1

Téma: Rozlévání mědi / použití příkazu CLEANUP

Dobrý den.

Mohl by mi prosím někdo poradit, jak přesně použít příkaz CLEANUP k odstranění nadbytečných vodivých čar?
Po úpravách mám v rozlité mědi spoustu překrývajících se čar:

https://drive.google.com/open?id=0B7GSI … nZvNlctUTA

Ať zkouším použít příkaz jakkoliv, nedojde k odstranění překrývajících se čar!

Předem děkuji za pomoc.
S pozdravem
JC

2

Re: Rozlévání mědi / použití příkazu CLEANUP

Dobrý den, abych se přiznal, já tam žádné překrývající se čáry (ve smyslu, v němž s nimi příkaz Edit / Cleanup pracuje) nevidím -- a to už jaksi z principu, na obrázku by se překrývaly, to jest byly v přesném zákrytu.  Snad byste mi mohl desku také poslat e-mailem (nejlépe zazipovanou), abych se na ni podíval blíže.

Formica zpravidla sjednocuje překrývající se a navazující segmenty čar automaticky, v průběhu editace.  Existují však situace, kdy to není ihned možné, např. jeden ze dvou takových segmentů je označen (takže není jasné, zda by měl výsledný segment být označen také, či nikoliv).  Jestliže označení později zrušíte, Formica je nespojí sama (přinejmenším ne okamžitě, ale až např. při jejich příštím čtení z *.pcb souboru), můžete je však spojit „ručně“ právě pomocí příkazu Cleanup.  (Podobně je tomu i v případě překrývajících se a navazujících segmentů navzájem odlišné šířky, kterou byste pak sjednotil množinovou operací Edit / Change / Line Width.)

3

Re: Rozlévání mědi / použití příkazu CLEANUP

Obrázek jsem si dovolil okopírovat na náš server, aby se na něj mohli podívat i případní pozdější čtenáři:

http://www.formica.cz/files/forum/copper-cleanup.png

4

Re: Rozlévání mědi / použití příkazu CLEANUP

Velice děkuji za pohotovou odpověď.

Jde mi o čáry pod padem distančního sloupku v pravém horním rohu:https://drive.google.com/file/d/0B7GSIF … sp=sharing

Tyto čáry vznikají při editaci, když opakovaně rozlévám měď lokálně.
V editovaném místě pomocí těchto čar vyznačím oblast, kterou pak před editací promazávám.
To proto, abych nemazal celé čáry vedoucí mimo editovanou oblast, kde by jejich smazání vedlo k devastaci rozlité mědi, na jejíž rozlévání jsem musel dohlížet a dělat pečlivě krok po kroku z nejrůznějších důvodů.
Nejsou na škodu, nicméně mi vadí, že zbytečně vyčerpávají zbývající volné elementy, které jsou v naší licenci omezeny.
Ale zřejmě je budu muset promazat ručně, nebo se naučit lépe rozlévat měď :-)
Pro úplnost Vám posílám desku na mail.

Předem děkuji za vaši trpělivost.
S pozdravem
JC

5 Naposledy upravil: Petr Horský (2015-12-16 16:40:34)

Re: Rozlévání mědi / použití příkazu CLEANUP

Napadá mne, zda by Vám třeba nepomohlo něco z tipů diskutovaných zde: www.formica.cz/forum/viewtopic.php?id=247, např. speciální typ čáry jen pro rozlévání mědi (pak ji lze snadno označit a smazat množinovou operací) nebo čáry nulové šířky pro její ohraničení.

Tedy, dodatečně si uvědomuji, že jsem mohl odkázat také na tento stručný článek: Formica 4.40 – tipy a triky pro měděné plochy.

Opět si dovoluji okopírovat obrázek:

http://www.formica.cz/files/forum/copper-cleanup-2.png

6

Re: Rozlévání mědi / použití příkazu CLEANUP

Dobrý den.
Konečně jsem zpět.

Děkuji za odkaz na vlákno o rozlévání mědi. Myslím, že jsem pochopil co mi může pomoci. Musím se naučit rozlévat měď  tak, abych to sebou neneslo spoustu ruční práce. Z vlákna pana Richarda si vezmu především radu o nulových čárách použitých jak pro ohraničení, tak k pospojování průchodek zajišťujících vodivé spojení rozlité mědi na různých místech, neboť v tom spočívala většina zmiňované ruční práce.

Ještě jednou děkuji.
S pozdravem
JC

7

Re: Rozlévání mědi / použití příkazu CLEANUP

Z vlastni dlouholete zkusenosti, snad Vam to pomuze:

- mam dve pozice pro sirku cary vyhrazene pro rozlitou med: v jedne vrstve vylevam a zase odmazavam (makrem, viz nize), do druhe vrstvy presouvam vsechny plochy, ktere jsou vylite definitivne

- mista, kde nechci mit med, ohranicim carou nulove sirky (klidne udelam i caru kolem dokola padu - zde je tedy z pohledu poctu segmentu lepsi pouzit kruh slozeny ze 4 segmentu, namisto cary, ktera vytvori sestiuhelnik

- na vylevani mam udelana makra (tedy vzdy otazka stisku dvou klaves a kliknuti):
    - pro vylevani (vrstvu mam makrem preddefinovanou jako spodni, protoze tam vylevam v drtive vetsine; v pripade rozlevani chladici plochy z vrchu proste stisknu tabulator)
    - pro odstraneni veskere rozlite medi na spodni strane desky
    -     -||-  na vrchni strane desky