovina vrstev, třeba těch s rozlitou zemí, je dimovaná, a Vy chcete co nejrychleji přecházet mezi těmi zbývajícími; ale ta mi připadá trošku teoretická.)

??? ??? ???

Jinak ale (což by mohlo být tématem pro samostatné vlákno) těch funkcí na klávesách vůčihledně přibývá, představy se různí, styly práce jednotlivých uživatelů nejspíš také.  Východiskem by též bylo přidání tabulky, v níž by si je každý mohl namapovat dle svých preferencí.

6

Re: NAMET: prepinani mezi VSEMI vodivymi vrstvami pomoci TAB

Zajimavy napad s Ctrl+Kolecko. Takovemu reseni se vubec nebranim. (Jen na okraj, bez potreby debaty; spise jen jako info pro uzivatele - nektere mysi maji trochu nepresne vedene, ci spise prilis volne aretovane polohy kolecka a timpadem muze dochazet k nepohodli pri trefovani se do spravne polohy, ale to uz je spise o tom najit jinou, obecne vice pro praci vhodnou mys.)

Souhlasim, ze dimovane bych vynechal.

A tabulka mapovani funkci klaves je urcite velice zajimavy napad a zajimave vy to mohl uvolnit, to se mi libi.