1

Téma: ovladani kurzoru klavesnici

Mam jednu vyhradu k ovladani schematu klavesnici. pokud chvili drzim sipku, kurzor se zacne pomalu hybat. Mezitim se vsak naplni buffer a kdyz pustim klavesu kurzor jeste dlouho putuje a prejede misto kam jsem ho chtel dostat. Predstavoval bych si aby to fungovalo jak ve hrach :)

2

Re: ovladani kurzoru klavesnici

Máte pravdu. Popisované chování je spole?né ob?ma program?m. ?ím více objekt? je p?ichyceno na kurzoru, tím delší dobu zabere jejich p?ekreslování a zpož?ování je markantn?jší. 

A jak vlastn? funguje ovládání šipkami ve hrách?

3

Re: ovladani kurzoru klavesnici

Formica je od po?átku koncipována tak, že pokud ji uživatel ovládá klávesami, p?edpokládá se, že ví, co d?lá, a že si p?ípadn? do bufferu klávesnice p?ipraví n?kolik kláves dop?edu d?íve, než je systém sta?í provést.  P?íklad: jsem v rastru 0,635 mm a vím, že pot?ebuji p?enést celou oblast o 2,54 mm vpravo.  Zvednu ji, pak 4x stisknu pravou šipku (aniž bych se staral, co b?hem toho vidím na obrazovce), Enter, a po?kám si na výsledek.  Takovéhle chování je v zásad? tradi?ní už od ?as? MS-DOSu.

Když zjistím, že mi nap?. autorepeat klávesnice naplnil buffer n??ím, co tam již nechci, mohu jej (v Layoutu) smazat klávesou Ctrl-Alt-C.  (Jestlipak ji mám n?kde zdokumentovanou?)  Dosud nezpracované klávesy se tím prost? zahodí.

Jiná v?c je, že visuální odezva programu by se asi dala zefektivnit r?znými triky -- kreslení by se nap?. nezahajovalo (p?ípadn? nedokon?ovalo), pokud by z pohledu na klávesy umíst?né v bufferu program usoudil, že výsledek už by nebyl aktuální.  Existují zp?soby, jak toho dosáhnout: od naprogramování více vláken až po explicitní testování obsahu bufferu b?hem kreslení tzv. seznamu ukazatele.  V sou?asné verzi se však už do toho asi nebudu poušt?t.

4

Re: ovladani kurzoru klavesnici

Ve schematickém editoru, jehož se toto téma primárn? týká, je klávesové trojkombinaci Ctrl-Alt-C ekvivalentní také dvojkombinace Ctrl-Break (rovn?ž tradi?ní v dobách DOSu). Jen pro úplnost uvedu, že krom? vyprázdn?ní bufferu je tak možno také p?ed?asn? ukon?it generování výstupu nebo tisk (ve schematickém editoru:-)

5

Re: ovladani kurzoru klavesnici

Jsem celkem novým uživatelem verze 4.40. Předtím jsem používal verzi 4.21 a 4.30. Na vše nové jsem si zvykl bezproblémů, jen jediná věc je hrozná, a to plnění bufferu pokud držíte klávesu déle než stisk. Verze 4.21 toto nedělala. Proč to nová verze dělá. Je za tím nějaký jiný záměr. Dá se toto chování nějak ovlivnit kromě nepraktického resetu bufferu trojstiskem ?

6

Re: ovladani kurzoru klavesnici

Co se týče bufferu, žádný speciální záměr tam není.  (Šlo jen o to, umožnit uživateli naklepat pár kláves předem, bez nutnosti průběžně čekat na odezvu programu, jak vysvětluji v předchozím příspěvku.)  Rozumím-li Vám správně, přál byste si mít možnost repeat jako takový ve Formice vypnout?

7

Re: ovladani kurzoru klavesnici

V podstatě ano. Stara verze se chovala, jako kdyby tam buffer vůbec nebyl. Např.přesouvám část schéma a držím stisknutou kurzorovou šipku. Objekt se pohybuje. Dříve v okamžiku puštění klávesy se pohyb zastavil. Nyní běží ještě sám dál a dál, vyprazdnuje se buffer.

8

Re: ovladani kurzoru klavesnici

Při podrobnějším zkoumání se ukázalo, že problémem není existence bufferu, protože ten byl ve Formice vždycky. Jenže grafický výstup dlouhá léta přizpůsobovaný chování windows XP se na windows 7 značně zpomalil. Zhruba před rokem bylo proto vykreslování ve schematickém editoru změněno tak, aby kompromisně vyhovovalo oběma dominantním systémům. Některé fáze vykreslování pohybujícího se bloku byly zrychleny, jiné bylo paradoxně třeba zpomalit. Právě toto zpomalení se bohužel na windows 7 projeví popisovaným doběhem. Pan Blažek v současné době testuje nové řešení.

9

Re: ovladani kurzoru klavesnici

Resenim by melo byt selektivni pouzivani bufferu - pro posun sipkami nepouzivat (i me to dost stve), ale bufferovani prikazu zadavanych na klavesnici zachovat.