1 Naposledy upravil: jarex (2015-01-10 11:28:05)

Téma: Tabulka padů, názvy komponent, funkce DELETE LINK

Měl bych takový dotaz.

Ve Formice 4.30 se v tabulce pady třídily podle číselného označení, nyní mám Formicu 4.40 a tam je to rozházené. Dá se to nějak setřídit?

Další problém mám v automatickém inkrementu názvu součástky. Ve Formice 4.30 se mi po pojmenování součástky např. "R1" při dalším pokusu o přejmenování další součástky automaticky objevilo R2. Což se nyní neděje.

Další věc, které jsem si všiml je ta, že když mám přepnuto na DELETE LINK a omylem kliknu na spoj v jiné vrstvě, než kterou mám nastavenou, smaže to celou skupinu spojů a ne jen ten na který jsem klikl. Toto se ve 4.30 nedělo.

Děkuji předem  za příspěvky.

2

Re: Tabulka padů, názvy komponent, funkce DELETE LINK

Dobrý den, dotazy by vydaly hned na tři vlákna, ale když už jsou všechny v jednom příspěvku, nebudu je rozdělovat.

jarex napsal:

Ve Formice 4.30 se v tabulce pady třídily podle číselného označení, nyní mám Formicu 4.40 a tam je to rozházené. Dá se to nějak setřídit?

Ony nejsou rozházené, nýbrž setříděné podle velikosti.  Přejete-li si je setřídit podle čísel, přepněte si prosím Dimensions | Tools | Sort Pad Table.

jarex napsal:

Další problém mám v automatickém inkrementu názvu součástky. Ve Formice 4.30 se mi po pojmenování součástky např. "R1" při dalším pokusu o přejmenování další součástky automaticky objevilo R2. Což se nyní neděje.

Teď se (mluvíme-li o přejmenování v režimu Edit Text) automaticky objeví R2 také (za předpokladu, že není na desce již užito jinde), ale nejprve Vám program nabídne k editaci výchozí R1.  Teprve když se jej pokusíte vložit, program ohlásí, že je duplicitní a nabídne nejbližší vyšší volné (což může být R2).  Logika za tím je jednoduchá, program nemůže tušit, že budete R1 chtít změnit zrovna na R2, a nebýt to právě R1, přesně vzato nemůže mít ani zdání, zda číslo budete chtít zvyšovat či naopak snižovat.

jarex napsal:

Další věc, které jsem si všiml je ta, že když mám přepnuto na DELETE LINK a omylem kliknu na spoj v jiné vrstvě, než kterou mám nastavenou, smaže to celou skupinu spojů a ne ten na který jsem klikl. Toto se ve 4.30 nedělo.

No, asi se stalo spíše to, že jste klikl na součástku (jinými slovy, byla detekována součástka, jak indikovala druhá řádka pod hlavičkou okna aplikace) a ve verzi 4.40 bylo chování režimu Delete Link rozšířeno tak, že celou tuto součástku odpojí (což by vývod po vývodu mohlo být pracné).  To by samo o sobě ani tak nevadilo, můžete použít Undo stejně jako při jiných překlepech.  Horší však je, že ve velkém zvětšení vůbec nemusíte vidět, že se cosi ztratilo (např. pracujete kdesi uprostřed IO, všechny jeho vývody však jsou mimo zobrazované okno).  Proto jsem do pozdějších verzí přidal potvrzovací dotaz.

3

Re: Tabulka padů, názvy komponent, funkce DELETE LINK

Děkuji, tabulku padů jsem si setřídil, a s DELETE LINK to mám též vysvětlené.
Ale s tím přejmenováním jsem to asi špatně vyložil.

Ještě jednou tedy:

Mám na desce např. 10 součástek s názvem U1 až U10.

Dám režim EDIT TEXT, kliknu na U1, přepíšu ve formuláři na R1 a potvrdím.
Nyní kliknu na U2 a objeví se mi ve formuláři U2, Ve Formice 4.30 by se však objevilo R2.
Tady to prostě musím ručně přepisovat, což celkem zdrží, a nehledě na to, že když mám např. 30 LED diod, a ručně přepisuji každý název, mohu udělat chybu.

4

Re: Tabulka padů, názvy komponent, funkce DELETE LINK

Rozumím.  (Ve verzi 4.30 se program pravděpodobně choval tak, že vlastně ignoroval skutečné výchozí jméno přejmenovávané součástky, a prostě nabídl naposled vložené jméno, přečíslované tak, aby nenastával konflikt — ale neověřoval jsem si to.)  Díval jsem se teď v rychlosti do zdrojových textů 4.40, a z nich se mi zdá, že chování bylo změněno nikoliv jako vedlejší efekt nějaké jiné úpravy, ale úmyslně, nejspíš tedy v důsledku požadavků, které jsem tehdy (což také mohlo být před deseti lety) od někoho dostal.  V tom je potíž, protože kdybych obnovil předchozí chování, vadilo by možná zas někomu jinému, anebo Vám v jiné situaci.

Další možnost by byla, jít na to z jiného konce a přidat někam příkaz, který ve všech označených nápisech (lhostejno jakého druhu) provede textovou substituci.  U součástek by musel ovšem navíc kontrolovat, zda výsledkem je platné a unikátní jméno...

5

Re: Tabulka padů, názvy komponent, funkce DELETE LINK

Myslím si že by nebylo od věci něco s tím udělat. Desky kreslím všechny ručně a názvy součástek edituju až po dokončení celé desky.
Možná by stačilo umístit někam přepínač, který by chování měnil po vzoru 4.30, nebo 4.40