1

Téma: Editace silnoproudých schemat (Edit/Drag Block)

Dobrý den. Jsem uživatelem verze 4.30 (70/350) a chtěl jsem otestovat novou verzi 4.40, ale narazil jsem v ní na poměrně závažnou odlišnost. Kreslil jsem jednoduché zapojení samopřídržného časovače, kde jsem použil vodič PE, který vedl ze vstupní zástrčky na výstupní zásuvku bez přerušení a bez jakéhokoli odbočení, tzn. měl jsem text PE a od tohoto textu jsem natáhl vodič pomocí funkce Place/Draw Wire k dalšímu textu PE. Když jsem chtěl část takto nataženého vodiče včetně textu na konci vodiče posunout pomocí funkce Edit/Drag Block, tak po potvrzení funkce mi spojovací vodič zmizel. Ono je to trochu logické, vodič de facto nic nespojoval, nicméně by mizet neměl. Aspoň na nemizení takto zakreslených vodičů jsem ve verzi 4.30 nebyl zvyklý, tam mi nic nemizelo. Pokud ve v. 4.40 posunu pomocí Edit/Drag block všechny 3 prvky, tzn. text, čáru a text, tak mi nic nezmizí, ale když chci posunout jen polovinu čáry (a už s příslušným textem nebo bez textu), tak mi po provedení příkazu čára zmizí. Nebo mám něco špatně nastaveno? Nastavením jsem po instalaci neměnil, je defaultní.

Děkuji za odpověď.

Petr Filipi

2

Re: Editace silnoproudých schemat (Edit/Drag Block)

Máte pravdu. Pro kreslení silnoproudých schemat skutečně není defaultní nastavení nejvhodnější.

Raději nastavte přepínače "Options|Schematic Editor|Connectivity Options|Background Router Options|Short Bands Routing Mode Order" a "Options|Schematic Editor|Connectivity Options|Background Router Options|Long Bands Routing Mode Order" do polohy "Route" a "Options|Schematic Editor|Connectivity Options|Background Router Options|Pin Handling" do polohy "Strict". Pak se budou při automatickém tvarování zachovávat koncové body vodičů a zároveň bude vypnuta eliminace mrtvých konců, což se ukazuje pro editaci silnoproudých schemat jako nezbytné.

Nebo můžete první dva přepínače nastavit  do polohy "Place", čímž se automatické tvarování úplně vypne a chování funkce Drag bude odpovídat verzi 4.30.